3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościNagrodzono laureatów konkursu historycznego

Nagrodzono laureatów konkursu historycznego

Zobacz

Marszałek województwa Andrzej Bętkowski wręczył nagrody laureatom konkursu „A kiedy przyjdą podpalić dom… Represje wobec mieszkańców Kielecczyzny w czasie II wojny światowej”. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w poniedziałek 15 maja br. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach.

Wojewódzki konkurs historyczny „A kiedy przyjdą podpalić dom… Represje wobec mieszkańców Kielecczyzny w czasie II wojny światowej” przygotowały wspólnie Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Muzeum Wsi Kieleckiej. Jest on jednym z elementów uroczystości, upamiętniających ofiary pacyfikacji Michniowa w 80. rocznicę wydarzeń. Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski przewodniczy Komitetowi Honorowemu Obchodów 80. Rocznicy Pacyfikacji Wsi Michniów.

Konkurs kierowany  był do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych z woj. świętokrzyskiego. Jego celem było upowszechnienie wiedzy na temat polityki represji niemieckich wobec obywateli polskich, a także skali oraz form represji, jakich doświadczyli mieszkańcy regionu świętokrzyskiego w latach 1939-1945, np. pacyfikacji, wysiedleń, wywózek na roboty do Niemiec, masowych egzekucji, aresztowań, osadzanie w więzieniach, obozach koncentracyjnych. Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy pisemnej lub multimedialnej poświęconej tematyce represji niemieckich, jakich doświadczyli mieszkańcy Kielecczyzny w latach 1939-1945, ze szczególnym uwzględnieniem pacyfikacji wsi kieleckich w roku 1943 (w tym m.in. Michniowa).

W konkursie wzięło udział blisko 80 uczestników. Nagrodzono 15 laureatów, którzy zajęli 1., 2. oraz 3. miejsca, przyznano 7 wyróżnień.

– Namawiam i zachęcam młodzież do aktywnego uczestniczenia w wydarzeniach, upamiętniających naszą przeszłość – podkreślił marszałek Andrzej Bętkowski. – Warto wracać do naszych dziejów, wiedza zdobywana przez doświadczenia, przeżywana podczas rozmów z uczestnikami i świadkami wydarzeń pozwala na ożywienie historii. Cieszę się, że poświęciliście swoją uwagę na przygotowanie prac i udokumentowanie śladów naszej wspólnej przeszłości – dodał.

– Każda lokalna społeczność ma swoją historię i budowaną odrębną tożsamość – przyznał dr hab. prof. UJK Jerzy Gapys z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, członek jury konkursu. – Przed laty badałem pamięć zbiorową małych społeczności i okazało się, że pamiętamy najbardziej to, co wydarzyło się do 100 lat wstecz. Z wydarzeń wieku XX najbardziej zapamiętane są fakty związane z II wojną światową i okresem międzywojnia. Powoli odchodzą świadkowie tamtych wydarzeń, warto więc utrwalać ich wspomnienia, tragiczne wydarzenia dotyczące określonych rodzin. Cenne jest też to, że młodzież biorąca udział w konkursie zainteresowała się nie tylko losami swoich najbliższych, członków rodziny  czy sąsiadów, ale też dała nakłonić się i zainspirować przez nauczycieli, by szukać w źródłach historycznych, tworzyć filmy, wywiady, pamiętniki, prace plastyczne – dodał.

W uroczystości nagrodzenia laureatów konkursu wzięli udział także Małgorzata Rudnicka dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikor i świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik.

 

 

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy