Znamy laureatów konkursu ekologicznego „Zabawka z surowców wtórnych”.
Pomysłowość dzieci nie ma granic. Możemy się o tym przekonać, oglądając prace, które wpłynęły na konkurs. Są to: lalki, samochody, domki, zamki, kuchenki, roboty, gry planszowe oraz przeróżne postacie z bajek wykonane dowolną techniką plastyczną. Najwięcej zabawek zostało przygotowanych przez uczniów klas I-III ze szkół podstawowych – 63, zaś przedszkolaki i dzieci z klas „0” zrobiły 33 prace. Ogółem wpłynęło 96 zabawek konkursowych z 48 placówek oświatowych z terenu powiatu kieleckiego.
Jury nie miało łatwego wyboru. – Oceniając prace, braliśmy pod uwagę różnorodność wykorzystanych surowców wtórnych, twórcze podejście dzieci do tematu, wrażenie estetyczne i oryginalność zabawki – mówi Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach i przewodniczący Komisji konkursowej. – Każda zabawka jest wyjątkowa. Dzieci wykazały się niesamowitą pomysłowością, co do wykorzystania niektórych surowców. Zyskały one nowe zastosowanie – dodaje Mariusz Ściana.
Dzieci poprzez udział w konkursie poznały zasady prawidłowej segregacji odpadów komunalnych oraz ich powtórnego wykorzystania.
Najwyżej ocenione zostały następujące prace:
I grupa wiekowa – przedszkolaki i uczniowie klas „0”
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Tokarni, gm. Chęciny (klasa 0);
II miejsce – Szkoła Podstawowa w Łopusznie (klasa 0 A);
III miejsce – Samorządowe Przedszkole w Chmielniku (grupa Gromadka Puchatka);
Wyróżnienie – Przedszkole Samorządowe w Nowinach (grupa Żabki, 4-5 latki).
II grupa wiekowa – uczniowie szkół podstawowych (klasy I-III )
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Jaworzni gm. Piekoszów (klasa III);
II miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Szczecnie gm. Daleszyce (klasa II);
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Morawicy (klasa II );
Wyróżnienie – Szkoła Podstawowa w Zaborowicach, gm. Mniów (klasa III).
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach do końca marca 2020 roku. Zwycięzcom zostaną wręczone nagrody w postaci materiałów dydaktycznych i przyrodniczych.
Konkurs został zorganizowany w ramach programu edukacji ekologicznej dla powiatu kieleckiego pn. „Dla Ziemi, dla siebie” oraz innych z zakresu edukacji ekologicznej.