Spotkanie gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z województwa świętokrzyskiego, które odbyło się w sali Centrum Kultury w Morawicy, zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Związek Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego i Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej. Udział w nim wzięli burmistrzowie i wójtowie z terenu województwa świętokrzyskiego, ale nie tylko. Gościem spotkania była wojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek. Marszałka Województwa Świętokrzyskiego reprezentował sekretarz województwa Bernard Antos. Celem spotkania było wzmocnienie reprezentacji interesów samorządów lokalnych i działań na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.
Jak podkreślano podczas obrad, samorządy gminne stoją ciągle przed nowymi wyzwaniami, z których część jest skutkiem niestabilności otoczenia prawnego. Obecnie trwają prace nad szeregiem inicjatyw legislacyjnych, które będą miały istotny wpływ na ustrój gmin, zadania i ich finansowanie. – Wszyscy czujemy się odpowiedzialni za jak najlepsze funkcjonowanie gmin i realizację zadań. Niezbędne jest podejmowanie działań samorządowych, aby wpływać na jakość stanowionego prawa. Inicjatywy te będą bardziej skuteczne, gdy całe środowisko solidarnie będzie mówić zdecydowanym, jednolitym głosem – zaznaczyli podczas spotkania Michał Markiewicz, Prezes Związku Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego oraz Marek Olszewski, Przewodniczący ZGWRP.
Spotkanie stało się doskonałą okazją do zapoznania zebranych z działaniami samorządowymi na rzecz gmin wiejskich i rozwoju obszarów wiejskich. Mówiono o realizowanych przedsięwzięciach i wyzwaniach, między innymi o udziale w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, a także w komitetach, instytucjach rządowych, komisjach sejmowych i senackich. Rozmawiano też o pracach na rzecz „Paktu dla obszarów wiejskich” będących elementem „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. Przedstawiono także informacje i stanowiska ZGWRP między innymi w sprawie projektu ustawy Prawo Wodne, projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów komunalnych, projektu ustawy o zmianie ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych. Przedstawiono też działania samorządowe w sprawie koncepcji zmian w realizacji i finansowaniu zadań oświatowych projektowanych przez Ministerstwa Edukacji Narodowej. Omówiono projekty Prawo Oświatowe, przepisy wprowadzające ustawę Prawo Oświatowe, jak również propozycje dalszych działań.
Na zakończenie odbyła się dyskusja. Określono też możliwe obszary współpracy w planowanych aktywnościach ZMiGWŚ i ZGWRP.