Z okazji 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej w gminie Mniów uczczono pamięć ofiar, które poniosły męczeńską śmierć na jej terenie. W uroczystościach, które odbyły się na Raszówce, w Serbinowie, Pogłodowie oraz na cmentarzach w Mniowie, Zaborowicach i Grzymałkowie, oddano hołd bohaterskim żołnierzom i cywilnym ofiarom tragicznych wydarzeń z lat okupacji hitlerowskiej. Tradycyjnie złożono kwiaty i zapalono znicze przy pomnikach oraz grobach, gdzie spoczywają polegli bohaterowie i ofiary wojny.
Uroczystości zgromadziły wielu przedstawicieli lokalnych władz, mieszkańców oraz organizacji społecznych. Obecni byli m.in. wójt gminy Mniów Piotr Wilczak, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Mieczysław Gębski, członek zarządu powiatu Mirosław Gębski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łukasz Woźniak, przewodniczący Rady Gminy Mniów Sławomir Gaweł, wiceprzewodniczący Rady Gminy Mniów Czesław Kowalski i Sławomir Kolus oraz radni Rady Gminy Mniów: Maciej Stryjecki, Waldemar Błoński, Paweł Kołodziejczyk, Bogusław Królik, Łukasz Węgliński, a także przedstawiciele kół gospodyń wiejskich: KGW Sasanki Mniów i Koło Gospodyń Wiejskich Serbinowianki.
– Każdego roku 1 września oddajemy hołd ofiarom II wojny światowej, które zginęły na terenie naszej gminy. To wyjątkowy moment pamięci o tych, którzy w Serbinowie, na Raszówce, w Pogłodowie, w Mniowie, Grzymałkowie i Zaborowicach stali się ofiarami hitlerowskiej okupacji. Wspominamy dzisiaj bohaterskich żołnierzy i niewinne ofiary tamtych tragicznych dni września 1939 roku. To nasz moralny obowiązek, aby przekazywać pamięć o nich kolejnym pokoleniom – podkreśla wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak.
Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili symboliczne znicze w miejscach pamięci, m.in. pod tablicą upamiętniającą 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej przy kościele w Zaborowicach oraz na grobie Stefana Kulczyńskiego, mieszkańca gminy Mniów i obrońcy Westerplatte. W Serbinowie złożono wieńce pod pomnikiem 32 ofiar pacyfikacji, a w Grzymałkowie uczczono pamięć żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku. Szczególną uwagę zwrócono również na pomnik w Mniowie – Raszówce, który upamiętnia ofiary spalone żywcem w 1943 roku.
Podczas uroczystości wszyscy zgromadzeni podkreślali, jak ważna jest pamięć o tych tragicznych wydarzeniach. – Naszym obowiązkiem jest oddanie hołdu tym, którzy stanęli w obronie naszej Ojczyzny, naszej wolności – mówili obecni, podkreślając, że nigdy nie zapomną o ofiarach wojny.
Obchody zakończyły się symbolicznym złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy, które stały się wyrazem hołdu dla wszystkich tych, którzy złożyli swe życie na ołtarzu wolności, abyśmy dziś mogli żyć w niepodległej Polsce. Wzruszająca atmosfera tego dnia podkreśliła, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o przeszłości dla przyszłych pokoleń.