3.5 C
Kielce
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaKulturaNagrodziliśmy laureatów konkursu „Tajemniczy świat owadów”

Nagrodziliśmy laureatów konkursu „Tajemniczy świat owadów”

Zobacz

Uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego pn. „Tajemniczy świat owadów” odbyło się w Starostwie Powiatowym w Kielcach. Konkurs został przeprowadzony w ramach XX edycji Programu edukacji ekologicznej dla Powiatu Kieleckiego pt. „Dla Ziemi, dla siebie”.

Laureatów konkursu przywitał starosta kielecki Mirosław Gębski, członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana i Stefan Bąk oraz dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska, Zenon Pedrycz. Obecna była także kierownik Referatu rolnictwa – Dorota Skalska.

Najmłodsi mieszkańcy powiatu kieleckiego mieli za zadanie zaprezentować przy użyciu dowolnych materiałów, prace plastyczne i przestrzenne ukazujące tajemniczy świat owadów. Poprzez konkurs dzieci dowiedziały się, że w otaczającym je świecie przyrody żyją owady pożyteczne, do których należą m.in. pszczoły, jedwabniki, drapieżne biedronki i chrząszcze, pająki, trzmiele czy mrówki, jak również owady bardziej tajemnicze jak np. robaczek świętojański czy budzące lęk kleszcze, komary, szerszenie i osy. Zwróciły także uwagę na piękny, fascynujący i dostarczający wielu pozytywnych emocji świat owadów, co w przyszłości zaowocuje szacunkiem i opiekuńczością wobec nich.

Prace wykonane zostały dowolną techniką plastyczną i artystyczną z wykorzystaniem przeróżnych materiałów. 

Jak poinformował starosta, konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. – Wpłynęła rekordowa liczba prac bo 105, z 46 placówek oświatowych, w tym 42 prace z oddziałów przedszkolnych i klas 0 oraz 63 prace ze szkół podstawowych klas I-III. Pragnę gorąco podziękować opiekunom, nauczycielom i dyrektorom szkół za promocję edukacji ekologicznej, dzieciom za trud włożony w wykonanie tych pięknych prac i oczywiście wręczyć laureatom konkursu oraz ich opiekunom okolicznościowe dyplomy, podziękowania i nagrody – mówił starosta kielecki Mirosław Gębski.

Członek Zarządu Powiatu Mariusz Ściana podkreślił, że komisja konkursowa, która zwracała uwagę na walory edukacyjne, kreatywność, wrażenia estetyczne, miała bardzo trudne zadanie, by wybrać najlepsze prace, te najbardziej oryginalne i zgodne z założeniami konkursu. – Wszystkie prace były bardzo ładne i wskazywały na Waszą wrażliwość oraz znajomość życia owadów. Mam nadzieję, że konkurs dostarczył wielu pozytywnych emocji i wzbudził szacunek i opiekuńczość wobec owadów, których świat jest fascynujący. Chcę dodać, że wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród pracowników jak i osób odwiedzających starostwo, którzy podziwiali Waszą pomysłowość przy wykonywaniu prac – mówił.   

Jednocześnie zaprosił do udziału w kolejnym konkursie plastycznym, który adresowany jest do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych pt. „Plakat ekologiczny,  prace można składać do 19 kwietnia oraz do udziału w rajdzie dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych „Bliżej geonatury”, który odbędzie się 17 maja na terenie gminy Chęciny.

– Ważne jest, aby dbać o środowisko naturalne już od najmłodszych lat, uczyć dzieci segregowania śmieci, wyjaśniać na czym polega recykling. Nauczanie dzieci dbania o środowisko to ważna rola nauczycieli, rodziców. Poprzez bycie dobrym wzorcem, dostarczanie wiedzy i angażowanie w proekologiczne działania, możemy pomóc zrozumieć najmłodszym, dlaczego ochrona środowiska jest tak istotna. Dzięki temu możemy wspólnie budować lepszą przyszłość dla nas, dla naszej planety – mówił członek Zarządu Powiatu Stefan Bąk zwracając się do uczestników konkursu i ich opiekunów.

Konkurs rozstrzygnięto w dwóch kategoriach wiekowych: przedszkoli i klas 0 oraz szkół podstawowych (klas I-III). Najwyżej ocenione zostały następujące prace:

I grupa wiekowa – przedszkolaki i uczniowie klas „0

I miejsce –   Zespół Placówek Oświatowych w Piekoszowie (grupa 5-  latki);

II miejsce –    Szkoła Podstawowa w Zbelutce gm. Łagów (klasa 0);

III miejsce –   Szkoła Podstawowa w Tokarni gm. Chęciny (Oddział przedszkolny,  grupa Promyczki);

Wyróżnienie –  Zespół Szkolno – Przedszkolny w Rakowie (grupa 6 – latki);

Wyróżnienie –  Samorządowe Przedszkole w Chmielniku (grupa Biedronki).

 

II grupa wiekowa – uczniowie szkół podstawowych (klasy I-III )

 I miejsce –  Szkoła Podstawowa w Łopusznie (klasa IIa);

II miejsce –  Zespół Szkolno – Przedszkolny w Cedzynie, gm. Górno (klasa I);

III miejsce –   Szkoła Podstawowa w Bardzie, gm. Raków (klasa I);

Wyróżnienie –   Szkoła Podstawowa w Górnie (klasa IIIb);

Wyróżnienie –   Szkoła Podstawowa w Porzeczu gm. Miedziana Góra (klasa III).

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!!!

Laureaci konkursu oraz ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Był także słodki poczęstunek.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy