3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaKulturaMuzeum Narodowe w Kielcach zaprasza

Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza

Zobacz

Koncert “Chopinowskie inspiracje”, joga w ogrodzie włoskim, wystawa prac Nikifora Krynickiego,  – Muzeum Narodowe w Kielcach na ten weekend przygotowało ciekawą ofertę dla zwiedzających. Zapraszamy.

Joga w ogrodzie włoskim, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, 31 lipca 2021 r., godz. 10.00

Już po raz piąty  w ogrodzie włoskim odbędą się wakacyjne zajęciach jogi. Weronika Bekier o godz. 10.00 poprowadzi pilates flow. Wstęp wolny.
Zapisy na stronie: https://mieta.gymmanager.com.pl/Reservations/Index

 

Chopinowskie inspiracje – cykl koncertów w ogrodzie włoskim, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, 31 lipca 2021 r., godz. 20.00

Dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach prof. dr hab. Robert Kotowski, Prezes Radia Kielce S.A. Janusz Knap, Prezes Fundacji Wspierania Kultury „Amadeusz” Magdalena Pamuła zapraszają na cykl koncertów fortepianowych Chopinowskie inspiracje, które poprowadzi Artur Jaroń.
Wystąpią: Novi Piano Duo Anna Wielgus, Grzegorz Nowak

Wszystkie koncerty odbędą się o godz. 20.00 w ogrodzie włoskim w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich.

 

Niedziela w Muzeum, Nikifor, Muzeum Dialogu Kultur, 1 sierpnia 2021 r., godz. 12.00

Wystawa prezentuje prace Nikifora Krynickiego, właściwie Epifaniusza Drowniaka. Nikifor był artystycznym samoukiem, zaliczanym do grona najwybitniejszych na świecie malarzy naiwnych, prymitywistów. Urodził się prawdopodobnie 21 maja 1895 roku w Krynicy-Zdroju, z którą przez całe życie był mocno związany, mieszkał tam i tworzył.

Dorobek Nikifora liczy kilkadziesiąt tysięcy prac. Malował na skrawkach papieru, kawałkach tektury, opakowań i zeszytów. Jego pracownią przez lata był murek w centrum Krynicy, na którym rozkładał podręczną pracownię malarską – przenoszone w walizce farby, pędzle, kredki i kawałki papieru. Tematyka jego twórczości to przede wszystkim autoportrety i panoramy Krynicy, z jej willami, cerkwiami lub innymi popularnymi budynkami. Długo był niedoceniony, zyskał sławę dopiero pod koniec życia.

Po wystawie oprowadzi kurator dr Artur Ptak.

 

  • Wnętrza pałacowe i Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego są niedostępne do zwiedzania z powodu prac remontowych. Nadal pozostają otwarte Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej oraz wystawa prac Rafała Olbińskiego.

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy