Endodoncja to jedna z najczęstszych procedur stomatologicznych, jednak często budzi obawy i niechęć u pacjentów. Dlaczego? No niestety nie jest to zabieg ani przyjemny, jeżeli chodzi o odczuwanie tego, co robione jest z zębem, ani komfortowy, choćby ze względu na używane urządzenia (a raczej ich dźwięki). Jednak leczenie kanałowe może uratować zęby i nasz uśmiech.
Czym jest leczenie kanałowe?
Endodoncja, czyli leczenie kanałowe, to jedna z podstawowych procedur stomatologicznych, która ma na celu ratowanie zębów z uszkodzoną lub zainfekowaną miazgą. Miazga to tkanka, która znajduje się wewnątrz zęba i zawiera naczynia krwionośne oraz nerwy. Jeśli miazga zostanie uszkodzona, np. przez próchnicę lub uraz, może dojść do stanu zapalnego, który z kolei prowadzi do bólu, obrzęku i innych nieprzyjemnych objawów.
Leczenie kanałowe polega na usunięciu uszkodzonej miazgi z kanałów zębowych, a następnie wypełnieniu tych kanałów specjalnym materiałem, który zapobiega dalszej infekcji i umożliwia zachowanie zęba. Leczenie kanałowe jest zazwyczaj stosowane w przypadkach, gdy inna formy leczenia, takie jak plombowanie, nie są wystarczające.
Czy leczenie kanałowe boli?
Przy leczeniu kanałowym pacjent może odczuwać lekki ból lub dyskomfort, ale zazwyczaj jest to związane z samym stanem zapalnym, który był przyczyną konieczności wykonania zabiegu. W takim przypadku stomatolog zazwyczaj zaleca stosowanie leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych, które pomogą w łagodzeniu bólu i szybszym powrocie do normalnego funkcjonowania. Sam zabieg jest jednak wykonywany w znieczuleniu miejscowym, co niweluje, choć trochę dyskomfort oraz oczywiście ból.
Czy leczenie kanałowe można wykonać pod znieczuleniem ogólnym?
Endodoncja jest zazwyczaj wykonywana pod znieczuleniem miejscowym, czyli za pomocą wstrzyknięcia środka znieczulającego bezpośrednio do tkanek zęba w jego okolicy. W większości przypadków to wystarcza, aby zapewnić pacjentowi maksymalny komfort i zminimalizować dyskomfort związany z zabiegiem.
W niektórych przypadkach, gdy pacjent jest bardzo zdenerwowany lub boi się dentysty, lub zabiegu, lekarz dentysta może zdecydować się na zastosowanie znieczulenia ogólnego. Jest to jednak bardziej skomplikowane i ryzykowne rozwiązanie, dlatego stosowane jest rzadziej i tylko w nielicznych przypadkach. Dlatego też decyzja o zastosowaniu znieczulenia ogólnego zawsze powinna być podejmowana indywidualnie, po dokładnej ocenie stanu zdrowia pacjenta i po konsultacji z anestezjologiem taka metoda redukcji bólu przy leczeniu kanałowym ma uzasadnienie.