3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościNagrodzono “Sołtysa Roku 2019 Województwa Świętokrzyskiego”

Nagrodzono “Sołtysa Roku 2019 Województwa Świętokrzyskiego”

Zobacz

Zbigniew Rodenko z sołectwa Rudniki w gminie Połaniec otrzymał tytuł “Sołtysa Roku 2019 Województwa Świętokrzyskiego”, przyznany przez Kapitułę konkursu – przedstawicieli Zarządu Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Kieleckiej. Gratulacje zwycięzcy, podczas uroczystego spotkania, złożyli przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i członek Zarządu Województwa Marek Jońca oraz senator RP Krzysztof Słoń.

„Sołtys Roku” to doskonała okazja do zaprezentowania wyjątkowych osób, zaangażowanych w życie małych ojczyzn. Celem konkursu jest promowanie najbardziej aktywnych sołtysów, którzy pracują na rzecz społeczności lokalnej. Konkurs przygotowuje i prowadzi co roku Zarząd Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Kieleckiej.

Uroczyste spotkanie z sołtysami świętokrzyskimi miało miejsce w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Spośród 57 nadesłanych wniosków, złożonych przez samorządy, koła sołtysów, organizacje pozarządowe i stowarzyszenia, pozytywnie rozpatrzono 45 zgłoszeń. W Sali Lustrzanej WDK pojawili się sołtysi i sołtyski oraz nominujący ich przedstawiciele samorządów gminnych i NGO.

– Cieszę się, że mogę dzisiaj pogratulować pracowitości i energii wszystkim sołtyskom i sołtysom, dostrzeżonych i wyróżnionym, najaktywniejszym spośród ponad 2100 sołectw w Świętokrzyskiem – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski. – Sołtysi to także samorządowcy. W swoich małych środowiskach wykonujecie bardzo ważne obowiązki, spełniacie ważną rolę, integrujecie mieszkańców, dbacie i zabiegacie o konieczne inwestycje. Dziękuję za państwa energię, zaangażowanie i pracowitość – dodał marszałek województwa.

Konkurs Sołtys Roku dotyczy wniosków złożonych w danym roku, natomiast tytuł nadawany jest zwycięzcy za jego pracę i aktywność w roku poprzednim. W ubiegłorocznej edycji konkursu przyjęto zgłoszone wnioski, a jego rozstrzygnięcie i wręczenie nagród, ze względu na pandemię, zostało odłożone na 2021 r. Ocena wniosków miała miejsce dopiero 28 lutego br.

-Nasze spotkanie z przedstawicielami świętokrzyskich sołectw to jeden z kroków powrotu do normalności pocovidowej, bardzo cieszę się, że mogę spotkać się z państwem, najaktywniejszymi przedstawicielami władzy publicznej, pracującymi i działającymi najbliżej ludzi, znającymi potrzeby, problemy i troski środowiska wiejskiego – podkreślił przewodniczący Sejmiku Województwa Andrzej Pruś. -Dziękuję za wzajemne zaufanie i pomoc niesioną przez sołtysów mieszkańcom małych miejscowości w trudnym czasie pandemii – dodał przewodniczący.

-Wieś zmienia się, zmieniają się także role i funkcje rad sołeckich. Sołtysi nie mają za zadanie zebrać lokalne podatki, opłaty za wodę czy roznieść po wsi zawiadomienia. W obecnych czasach do tego służy internet, poczta elektroniczna – zauważył członek Zarządu Marek Jońca.-  Sołtysi pełnią niezwykle ważną rolę: integrują, zbliżają do siebie mieszkańców, zauważają potrzeby i komunikują o nich samorządy, dopominają się o rozwiązanie problemów i przeprowadzenie istotnych prac – dodał Marek Jońca.

Pomysłodawcą i inicjatorem konkursu był wieloletni sołtys, aktywnie działający na rzecz samorządu sołeckiego, zmarły Feliks Januchta. Uczestnicy spotkania uczcili jego pamięć minutą ciszy.

Nagrodzony w konkursie sołtys, Zbigniew Rodenko z sołectwa Rudniki w gminie Połaniec otrzymał pamiątkowy dyplom, puchar oraz nagrodę w wysokości 20 000 zł, dla swojego sołectwa. Pan Zbigniew z mieszkańcami sołectwa i Radą Sołecką ustalili, że pieniądze te, wraz z kwotą pozyskaną ze środków funduszu sołeckiego, zostaną przeznaczone na remont świetlicy wiejskiej w Rudnikach.

Uroczystość uświetniła obecność i koncert w wykonaniu kapeli ludowej “Bliżej serca”.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy