W 2021 roku w całej Polsce po raz dziesiąty w ramach idei Narodowego Czytania w teatrach, bibliotekach, domach kultury, na stadionach czytano najpiękniejsze utwory literatury polskiej, tym razem Para Prezydencka wybrała „Moralność pani Dulskiej”. Miasto i Gmina Morawica uczestniczy w tej akcji od 2016 roku. W sobotę, 4 września 2021 roku ta piękna biesiada literacka miała miejsce w Zabytkowym Parku w Morawicy. Uroczystość otworzył Gospodarz Narodowego Czytania w Morawicy, burmistrz -Marian Buras, który przybliżył biografię autorki „Moralności pani Dulskiej”, podając jej prawdziwe nazwisko –Maria Gabriela Korwin – Piotrowska, pisząca pod pseudonimem Gabrieli Zapolskiej. Włodarz Ziemi Morawickiej dokonał charakterystyki bohaterów oraz interpretacji dramatu naturalistycznego, opatrzonego niegdyś przez autorkę krótkim wyjaśnieniem – „tragikomedia kołtuńska w trzech aktach”, albowiem utwór łączy w sobie sceny tragiczne i komiczne.
Niespodzianką dla publiczności był występ utalentowanych państwa Magdaleny i Jacka Ramiączków, którzy ucharakteryzowani na bohaterów dramatu znakomicie zainscenizowali scenę V z pierwszego aktu.
Następnie polonistka ze Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli Pani Dagmara Wojciechowska – Buśluk razem ze swoimi uczniami zaprezentowała scenę I i II z Aktu I. Kolejne fragmenty tekstu Aktu I przeczytali z podziałem na role uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Morawicy przygotowani pod kierunkiem pani Iwony Szachowicz.
Polonistka ze Szkoły w Bilczy Martyna Kasznia razem ze swoimi uczniami wprowadziła w klimat obłudy tytułowej bohaterki poprzez czytanie sceny z Aktu II.
Panie z Klubu Seniora „Zawsze Młodzi” Zofia Godzisz, Mieczysława Poprawa, Marianna Parlicka – Słowik, czytając fragmenty Aktu III wyeksponowały fałszywą moralność Anieli Dulskiej, niewinność, szlachetność Meli oraz cyniczną postawę Hesi.
Na zakończenie kolejną odsłonę tragifarsy podziwiano, gdy na scenie ukazali się państwo Ramiączowie, odgrywając rolę wrażliwej Meli i Zbyszka, który usiłuje uwolnić się od kołtuństwa. Znakomita gra aktorska Państwa Ramiączków przyczyniła się do tak podniosłego charakteru tego wydarzenia kulturalnego.
Nad całością czuwali pracownicy Samorządowego Centrum Kultury i Biblioteki w Morawicy przyłączając się do czytania fragmentów utworu, przygotowując niepowtarzalną scenografię oraz pamiątkowy słodki upominek z Narodowego Czytania w Morawicy.
Pan Burmistrz podziękował wszystkim uczestnikom tej literackiej biesiady, a odtwórcom ról państwu Ramiączkom wręczył kwiaty. Aktorzy od publiczności otrzymali gromkie brawa.
W dalszy ciągu programu nastąpiła uroczysta inauguracja Bookcrossingu w Morawicy. Burmistrz Maran Buras, jako pierwszy otworzył zamontowaną na ławce skrzynię w kształcie książki. Otwarcie tej szkatuły udostępnia swoim czytelnikom utwory wraz z zachętą do przeczytania lub zabrania do domu, a w zamian umieszczenia swojego innego egzemplarza. Wszystko w słusznej sprawie, w celu promocji czytelnictwa. Tym sposobem książki będą krążyć z rak do rąk, bowiem Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książki i czytelnictwa, to taka ruchoma biblioteka.
Kolejna miła niespodzianka to obdarowanie gości słodyczami, pamiątkową plakietką Narodowego Czytania oraz zaproszenie do Kina za Rogiem na film w reżyserii Filipa Bajona zatytułowany „Panie Dulskie”, nawiązujący do problematyki ponadczasowego dzieła Gabrieli Zapolskiej, przedstawiający niektóre sceny z utworu. Film został nagrodzony Złotym Kangurem podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni. Warto obejrzeć. W dzisiejszej skomplikowanej rzeczywistości etycznej, zagmatwanej hierarchii wartości – tragifarsa Gabrieli Zapolskiej budzi refleksje na temat kształtowania właściwych postaw życiowych.
Marianna Parlicka- Słowik