Aktorzy Teatru Grodzkiego „Pod Basztami” w Chęcinach każdego roku przygotowywali dla mieszkańców specjalny spektakl z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja, który wystawiali na chęcińskiej starówce. Niestety w tym roku wszystkie plany związane z obchodami majowych świąt musiały zostać odwołane ze względu na pandemię i liczne związane z nią ograniczenia. Oni jednak postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i przygotować mimo wszystko coś niezwykłego.
Młodzi artyści dali wyraz swojemu patriotyzmowi przygotowując pod czujnym okiem reżyserów Doroty i Artura Anyż prowadzących Teatr Grodzki „Pod Basztami” preambułę, czyli uroczysty wstęp do Konstytucji 3 Maja. Każdy nagrał jej część w zaciszu swojego domu, a następnie zostało wszystko zmontowane w jedną całość. Z wielką podniosłością, powagą i dumą preambułę wykonali: Miłosz Czesak, Wiktor Czesak, Alicja Hańcko, Michał Janusz, Jakub Jaworski, Kinga Kawecka, Jowita Sobczyńska i Natalia Syska.
Zachęcamy do wysłuchania Ustawy Rządowej (3 Maja 1791 r.) – Preambuła w wykonaniu aktorów Teatru Grodzkiego „Pod Basztami” w Chęcinach
z dnia 3-go maja 1791 roku
W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego.
Stanisław August z Bożej łaski i woli Narodu Król Polski, Wielki Książę Litewski, Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, Kijowski, Wołyński, Podolski, Inflancki, Smoleński, Siewierski i Czerniechowski, wraz z stanami skonfederowanemi, w liczbie podwójnej Naród Polski reprezentującemi, uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady, a chcąc korzystać z pory, w jakiej się Europa znajduje, i z tej dogorywającej chwili, która nas samym sobie wróciła, wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą egzystencyją polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród w czasie, prawem przepisanym, wyraźną wolą swoją nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego artykułu. Do której to konstytucji dalsze ustawy sejmu teraźniejszego we wszystkiem stosować się mają.