3.5 C
Kielce
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaKulturaMuzea i instytucje kultury szansą na rozwój regionów. Z obrad Konwentu Marszałków

Muzea i instytucje kultury szansą na rozwój regionów. Z obrad Konwentu Marszałków

Zobacz

W Sandomierzu trwają obrady Konwentu Marszałków Województw RP, któremu w pierwszym półroczu bieżącego roku przewodniczy województwo świętokrzyskie. Wśród tematów dyskusji i prelekcji z udziałem ekspertów znalazła się kwestia wpływu instytucji muzealnych na bezpośrednie otoczenie i region, a także potencjalne szanse wzajemnego wspierania rozwoju i zagrożenia wynikające z konieczności finansowania przez samorządy funkcjonowania muzeów. Głos zabrał wicepremier minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podziękował za możliwość uczestniczenia w obradach w siedzibie instytucji, współprowadzonej przez podległe mu ministerstwo. W swoim wystąpieniu podkreślał wpływ instytucji muzealnych na krzewienie kultury, tradycji narodowej, integrowanie lokalnych społeczności.

– Relacje ministerstwa kultury z samorządami w ostatnich latach to zwiększenie nakładów na polską kulturę w zakresie bezprecedensowym – powiedział minister Piotr Gliński. – Każdego roku są to miliardy przeznaczane z budżetu państwa, celowane na wzmacnianie lokalnych i regionalnych instytucji kultury poprzez ich współprowadzenie, a co za tym idzie współfinansowanie działalności i inwestycji. Dzięki temu np. muzeum sandomierskie się wzmacnia i rozwija, podobnie wielką inwestycję przechodzi kielecki teatr dramatyczny. Planujemy kolejne współprowadzenia instytucji kultury. Realizujemy i rozszerzamy tzw. programy ministra, około 3,5 tysiąca projektów zgłoszonych przez placówki kultury każdego roku otrzymuje wsparcie. Dofinansowujemy także rozwój czytelnictwa, tworzymy nowe biblioteki, wspieramy tzw. przestrzeń sztuki czyli artystów offowych, realizujących się w zakresie muzyki, teatru czy tańca. Kończymy program “Niepodległa”, który zastąpi formuła pod nazwą “Tożsamość”, odwołująca się do naszej historii, okresu pierwszej Rzeczpospolitej, wzmacniająca polską tożsamość i polską wspólnotę. Kryzys aksjologiczny kultury zachodniej utwierdza nas w przekonaniu, że to wspieranie polskiej tożsamości narodowej, powrót do korzeni i tradycji to sposób na przetrwanie współczesnego narodu polskiego – dodał wicepremier.

Piotr Gliński zwrócił również uwagę na zrealizowane projekty, które uzyskiwały wsparcie finansowe ze środków unijnych. Było to 146 zrealizowanych programów na łączną sumę wartości inwestycji przekraczającą 3 mld zł, z czego około 2 mld zł wsparcia pochodziło z UE. Wiele z tym przeprowadzonych inwestycji zrealizowały z powodzeniem lokalne samorządy.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy