3.5 C
Kielce
niedziela, 29 czerwca, 2025
Strona głównaAktualnościNa XIII w tej kadencji sesji obradował Sejmik Województwa Świętokrzyskiego

Na XIII w tej kadencji sesji obradował Sejmik Województwa Świętokrzyskiego

Zobacz

Udzieleniem dotacji na prace konserwatorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, a położonych na terenie województwa, a także określeniem zadań Samorządu Województwa Świętokrzyskiego, które mogą być w bieżącym roku dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zajmowali się radni podczas dzisiejszej, XIII sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego VII kadencji, która odbyła się w siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej.

Sejmik Województwa Świętokrzyskiego, jak zazwyczaj, obradował w Sali Kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej. Sesję sejmiku prowadził Andrzej Bętkowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego VII kadencji.

Radni zapoznali się z informacją Komendanta Wojewódzkiego Policji Zbigniewa Nowaka na temat stanu bezpieczeństwa na terenie województwa świętokrzyskiego w 2024 roku.

– Stan zatrudnienia w ramach Garnizonu Świętokrzyskiego Policji wynosił w ubiegłym roku 3135 osób na 3277 przydzielonych etatów. Jak widać nie borykamy się ze szczególnymi brakami w zatrudnieniu. W ubiegłym roku w szeregi policji przejęliśmy 262 nowych funkcjonariuszy – podkreślał Zbigniew Nowak. Omawiając stan bezpieczeństwa w regionie, komendant zaznaczał:   Policja dzieli się na kilka segmentów, jest m.in. policja prewencyjna, kryminalna, logistyczna.  W ubiegłym roku mieliśmy 43 zabezpieczenia imprez masowych oraz ponad 180 tysięcy interwencji w regionie, głównie w prewencji oraz w ramach bezpieczeństwa ruchu drogowego.  Nasi funkcjonariusze wykonali ponad 660 tysięcy badań alkomatem, ujawniając 4 tysiące osób jadących pod wypływem alkoholu. Statystyki pokazują, że – na szczęście – liczba osób siadających po alkoholu za kierownicę spada, co pokazuje rosnącą świadomość kierowców –  podkreślał komendant Zbigniew Nowak.

Z kolei Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, starszy brygadier Marcin Charuba, zapoznał  radnych z informacją na temat stanu ochrony przeciwpożarowej oraz funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, a także działalności jednostek OSP w regionie świętokrzyskim w minionym roku.

– W regionie mamy 13 komend powiatowych straży i 17 jednostek ratowniczo-gaśniczych, a także 261 jednostek OSP włączonych w Krajowy System Ratowniczo – Gaśniczy.  W ciągłej gotowości mamy 183 strażaków PSP , którzy w ciągu jednej minuty gotowi są do wyjazdu. Są oni wspierani przez 150 druhów z OSP, z jednostek działających w ramach KSRG, których czas od sygnału do wyjazdu wynosi 10 minut – informował starszy brygadier Marcin Charuba, przekazując jednocześnie dane o ponad 16 tysiącach interwencji podejmowanych w ubiegłym roku przez strażaków, w tym ponad 3,6 tysiąca akcji gaszenia pożarów oraz  ponad 11 tysięcy likwidacji miejscowych zagrożeń.

Z inicjatywy uchwałodawczej Zarządu Województwa na dzisiejszej sesji procedowany był projekt uchwały w sprawie określenia zadań Samorządu Województwa Świętokrzyskiego, które mogą być dofinansowane w 2025 r. ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dokument w tej sprawie przedstawiła marszałek województwa Renata Janik.

– W tym roku w ramach środków z PREFRON dysponujemy kwota 24 mln 900 tys. złotych. Te pieniądze dzielimy na trzy typy zadań: na inwestycje i remonty w obiektach służących rehabilitacji osób niepełnosprawnych, na funkcjonowanie 10 już istniejących w regionie i tworzenie nowych Zakładów Aktywności Zawodowej, na co przeznaczamy w tym roku 22 mln 635 tys. złotych oraz na wsparcie organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych. I na ten cel mamy 1,1 mln złotych – informowała marszałek Renata Janik.    

Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w tej kwestii. Podobnie jak wyrazili zgodę dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach na wynajem pomieszczeń o łącznej powierzchni 48,60 m2 , na okres 5 lat – wynajem na taki czas powierzchni w jednostkach podległych samorządowi województwa to prerogatywa sejmiku.  Bez zastrzeżeń radni podjęli też uchwałę w sprawie udzielenia dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanym do rejestru zabytków, położonym na obszarze województwa świętokrzyskiego. Projekt uchwały w tej sprawie przedstawiła Anita Koniusz, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

W tym roku wsparciem objętych zostanie 30 historycznych obiektów, a łączna kwota dofinansowania prac to 800  tys. zł. Dotację otrzymają m. in. Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kielcach na wykonanie prac na elewacji wschodniej, Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Samborcu na renowację zabytkowego grobowca śp. ks. Kajetana Kwitka na cmentarzu parafialnym w
Samborcu, Parafia N.M.P. Matki Kościoła w Kielcach na impregnację gontu dachowego, Parafia Narodzenia NMP w Wiślicy na modernizację oświetlenia muzealnego, Gmina Działoszyce na rewitalizację zabytkowej synagogi w Działoszycach, Powiat Jędrzejowski na modernizację stolarki okiennej i drzwiowej Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie oraz Gmina Pińczów na prace konserwatorskie muru zamkowego przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego w Pińczowie.

Podczas dzisiejszej sesji radni Sejmiku Województwa podjęli też cztery uchwały w zakresie gospodarowania mieniem.  Między innymi zdecydowali o wyrażeniu zgody na nabycie na rzecz Województwa Świętokrzyskiego, w drodze umowy sprzedaży, nieruchomości położonej w obrębie Micigózd, gmina Piekoszów. Podczas modernizacji drogi wojewódzkiej nr 786 na nieruchomości tej wykonano część drogi dojazdowej do posesji, zmniejszając tym samym liczbę bezpośrednich wjazdów na drogę wojewódzką i poprawiając bezpieczeństwu ruchu. Przejęcie nieruchomości na rzecz Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich wynika z konieczności uporządkowania stanu prawnego.

Sejmik podjął także uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na nabycie na rzecz Województwa Świętokrzyskiego, w drodze umowy sprzedaży, nieruchomości położonej w obrębie Michałów, gmina Michałów. W tym wypadku jest to również kwestia uporządkowania stanu prawnego. Nieruchomość, będąca obecnie własnością Stadniny Koni w Michałowie, została zajęta pod pas drogowy DW 766 i powstała na niej zatoka autobusowa, wiata przystankowa i część chodnika. Zakup tej działki przez Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich ureguluje stan prawny i ostatecznie zamknie sprawę.

Radni wyrazili też zgodę na zbycie, w drodze darowizny, przez Województwo Świętokrzyskie na rzecz Muzeum Narodowego w Kielcach prawa własności nieruchomości położonych w Kielcach przy placu Zamkowym 1 oraz przy ul. Kapitulnej. Tu również chęć uregulowania stanu prawnego była motywacją Muzeum Narodowego w Kielcach, które wystąpiło do samorządu województwa o przekazanie w formie darowizny  prawa własności nieruchomości położonych w Kielcach przy placu Zamkowym 1 oraz przy ul. Kapitulnej. Są to nieruchomości użytkowane przez Muzeum Narodowe i wykorzystywane na cele statutowe jednostki. Jeśli Sejmik przyjmie opiniowany dzisiaj przez komisję projekt uchwały, Muzeum Narodowe będzie nie tylko użytkownikiem nieruchomości, ale także jej właścicielem.

W trakcie dzisiejszego posiedzenia Sejmik dokonał także zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Świętokrzyskiego na lata 2025-2040 oraz zmian w budżecie województwa na 2025 rok.

Z kolei z inicjatywy uchwałodawczej Przewodniczącego Sejmiku została rozpatrzona uchwała w sprawie zmiany Uchwały Nr VII/110/24 w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Odznaki Honorowej Województwa Świętokrzyskiego – dokument w tej kwestii przedstawił sam wnioskodawca, czyli przewodniczący sejmiku Andrzej Bętkowski.

Przewodniczący Sejmiku wskazał też termin kolejnej sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – została ona zaplanowana na 24 kwietnia. Obrady planarne Sejmiku Województwa zostaną poprzedzone posiedzeniami komisji problemowych.

Galeria

Aktualności

Szanowni mieszkańcy miasta Morawica oraz miejscowości Bieleckie Młyny, Brzeziny oraz Łabędziów

Szanowni mieszkańcy miasta Morawica oraz miejscowości Bieleckie Młyny, Brzeziny oraz Łabędziów Od dnia 1 lipca 2025 r. do dnia 18...

Polecamy