Pisanie tej książki było dla mnie przyjemnością – mówił dr Piotr Olszewski podczas spotkania z mieszkańcami Woli Kopcowej. Właśnie ukazała się wyjątkowa publikacja „Wieś rządowa Wola Kopcowa” w całości poświęcona historii tej miejscowości.
Pomysł stworzenia monografii pojawił się w 2011 roku. Jego inspiratorami byli Janina Dyamentowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Woli Kopcowej oraz Bogusław Krukowski ze Stowarzyszenia Nowoczesna Gmina. Do działań związanych z wydaniem książki powrócono podczas Rodzinnego Pikniku Historycznego, który odbył się w 2016 roku. O przygotowanie monografii miejscowości poproszono dr. Piotra Olszewskiego, historyka, podróżnika, wychowawcę kieleckiej młodzieży. Odbywały się zbiórki pieniędzy na wydanie pozycji, pisane były wnioski. Ostatecznie wydanie monografii było możliwe dzięki wsparciu z funduszu sołeckiego oraz dotacji przyznanej przez Urząd Gminy w Masłowie.
Duże zainteresowanie spotkaniem
Promocja książki odbyła się w Domu Ludowym w Woli Kopcowej. Udział wzięli w nim zarówno inspiratorzy jej powstania jak i osoby, które swoimi opowieściami znacznie wpłynęły na jej kształt. – Pisanie tej książki było dla mnie przyjemnością. Mieszkańcy bardzo chętnie dzielili się swoimi opowieściami i wspomnieniami – opowiadał dr Piotr Olszewski. – Bardzo dużo dało mi wejście na strych szkoły, które udostępniła mi pani Anna Sadowska, była nauczycielka. Znajdowała się tam dokumentacja szkoły od 1920 roku. Szkoda jednak, że 3/4 materiałów nie dało się odtworzyć. Zdobyłem jednak pierwszy szkolny dziennik z 1920 roku oraz pierwszy z marca 1945 roku, kiedy szkoła wznowiła pracę po wojnie – wspominał. Autor wiele czasu spędzał przeglądając materiały w Archiwum Państwowym w Kielcach, Radomiu, Warszawie oraz Archiwum Diecezjalnym w Kielcach. Wiele miejsca podczas spotkania z czytelnikami dr Olszewski poświęcił rodzinie Lenartowiczów, która pełniła rolę zarządców Wolą Kopcową. Kilka tygodni temu dzięki zaangażowaniu mieszkańców udało się odnowić ich mogiłę na masłowskim cmentarzu.
Od założenia wsi
Książka uwzględnia założenie wsi, powstanie dworu, karczmy, kuźnicy, młyna, kuźni gromadzkiej, próby założenie w 1864 szkoły, stosunek chłopów do powstań narodowych i do spisku ks. Piotra Ściegiennego. Bardzo ciekawie przedstawia się rozdział poświęcony latom 1864-1870, kiedy działał sąd gminny. Jest też tragedia wojny, o której opowiada Wincenty Michta i czasy powojenne, a kończymy na czasach współczesnych. Ważne miejsce zajmuje życie religijne – mówił dr Olszewski. Po spotkaniu każdy obecny mieszkaniec mógł otrzymać bezpłatnie książkę. Ci, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu autorskim, mogą odbierać książki w Szkole Podstawowej w Woli Kopcowej.
Będą kolejne książki
Dr Piotr Olszewski odbierał wiele gratulacji i podziękowań m.in. od radnych Teodory Jagiełło, Andrzeja Pedrycza, radnego powiatowego Mariana Zarzyckiego, sołtysa Edwarda Mazura. Padły również ważne deklaracje. – Wydanie monografii Woli Kopcowej pokazuje, że istnieje potrzeba spisania również historii pozostałych miejscowości w naszej gminie. Zapewniam, że wraz z radnymi będziemy dążyć, by takie pozycje powstawały w kolejnych latach – mówił wójt Tomasz Lato, który dziękował mieszkańcom Woli Kopcowej za zaangażowanie przy wydaniu i pracach. Przed nami kolejne wydawnictwa historyczne. Latem tego roku wydana zostanie monografia masłowskiej parafii „100 lat parafii Masłów”, w przygotowaniach jest pozycja „Dzieje samorządu i administracji gminy Dąbrowa i Masłów 1809 – 2018”. Ich autorem będzie dr Piotr Olszewski.