3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościNadzwyczajna sesja Rady Powiatu

Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu

Zobacz

Odbyła się nadzwyczajna Sesja Rady Powiatu w Kielcach, podczas której radni przyjęli Stanowisko Rady Powiatu w Kielcach w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła. Na sesji obecny był poseł Mariusz Gosek.

Sesję w trybie nadzwyczajnym zwołał Zarząd Powiatu w Kielcach. Powodem tego trybu pracy radnych było wprowadzenie Stanowiska Rady Powiatu w Kielcach w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II.

Stanowisko brzmi: „Rada Powiatu w Kielcach wyraża zdecydowany protest przeciwko próbom kwestionowania i podważania autorytetu i zasług św. Jana Pawła II. Święty Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w panteonie wybitnych Polaków i Europejczyków. Jest niekwestionowanym symbolem naszej niepodległości i niezawisłości, a dla licznych narodów świata – jednym z największych orędowników pokoju, wolności i sprawiedliwości społecznej. Przez wszystkie lata posługi kapłańskiej odważnie i niestrudzenie stał na straży godności ludzkiej, bez względu na religię, kolor skóry, pochodzenie, przekonania polityczne czy światopogląd. Orędował za przestrzeganiem praw człowieka i zawsze stawał w obronie ubogich i pokrzywdzonych w każdym zakątku świata.

Myśli zawarte w Jego nauczaniu do dziś pozostają ważnymi wskazówkami w zakresie kształtowania życia społecznego. Stanowią moralny kompas postępowania nie tylko dla chrześcijanina czy Polaka ale dla każdego człowieka na świecie.

Nie godzimy się zatem na niszczenie wizerunku i dorobku człowieka, którego cały wolny świat uznaje za jeden z filarów zwycięstwa nad imperium zła. Jego niezłomna postawa wobec uzurpującej sobie, przez blisko pięćdziesiąt lat, władzę

– partii komunistycznej doprowadziła do odzyskania przez Polskę niezależności i wyzwolenia się spod rosyjskiej strefy wpływów. Sprzeciwiamy się niszczeniu pamięci o najwybitniejszym Polaku, za pomocą sfabrykowanych materiałów przez system totalitarny, któremu niejednokrotnie się sprzeciwiał. Rada Powiatu w Kielcach, w uznaniu wszelkich zasług Jana Pawła II dla wolności i wspólnoty narodowej oraz zachowania jak i obrony naszej tożsamości, składa, temu wielkiemu rodakowi, wyrazy uznania i wdzięczności – czytamy w stanowisku Rady Powiatu.

Jeszcze przed głosowaniem, głos zabrali radni

W imieniu Klubu Radnych PSL głos w tej sprawie zabrał radny Michał Godowski, który w imieniu klubu zaproponował zmianę w uchwale.

– Chcemy w dwóch akapitach zmiany – mówił radny Godowski. – Chodzi o dodanie „Papież był zwolennikiem integracji narodów Europy, podkreślał że stary Kontynent powinien oddychać obydwoma płucami – wschodnim i zachodnim. Podczas wystąpienia w polskim parlamencie powiedział „Integracja Polski z Unią Europejską jest od samego początku wspierana przez Stolicę Apostolską”.

Oraz druga poprawka PSL: – „Jesteśmy głęboko przekonani, że zespół badawczy niezależnych ekspertów, którego utworzenie zapowiedział Episkopat Polski, na podstawie rzetelnego zbadania zawartości kościelnych i państwowych ustali obiektywną prawdę o molestowaniu nieletnich w Kościele oraz rolę zaangażowanych w nie poszczególnych środowisko osób”.

Wniosek radnego poddano głosowaniu, w wyniku którego został w całości odrzucony. Za wprowadzeniem zmian zaproponowanych przez PSL było 10 radnych, przeciwko zmianom 16.

Głos w dyskusji zabrał także radny Robert Kaszuba. – Osoba Jana Pawła II jest mi bliska, jako człowiek, jako osoba, która została uznana przez określone gremia jako człowiek święty. Czy rolą radnego jest spłycenie sytuacji, w której głosować będziemy nad tym, czy Jan Paweł II był osobą świętą. To nie jest miejsce na tego typu dyskusje – uznał.

Gość powiatu, poseł Mariusz Gosek stwierdził, że radni powiatu podejmują ważną uchwałę.  – To nie to nie jest tak, że Jan Paweł II wybroni się sam. O umarłych mówimy albo dobrze albo wcale. Święty Jan Paweł II, jego dorobek był niepodważalny i co do tego nikt nie ma wątpliwości. Cieszę się, że tutaj te słowa padają z ust wszystkich przedstawicieli całej klasy politycznej – mówił poseł i przypomniał, dlaczego tego typu uchwały trzeba podejmować.

– W materiale jednej ze stacji telewizyjnych ukazał się reportaż, w którym w uzasadnieniu z okresu gdy papież był biskupem krakowskim, wskazano na spreparowane materiały IV wydziału SB, który walczył z kościołem. Mówicie państwo i przywołujecie fragment Unii Europejskiej. Jan Paweł II odwoływał się do korzeni Unii Europejskiej a Unia Europejska to była Unia Chrześcijańskich Ojczyzn, to była u unia suwerennych państw, które jak mówił Konrad Adenauer czy Robert Schumann wielcy założyciele Unii Europejskiej, budowali Unię na chrześcijańskich wartościach, na krzyżu i wierze. Dzisiaj trzeba powiedzieć wyraźnie dość. Jeżeli takie reportaże powstają, to naszym obowiązkiem jest bronić Świętego i wyrazić pogląd w tej sprawie – podkreśla.

Ostatecznie, Rada Powiatu przyjęła stanowisko w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Projekt poparło 17 radnych. 9 radnych nie wzięło udziału w głosowaniu.

Na zakończenie w imieniu Zarządu podziękował starosta Mirosław Gębski.  – Chciałbym serdecznie podziękować za przyjęcie tego stanowiska i chciałbym podziękować radnym klubu PIS i radnym niezrzeszonym, że posłuchali apelu pana przewodniczącego i nie brali udziału w dyskusji nad tym stanowiskiem, popierającym tak wielką osobę jakim był święty Jan Paweł II.

Radni na sesji przyjęli także  Informację o stanie organizacyjnym Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach na dzień 31 grudnia 2022 r. Sprawozdanie z działalności PUP w Kielcach i Informację o sytuacji na lokalnym rynku pracy w obszarze działania PUP w Kielcach.

Podjęli uchwały zmieniającą w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kieleckiego na lata 2023-2028 i zmiany w budżecie Powiatu Kieleckiego na 2023 rok. Radni zdecydowali się udzielić pomoc finansową dla gmin: Bieliny, Bodzentyn, Chęciny, Chmielnik, Daleszyce, Górno, Łagów, Łopuszno, Masłów, Miedziana Góra, Mniów, Morawica, Nowa Słupia, Nowiny, Piekoszów, Pierzchnica, Strawczyn i  Zagnańsk, na zakup drzew i krzewów miododajnych w celu ich nasadzenia na terenie powiatu kieleckiego.

Przyjęli „Sprawozdanie z realizacji zadań w 2022 r. przez Powiatowy Ośrodek Zatrudnienia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych”.

Podczas sesji, starosta w imieniu Zarządu Powiatu w Kielcach złożył podziękowania dwóm jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych z Piekoszowa i Siedlec z gminy Chęciny, które przekazały agregaty prądotwórcze w ramach pomocy humanitarnej na potrzeby samorządu miejscowości Sołonka w Obwodzie Lwowskim na terytorium Ukrainy. Podziękowania trafiły do prezesa Zarządu OSP w Piekoszowie Marka Sorbiana, Andrzeja Iwańskiego prezesa Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy i Miasta Chęciny oraz Marcina Wojcieszyńskiego naczelnika OSP w Siedlcach

– Dziękuję wszystkim strażakom OSP w Piekoszowie i OSP Siedlec za ofiarowanie sprzętu niezbędnego do przetrwania w atakowanej Ukrainie. Państwa szlachetność i szczodrość pozwoliła wzbogacić zestaw darów przekazanych obrońcom Ukrainy w czasie wizyty w Obwodzie Lwowskim, stanowiąc nieocenioną pomoc w ich trudnej sytuacji – podziękował.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy