W dzisiejszej logistyce wymagane są najlepsze rozwiązania.

Wiele procesów można bez najmniejszego problemu zoptymalizować za pomocą odpowiedniego sprzętu. Jednym z często pomijanych urządzeń jest kolektor danych, zwany także terminalem mobilnym. Niektóre firmy potrzebują bardziej zaawansowanej technologii, niż ta oferowana przez klasyczne czytniki kodów kreskowych, a właśnie do tego stworzone zostały kolektory. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego urządzenia?

Czytniki kodów kreskowych, jak sama nazwa wskazuje, służą do odczytywania informacji zawartych w kodach 1D i 2D. Niestety, na tym na dobrą sprawę kończą się możliwości tego urządzenia. Ponieważ w wielu przedsiębiorstwach wymagane jest dużo bardziej rozbudowane rozwiązanie, kolektory danych są w stanie odpowiedzieć na takie zapotrzebowanie. Ze względu na specyfikę sprzętu, warto dobrze zastanowić się przed dokonaniem zakupu.

Pierwszym istotnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, to podzespoły zastosowane w kolektorze danych. Szczególnie istotne są procesor, pamięć RAM, a także pamięć wewnętrzna, która może być rozszerzona za pomocą karty SD. Tak jak w przypadku smartfonów, czy komputerów, tak i w tutaj możemy sugerować się tym, że im szybsze podzespoły, tym lepiej działać będzie sam kolektor. Będzie on także lepiej funkcjonował w środowisku pracy, np. we współpracy z systemem WMS.


Warto także zastanowić się nad tym, do jakich celów będzie wykorzystywany terminal. Jeśli będzie on pracował w trudnych warunkach środowiskowych, to trzeba zaopatrzyć się w kolektor, który posiada odpowiednie certyfikaty, świadczące o jego wytrzymałości. Standardy IPS jasno określają możliwości danego urządzenia, więc bez większych problemów możemy odnaleźć odpowiedni dla nas standard.

Kolektory wyposażone są w aparat, który funkcjonuje w ten sam sposób, co. Jest to również niezwykle istotna funkcja, ponieważ od szybkości skanowania i interpretowania danych zawartych w kodzie kreskowym zależy cały przebieg procesu. Naturalnie, najlepsze będą te rozwiązania, które najszybciej potrafią poradzić sobie z odczytem.