3.5 C
Kielce
czwartek, 26 grudnia, 2024

Movember w ŚCO

Zobacz

Do uważnej obserwacji swojego organizmu oraz regularnych badań profilaktycznych namawiali panów członkowie Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” – Oddział Świętokrzyski oraz urolodzy ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii podczas akcji Movember (23.11.2023). Kilku mężczyzn, zachęconych przez „Gladiatorów”, poddało się po raz pierwszy w życiu badaniu urologicznemu.

W ramach akcji Movember w ŚCO odbyło się spotkanie edukacyjne „Rak nie musi zabijać”, skierowane do mężczyzn, poświęcone profilaktyce raka gruczołu krokowego i raka jądra oraz briefing dla mediów. Wykład edukacyjny poprowadził dr n.med. Antoni Domagała z Kliniki Urologii ŚCO. Organizatorem wydarzenia był świętokrzyski oddział Stowarzyszenia „Gladiator”.

Rak prostaty prawie jak epidemia

Dr n.med. Jarosław Jaskulski, kierownik Kliniki Urologii ŚCO przypomniał, że rak gruczołu krokowego jest najczęstszym nowotworem złośliwym dotykającym mężczyzn. Rocznie w Polsce notuje się ponad 16 tysięcy nowych zachorowań na raka prostaty i ponad 1000 zachorowań na raka jąder. W 2020 roku w województwie świętokrzyskim zarejestrowano 520 nowych przypadków raka gruczołu krokowego. – Raka prostaty traktujemy już jako chorobę w kategorii epidemii – mówił podczas briefingu dla mediów dr Jarosław Jaskulski. Zwykle w pierwszych stadiach choroby nowotwór nie daje objawów. Zaniepokoić powinny wszystkie odstępstwa od codziennego funkcjonowania organizmu, związane z oddawaniem moczu, np. częste oddawanie moczu, pojawienie się krwi w moczu, trudności/ ból przy oddawaniu moczu, wstawanie w nocy, żeby opróżnić pęcherz. Jeżeli w rodzinie mężczyzny występowały zachorowania na nowotwór prostaty, powinien się zgłaszać na regularne badania kontrolne już od 45 roku życia.

Mężczyzno, pamiętaj o samobadaniu jąder

Natomiast rak jądra jest nowotworem, występującym przede wszystkim w grupie młodych mężczyzn, pomiędzy 15 a 40 rokiem życia. Rocznie w województwie świętokrzyskim notuje się ok. 30 nowych zachorowań na ten nowotwór. – Bardzo ważne jest wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości w budowie jąder. Dlatego młodzi mężczyźni powinni regularnie wykonywać samobadanie jąder – tłumaczył dr Jaskulski.

Niepokojące objawy, które powinny skłonić do wizyty u lekarza to:

  • powiększenie lub obrzęk jądra,
  • guzek w jądrze, zwykle niebolesny,
  • uczucie stwardnienia jądra przy ucisku (guz jest twardszy od miąższu jądra),
  • zmiana kształtu jądra w ostatnim czasie,
  • bolesność jądra przy ucisku,
  • ból podczas badania,
  • uczucie ciężkości jądra,
  • powiększenie gruczołów piersiowych (ginekomastia).

Film instruktażowy na temat samobadania jąder znajduje się tu Klinika Urologii im. dr. n. med. Stefana Olszewskiego

Jak podkreślił specjalista, jeśli mężczyzna zauważy u siebie niepokojące objawy, powinien udać się do lekarza rodzinnego, który zleci wstępną diagnostykę lub wyda skierowanie do urologa.

Zachęć kolegę do badań

W ramach akcji Movember „Gladiatorzy” zachęcili swoich kolegów do pierwszej wizyty u urologa i poddaniu się badaniu kontrolnemu. – Profilaktyka jest najtańszą bronią w walce z rakiem. Regularne badania i wczesne wykrycie nowotworu gwarantują praktycznie 100 procent szans na wyleczenie – przypomniał Janusz Marszycki, prezes świętokrzyskich „Gladiatorów”. – Mnie kiedyś zachęciła żona do pójścia do urologa, dziś kolega namawia kolegę. Takie badanie może uratować życie – powiedział.

– Sam pewnie bym nie przyszedł, ale w grupie jest raźniej – przyznał jeden z panów, który po raz pierwszy zgłosił się do urologa na badanie profilaktyczne.

Aktualności

Tradycja, kreatywność i wspólne świętowanie – jasełka w Szkole Podstawowej w Łukowej

18 grudnia, w Szkole Podstawowej w Łukowej, miało miejsce niezwykłe Bożonarodzeniowe przedstawienie w wykonaniu uczniów, przepełnione najpiękniejszymi polskimi kolędami. Jasełka to jedna...

Polecamy