3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaKulturaMorawica ma swoją maskotkę. Zaprezentowano ją podczas jubileuszu 10-lecia istnienia punktów przedszkolnych

Morawica ma swoją maskotkę. Zaprezentowano ją podczas jubileuszu 10-lecia istnienia punktów przedszkolnych

Zobacz

Pierwsze przedszkole w Morawicy zostało oddane do użytku w 1997 roku. – Wcześniej w Morawicy istniało jedynie przedszkole przyzakładowe, które mieściło się w piwnicach szpitala.Muszę przyznać, że kiedy poszedłem tam pierwszy raz, wywarło to na mnie przygnębiające wrażenie, aczkolwiek było bardzo ładnie urządzone. Wtedy też szybko zapadła idea budowy przedszkola – wspomina burmistrz Miasta i Gminy Morawica, Marian Buras.

– Kolejne przedszkola pojawiły się od chwili wejścia do Unii Europejskiej. Pozyskaliśmy środki na prowadzenie kilku punktów przedszkolnych, które głównie powstawały w szkołach zarządzanych przez stowarzyszenia, które były prowadzone przez rodziców. I tak to się zaczęło – mówi burmistrz, Marian Buras, przypominając, że dokładnie 10 lat temu do przedszkoli uczęszczało zaledwie 134 dzieci. – Teraz mamy około sześciuset przedszkolaków. Wydawaliśmy wtedy około 600 tysięcy złotych na utrzymanie przedszkoli, a dziś wydajemy prawie cztery miliony złotych. W przedszkolach pracuje 85 osób – poinformował burmistrz, zaznaczając jednocześnie jak ważne są przedszkola dla najmłodszych. – Jest to bardzo ważny etap w edukacji dziecka. Dzieci, które chodziły do przedszkoli są świetnie przygotowane do dalszej nauki. Chcę podkreślić, że Miasto i Gmina Morawica jest ewenementem w skali kraju, jeśli chodzi o dostępność przedszkoli. Posiadamy punkty przedszkolne właściwie w każdej miejscowości, w której funkcjonowała szkoła lub świetlica. Rodzice mają bardzo blisko, co sprawia, że praktycznie sto procent dzieci z naszej gminy chodzi do przedszkoli – mówi burmistrz, Marian Buras.

Biorąc pod uwagę liczbę maluchów ze wszystkich przedszkoli, trzeba przyznać, że to było prawdziwie wielkie jubileuszowe świętowanie. A rozpoczęło się ono od rozstrzygnięcia gminnego konkursu na projekt i nazwę maskotki Miasta i Gminy Morawica. Spośród kilkunastu projektów wybrano ten nadesłany przez Katarzynę Płódowską z Bilczy. Wielki niebieski stworek podobno wyłonił się z rzeki Morawka i dlatego też nosi właśnie takie imię. – Moim ulubionym zajęciem jest rysowanie. Często biorę udział w różnego rodzaju konkursach artystycznych. Kiedy zobaczyłam ogłoszenie o konkursie na zaprojektowanie maskotki Miasta i Gminy Morawica, pomyślałam sobie, że to będzie doskonała okazja, żeby zaprezentować swoje umiejętności artystyczne, a gdyby się okazało, że zdobędę główną nagrodę, zostawić coś po sobie. Dzięki temu, mogłabym być jeszcze bardziej związana z gminą, w której mieszkam – mówi Katarzyna Płódowska z Bilczy, zwyciężczyni konkursu na najładniejszą maskotkę. – Pomysł na tego stworka zrodził się na podstawie zasłyszanej gminnej wieści, według której kiedyś w rzece Morawka mieszkał jakiś dziwny stworek. Był dosyć specyficzny i radosny. Chciałam też, żeby ta maskotka właśnie taka była. Radosna, wzbudzająca sympatię i unikatowa, jak ta gmina – podsumowała Katarzyna Płódowska z Bilczy, zwyciężczyni konkursu na najładniejszą maskotkę. A ta przez cały jubileusz bawiła się wspólnie z dziećmi, tańczyła z nimi i rozdawała maluchom pyszne słodycze.

Warto przypomnieć, że na terenie Miasta i Gminy Morawica działa przedszkole samorządowe w samym centrum miasta, a także punkty przedszkolne, które zapewniają opiekę przedszkolną wszystkim dzieciom z terenu gminy. Maluchy udowodniły podczas wielkiego jubileuszu, że do przedszkola chodzić uwielbiają i bardzo im się tam podoba. W samych superlatywach na temat działalności przedszkoli i punktów przedszkolnych wypowiadały się nie tylko maluchy, ale również i ich rodzice.

Podczas jubileuszu dziesięciolecia istnienia przedszkoli swoje talenty zaprezentowały przedszkolaki z wszystkich punktów przedszkolnych. Były liczne konkursy, a także gry i zabawy dla dzieci prowadzone przez animatorów, a także malowanie twarzy. Z zachwytem maluchy oglądały spektakl „W krainie Jasia i Małgosi” przygotowany przez nauczycieli z Zespołu Szkół w Bilczy. Nie zabrakło też jubileuszowego tortu i wspaniałej zabawy.

Agnieszka Olech

fot. Andrzej Radomski

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy