3.5 C
Kielce
niedziela, 5 maja, 2024
Strona głównaKulturaMocna reprezentacja gminy Piekoszów na dożynkach powiatu kieleckiego

Mocna reprezentacja gminy Piekoszów na dożynkach powiatu kieleckiego

Zobacz

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią największe rolnicze święto Powiatu Kieleckiego, czyli Dożynki, odbyły się 28 sierpnia tym razem w Górnie. Wzięło w nich udział piętnaście gmin, w tym również gmina Piekoszów. Pięknym piekoszowskim akcentem podczas wydarzenia był wieniec dożynkowy upleciony przez panie z sołectwa Zajączków. Został on okrzyknięty najpiękniejszym wieńcem podczas tegorocznych dożynek gminnych.

Zgodnie z tradycją, Dożynki Powiatu Kieleckiego rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w intencji rolników w kościele parafialnym w Górnie. O trudzie pracy rolnika, niepowodzeniach i ogromnej zależności rolników od pogody mówił podczas homilii ks. Marek Zawłocki. – Jeśli kto spożywa chleb, będzie żył na wieki – mówił proboszcz – Chleb to życie, miłość i jedność. Chleb jest naszym codziennym pokarmem, który czasem, w nadmiarze wyrzucamy do kosza, zapominając o tym, ile osób cierpi z jego braku. Głód uczy szacunku do pokarmu. Człowiek, który doświadczył biedy, liczy się z każdą kruszyną chleba – zaznaczył.

Po mszy zebrani ustawili się w uroczystym korowodzie, w którym nie zabrakło oczywiście przedstawicieli gminy Piekoszów. Obecna była przewodnicząca Rady Gminy w Piekoszowie Barbara Drogosz, radna Małgorzata Pietrzykowska oraz przedstawiciele sołectwa Zajączków, którzy nieśli wieniec dożynkowy. To on reprezentował gminę Piekoszów podczas powiatowych dożynek.

Bo jak dożynki to przecież musi być żniwna korona. Te misterne dzieła sztuki tworzy się tygodniami i wcale nie jest to takie proste. – Aby mógł powstać piękny wieniec, trzeba wiedzieć o jakiej porze zebrać kłosy – zdradziła Lidia Szymkiewicz, sołtys Zajączkowa. – Wieniec był naszym wspólnym pomysłem. Wiele osób było zaangażowanych w jego wykonanie, które jest bardzo pracochłonne. Zboże trzeba zbierać kiedy jest jeszcze zielone. Po związaniu w pęczki suszymy je. Podobnie jak uzbierane kwiaty. Kiedy mamy już przygotowany materiał, zbieramy się i przystępujemy do pracy – mówi Lidia Szymkiewicz, sołtys Zajączkowa.

Wieniec upleciony przez panie z sołectwa Zajączków wygrał gminny konkurs na najpiękniejszy wieniec i reprezentował gminę Piekoszów podczas powiatowych dożynek. – Ogromnie się cieszymy, że w ten sposób możemy promować gminę Piekoszów, nasz rodzimy folklor i naszą kulturę ludową – mówiły zgodnie panie z sołectwa Zajączków, których nachwalić nie mogła się przewodnicząca Rady Gminy w Piekoszowie Barbara Drogosz. – Nasze panie są nieocenione. Mają ogromne zdolności artystyczne, co udowodniły chociażby zdobyciem pierwszego miejsca w gminnym konkursie na najpiękniejszy wieniec. Fantastycznie też gotują i mają ogromne zdolności artystyczne – podkreśla przewodnicząca Barbara Drogosz.

Coroczne święto plonów to doskonała okazja do prezentacji bogactwa lokalnej kultury oraz poznania staropolskich obrzędów i zwyczajów każdej z gmin powiatu kieleckiego. Dlatego i w tym roku podczas obchodów nie mogło zabraknąć przedstawicieli gminy Piekoszów.

fot. Starostwo Powiatowe w Kielcach

Aktualności

Zostali zatrzymani dzięki obywatelskim postawom

Nie małe kłopoty czekają 28 – latkę i 37 – latka, którzy zostali przyłapani prze policjantów na gorącym uczynku...

Polecamy