W siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Staszów odbyła się VI sesja Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Obradom przewodniczył Łukasz Pysiak. Dyskusjom młodzieży przysłuchiwali się Andrzej Pruś, Członek Zarządu Województwa, Marek Strzała, wiceprzewodniczący Sejmiku, Paweł Krakowiak, Radny Województwa, Marta Solińska-Pela, Dyrektor Kancelarii Sejmiku oraz Leszek Kopeć, Burmistrz Miasta i Gminy Staszów.
– Cieszę się, że po raz kolejny mogę uczestniczyć w sesji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, z którym współpracuję niemal od początku jego istnienia. Gremium to jest bardzo ważnym organem Samorządu Województwa. Gratuluję Panu burmistrzowi, że również w Staszowie aktywnie działa Młodzieżowa Rada – podkreślił Andrzej Pruś, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.
Uczestniczący w obradach wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Marek Strzała podkreślił dobrą współpracę pomiędzy radnymi Sejmiku Województwa i Młodzieżowego Sejmiku Województwa.
Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Paweł Krakowiak wręczył młodzieży swoją najnowszą książkę, wydaną z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 500-lecia miasta Staszowa “Historia rymem okraszona”.
Na uroczyste obchody jubileuszu nadania praw miejskich dla Staszowa, które rozpoczną się 11 kwietnia, młodzieżowych radnych zaprosił burmistrz Miasta i Gminy Staszów Leszek Kopeć. W ramach obchodów przed ratuszem wkopana zostanie kapsuła czasu, a Młodzieżowa Rada Miejska poprowadzi poloneza, którego wspólnie zatańczą mieszkańcy, samorządowcy i zaproszeni goście.
Podczas dzisiejszej sesji do grona Młodzieżowego Sejmiku dołączyła Aleksandra Relidzyńska, która ślubowała m.in. „dbać o sprawy młodzieży województwa i godnie ją reprezentować w Młodzieżowym Sejmiku”. Młodzieżowa radna urodziła się i wychowała w Kielcach. Jest studentką prawa Akademii Nauk Stosowanych im. E. Lipińskiego w Kielcach. Aktywnie uczestniczy w życiu akademickim, pełniąc funkcje w Samorządzie Studentów, Uczelnianej Radzie Samorządu Studentów oraz zasiadając w Senacie Akademii. Aleksandra była radną III kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Kielce, gdzie pełniła funkcję sekretarza. Aktywnie działa w Świętokrzyskim Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych im. Stanisława Staszica, gdzie pełni funkcję koordynatorki projektów młodzieżowych. Jej zainteresowania obejmują: rajdy piesze, turystykę, muzykę, urbex, oraz działalność społeczną na rzecz Kielc. W Młodzieżowym Sejmiku będzie działać w Komisji ds. Programu „Młodzi dla Świętokrzyskiego 2030+”.
Podczas VI sesji radni dyskutowali na temat propozycji zmiany założeń Świętokrzyskiego Programu Kształcenia Liderów „Liderzy dla Młodzieży” oraz stanu zaawansowania, efektów podjętych działań, a także harmonogramu prac nad dokumentem strategicznym województwa na rzecz młodzieży „Młodzi dla Świętokrzyskiego 2030+”. Przewiduje on m.in. prace koncepcyjne polegające na opracowaniu treści dokumentu, konsultacje projektu dokumentu ze świętokrzyską młodzieżą podczas warsztatów, opracowanie graficzne oraz w fazie końcowej wystąpienie z inicjatywą uchwałodawczą do Sejmiku Województwa.
W trakcie obrad, Młodzieżowy Sejmik wyraził wolę współorganizacji z Polską Radą Organizacji Młodzieżowych spotkania pod nazwą „Lokalny Dialog Młodzieżowy”. Wydarzenie skierowane będzie do młodzieży z terenu województwa świętokrzyskiego, w szczególności do radnych młodzieżowych rad gmin, miast i powiatów oraz organizacji działających na rzecz aktywnej społecznie młodzieży. Inicjatywa będzie miała charakter edukacyjny i integracyjny, wspierający rozwój kompetencji obywatelskich oraz wzmacniający głos młodych ludzi w procesach decyzyjnych. Spotkanie odbędzie się 15 maja w Kielcach.
Młodzieżowi radni zadeklarowali również chęć włączenia się w Program “Przyszłość a Ty” realizowany przez Komendę Główną Policji, adresowany do młodzieży szkolnej, studentów, a także rodziców. Jego celem jest promowanie mody na życie wolne od przemocy i uzależnień, wzmacnianie postaw asertywnych wobec osób, które nakłaniają do sięgania po środki psychoaktywne, uświadamianie skutków cyberprzemocy, przeciwdziałanie mowie nienawiści oraz przemocy rówieśniczej w środowisku szkolnym, a także ograniczanie zachowań aspołecznych. Koordynatorem projektu w województwie świętokrzyskim został radny Dawid Figiel.
Podczas obrad, radna Wiktoria Derlatka podsumowała działania związane z realizacją spotkań powiatowych w ramach projektu Unia Europejska od A do Z. Odbywają się one z aktywnym udziałem młodzieżowych radnych.
Po zakończeniu sesji odbyło się spotkanie integracyjne z udziałem przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miejskiej w Staszowie.