Uroczystości patriotyczne z okazji Stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania Hymnu Narodowego i mszy świętej w kościele parafialnym w Morawicy. Stąd przemaszerowano pod pomnik „Bohaterom walczącym o Wolną i Niepodległą Polskę”, gdzie poszczególne delegacje złożyły wieńce, a uczniowie ze szkół z terenu gminy Morawica – wiązanki.
W tym wyjątkowym dniu wartę honorową przy pomniku pełnili żołnierze z Centrum Misji Zagranicznych w Kielcach oraz harcerze ze Szkoły Podstawowej w Bilczy. Podniosłą uroczystość uatrakcyjnił swoją obecnością jeździec na koniu w stroju strzelca z 1914 r. – Długo przygotowywaliśmy się do tej wyjątkowej setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ubiegłym roku na skraju parku dworskiego stanął pomnik przedstawiający wzbijającego się do góry orła. Od tamtej pory mamy gdzie świętować podczas uroczystości patriotycznych i oddać hołd tym, którzy walczyli za wolną i niepodległą Polskę. Od stycznia w „Wiadomościach Morawickich” publikowane były artykuły przypominające o naszej historii. Wiele osób zaangażowało się w przygotowania do tego wielkiego jubileuszu, który mamy szczęście radośnie przeżywać. To historyczna chwila – podkreślał burmistrz Miasta i Gminy Morawica, Marian Buras.
W programie obchodów rocznicowych na 100-lecie niepodległości w Morawicy zaplanowano wiele atrakcji. W Samorządowym Centrum Kultury odbyły się występy artystyczne dzieci i młodzieży, lokalnych artystów, solistów i instrumentalistów. Wszyscy zaprezentowali tego dnia z niepowtarzalny repertuar patriotyczny.
Uczestnicy niepodległościowego wydarzenia otrzymali pamiątkową pocztówkę ze stemplem, kotyliony i chorągiewki przygotowane z myślą o tej uroczystości. Specjalne podziękowania za poświęcenie i służbę na rzecz obrony ojczyzny w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wręczono na ręce ostatniego żyjącego na terenie gminy kombatanta por. Stanisława Śmietany, żołnierza Armii Krajowej. W uroczystościach wzięła także udział żona kombatanta, Irena Kiełbus.
Kolejnym punktem bogatego programu jubileuszowych obchodów było „Pieśniobranie, podczas którego wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne. Problemów z tekstem nikt nie miał, bo był on wyświetlany na dużym ekranie. Ta część odbyła się pod kierunkiem Szkolno – Gminnej Orkiestry Dętej z Morawicy. Przybyłych tłumnie gości, zachwycił także polonez w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Morawica”. Był też okolicznościowy biało-czerwony tort i degustacje potraw regionalnych. Na zakończenie na niebie rozbłysły fajerwerki, a zebranych zaproszono na żołnierską grochówkę gotowaną w najprawdziwszej kuchni polowej. Jak zgodnie podkreślano, 11 listopada to szczególny dzień dla każdego, kto czuje się Polakiem.
fot. Andrzej Radomski