3.5 C
Kielce
czwartek, 14 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościModa na EtnoFit – trwa ogólnopolski projekt prowadzony przez BCK w Piekoszowie...

Moda na EtnoFit – trwa ogólnopolski projekt prowadzony przez BCK w Piekoszowie i Fundację Kulturalna Przestrzeń

Zobacz

Carpaccio z buraka z serem owczym, prażonym słonecznikiem i oliwą bazyliową, łosoś w sosie holenderskim na zielonych szparagach, a na podwieczorek deser chia z mango i truskawkami. Tak wykwintne, a jednocześnie lekkie i zdrowe potrawy przygotowano podczas drugich już warsztatów kulinarnych organizowanych w ramach ogólnopolskiego projektu „Moda na EtnoFit”. Jego pomysłodawcą i koordynatorem na całą Polskę jest Biblioteka Centrum Kultury w Piekoszowie wraz z Fundacją Kulturalna Przestrzeń.

„Moda na EtnoFit” to projekt, którego celem jest promowanie staropolskiej kuchni regionalnej i łączeniu tego, co tradycyjne ze zdrowym odżywianiem. – Cieszę się, że to właśnie gmina Piekoszów jest koordynatorem tak dużego projektu o ogólnopolskim zasięgu. Okazuje się, że z wielkim sukcesem prowadzimy już nie tylko wewnętrzne projekty, ale wychodzimy na teren całej Polski, zapraszając do udziału w przedsięwzięciu wszystkie województwa. W ramach projektu możemy przekonać się, że da się gotować smacznie i fit – mówi Barbara Drogosz, przewodnicząca Rady Gminy Piekoszów.

Prawdziwe kulinarne mistrzynie z terenu całego województwa świętokrzyskiego gotowały w świetlicy w Szczukowicach pod czujnym okiem znanego i cenionego w regionie kucharza Mirosława Ciołaka. – Dobre odżywianie oczywiście wiąże się z tym, że jedząc chcemy czuć się fit, chcemy czuć się lekko. Temu służy ten projekt, czyli przede wszystkim nauce zdrowego odżywiania. Uczymy się gotować smacznie i lekko, a do tego takie potrawy, które nie zajmują dużo czasu. Warto też korzystać z lokalnych produktów i kupować to, co polskie od polskich dostawców. To wszystko gwarantuje prawdziwą jakość, a w efekcie końcowym fantastyczny smak potraw. Mamy teraz doskonały czas na warzywa, sezonowe owoce. Warto je wykorzystywać w potrawach – przekonuje znany kucharz Mirosław Ciołak.

Wszyscy członkowie kulinarnego spotkania byli pod wrażeniem pomysłów kulinarnych kucharza Mirosława Ciołaka. Jak podkreślano, pokazał on im nowe spojrzenie i podejście do gotowania, bo fit może znaczyć także smacznie. – Wiele osób przyzwyczajonych jest do tłustych potraw, do tłustego jedzenia. Wyspecjalizowaliśmy się w gotowaniu bigosów, lepieniu pierogów, degustacji tłustych kiełbas, boczków i kaszanek. Jak się okazuje, propozycje dań z dużą ilością warzyw, ryb, beztłuszczowych serków i sałat mogą być równie pyszne, a przede wszystkim zdrowe – mówi sołtys Szczukowic Teresa Kubuś. – Dobrze, że tego typu warsztaty są organizowane. Pomimo, że udział w nich biorą panie, które potrafią świetnie gotować, to jestem przekonana, że pod okiem mistrza kuchni udoskonalą swoje umiejętności, a do tego nauczą się gotować zdrowo – podkreśla radna Dorota Łukasik. – Warto poznawać inne kuchnie i smaki, niż te do których jesteśmy przyzwyczajeni. Zdecydowałyśmy się wziąć udział w warsztatach, aby nauczyć się przede wszystkim gotować smacznie i zdrowo, aby nauczyć się łączenia nowych smaków, gotowania zdrowych sosów i wielu innych potraw, które z łatwością potem zaproponujemy naszym domownikom – mówił zgodnie panie z KGW Aktywna Brynica, Marzena Zapała, Marianna Surma i Edyta Sornat-Plech.

Pod wrażeniem zdolności kulinarnych uczestników warsztatów był wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek. – Połączenie tradycyjnej kuchni staropolskiej z elementami fit jest niezwykle ciekawy. Smak przygotowanych potraw jest wyśmienity, a do tego są to potrawy lekkie i zdrowe. Wszyscy zatem możemy przekonać się, że zdrowo może też oznaczać smacznie. Jestem przekonany, że uczestnicy warsztatów, pomimo doskonałego warsztatu kulinarnego, zdobędą tu wiele nowych doświadczeń – mówi wójt Zbigniew Piątek, któremu wszystkie potrawy bardzo smakowały.

Projekt „Moda na Etnofit” ma ogólnopolski zasięg i jest prowadzony pod przewodnictwem gminy Piekoszów. Pomysłodawcami i koordynatorami projektu jest Biblioteka Centrum Kultury i Fundacja Kulturalna Przestrzeń. W ramach jego realizacji warsztaty kulinarne są prowadzone w szesnastu województwach. Najlepsze przepisy z poszczególnych regionów zostaną zebrane w książce kucharskiej. Powstanie też gra planszowa, a na zakończenie projektu w Piekoszowie zostanie zorganizowany Festiwal Smaków z wieloma atrakcjami kulinarnymi. Projekt finansowany jest z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i realizowany jest w partnerstwie z Biblioteką Centrum Kultury w Piekoszowie.

Galeria

Aktualności

˝Polskie drogi do wolności˝– wyjątkowy koncert patriotyczny w Chęcinach ku czci niepodległości

10 listopada, w hali widowiskowo-sportowej w Chęcinach, miała miejsce prawdziwa uczta muzyczna w wykonaniu zespołu „Sonanto”, której przyświecały „Polskie drogi do wolności”....

Polecamy