3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaInwestycjeNa wsparcie tradycji wsi

Na wsparcie tradycji wsi

Zobacz

22 projekty, realizowane przez 12 świętokrzyskich partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, otrzymały wsparcie finansowe. Umowy potwierdzające dofinansowanie podpisali z przedstawicielami organizacji pozarządowych i instytucji marszałek województwa Andrzej Bętkowski i członek Zarządu Województwa Marek Jońca. Łączna kwota wsparcia to ponad 930 tysięcy zł.

W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach podpisano umowy na działania, które będą realizowane w 2022 r. w ramach dwuletniego planu operacyjnego na lata 2022–2023 w ramach Konkursu dla partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Wnioski o dofinansowanie projektów przyjmował sekretariat regionalny KSOW, działający w ramach Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

– Podpisujemy dzisiaj umowy na dofinansowanie 22 interesujących projektów. Będą je realizować organizacje pozarządowe ze świętokrzyskiego, lokalne grupy działania, instytucje wsparcia rolnictwa i wsi oraz jednostki propagujące tradycję kultury wiejskiej – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski. – Łącznie dysponowaliśmy kwotą około 931 tysięcy złotych. Te pieniądze zostały przeznaczone na zadania związane z rozwojem obszarów wiejskich, wspieraniem gospodarki rolniczej, przetwórstwa owocowo-warzywnego, wspierania organizacji łańcucha dostaw żywności, wspierania różnego rodzaju hodowli, w tym zachowania tradycyjnych i unikalnych gatunków – dodał marszałek.

– Te projekty, które wspieramy finansowo w ich realizacji, dotyczą m.in. wspierania hodowli naszych rodzimych roślin, czereśni i truskawek, ziół – przyznał członek Zarządu Województwa Marek Jońca – hodowli ginących gatunków zwierząt hodowlanych, charakterystycznych dla ziemi świętokrzyskiej, czyli np. gęsi kieleckiej, a także promowanie agroturystyki, enoturystyki, szkoleń dla rolników i mieszkańców obszarów wiejskich, konferencji, a także na wspieranie wprowadzania na te obszary nowinek technologicznych.

Dofinansowanie otrzymają: Świętokrzyska Izba Rolnicza w Kielcach, Wojewódzki Dom Kultury, Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach, Świętokrzyska Sieć Lokalnych Grup Działania, Leaf Media Kawalec Kulawik Spółka Jawna, Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego Oddział Świętokrzyski, Muzeum Wsi Kieleckiej, Stowarzyszenie AGROEKOTON, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania “Krzemienny Krąg” oraz Stowarzyszenie “Sandomierski Szlak Jabłkowy”.

Jednym z projektów, które otrzymały dofinansowanie, jest przygotowany przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych pomysł przywrócenia tradycji chowu gęsi kieleckiej w małym gospodarstwie rolnym.

– Promowanie i hodowla ekstensywna gęsi to jedna z form aktywnej ochrony przyrody i wspieranie kulinarnych tradycji regionu- tłumaczył dyrektor Tomasz Hałatkiewicz. – To zachowanie gatunku, który jest ważny z punktu widzenia zachowania puli genetycznej rasy rodzimej, w okresie międzywojennym bardzo popularnego i chętnie widzianego na stołach. Będziemy szkolić panie z kół gospodyń wiejskich w otwieranym Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach, tu pojawią się tę piękne ptaki. Stado zachowawcze znajduje się obecnie w instytucie zootechniki pod Poznaniem, za rok te ptaki mamy nadzieję mieć u nas na nadnidziańskich łąkach – dodał szef Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Działacze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania “Krzemienny Krąg”, goszczący w urzędzie, zainicjowali dzisiaj akcję organizowania pomocy zaprzyjaźnionym pszczelarzom z Ukrainy. Do specjalnej skarbonki zbierane będą datki pieniężne, które zostaną przeznaczone na odbudowę rodzin pszczelich i ukraińskich pasiek po zakończeniu działań wojennych na tym terenie. Skrzynka – skarbonka została ustawiona przy wejściu głównym do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy