Zakup strojów ludowych, instrumentów, trampoliny, piaskownic i zestawu placu zabaw, nauka poruszania się w wielkim mieście, organizacja turnieju sportowego i zabaw harcerskich, a nawet aktywnego dnia z uśmiechem, mającego na celu przeciwdziałanie młodzieńczej depresji – to inicjatywy, na które młodzi ludzie z terenu gminy Piekoszów pozyskali dofinansowania w kwocie po tysiąc złotych. Wszystko dzięki realizacji drugiej edycji projektu pod hasłem „Przestrzeń dla młodych”. Młodzież już otrzymała vouchery i może ruszać ze swoimi pomysłami.
Władze gminy Piekoszów od samego początku wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, wsłuchując się pilnie w ich potrzeby. – Nie zapominamy też o młodych mieszkańcach naszej gminy, którym staramy się stworzyć ich własną przestrzeń i dać możliwość realizacji swoich marzeń. Stąd pomysł na projekt „Przestrzeń dla młodych”, który jest realizowany przez Fundację Kulturalna Przestrzeń wraz z Biblioteką Centrum Kultury w Piekoszowie już po raz kolejny – mówi wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.
A w ramach projektu, na który pozyskano dofinansowanie ze środków Województwa Świętokrzyskiego w ramach programu „Świętokrzyskie dla młodych”, młodzi ludzie z gminy Piekoszów dostali szansę na spełnienie swoich marzeń. – Konkurs został skierowany do młodzieżowych grup nieformalnych z terenu Gminy Piekoszów. Polega on na przygotowaniu przez młodzieżową grupę minimum trzech osób lub organizacji młodzieżowej propozycji na zorganizowanie inicjatywy kulturalnej, edukacyjnej, społecznej, czy też infrastrukturalnej w miejscowościach, w których mieszkają lub uczą się. Pomysły na te działania musiały pochodzić od młodych osób i być ich własną inicjatywą. Byliśmy pod wrażeniem kreatywności naszej młodzieży – przyznaje przewodnicząca Rady Gminy Piekoszów Barbara Drogosz, która zasiadła w komisji konkursowej.
Do projektu zgłosiło się siedem grup młodzieżowych. Każda z nich otrzymała grant na kwotę po tysiąc złotych. – Projekty, które w tym roku zostały dofinansowane opierają się głównie na aktywnym spędzaniu czasu, rozwoju fizycznym oraz integracji – mówi Joanna Makuch Prezes Fundacji Kulturalna Przestrzeń, która realizuje projekt we współpracy z Biblioteką Centrum Kultury w Piekoszowie.
W ramach projektu po tysiąc złotych wsparcia otrzymają: Ludowy Zespół Dziecięcy „Skowroneczki” z Rykoszyna, który będzie prezentował bogactwo folkloru ludowego i promował ludową kulturę, a także zakupi stroje ludowe i instrumenty. Żabki ze Skałki zakupią trampolinę w celu stworzenia bezpiecznego miejsca do kreatywnej wspólnej zabawy. Szkolny Klub Wolontariatu z Łosienia zorganizuje „Aktywny dzień z uśmiechem” mający na celu przeciwdziałanie młodzieńczej depresji, alienacji i utraty poczucia tożsamości grupowej. Realizatorzy projektu chcą odwiedzić Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, Park Rozrywki oraz udać się do kina lub teatru. Tytani z Zajączkowa zorganizują zabawę harcerską i zakupią sprzęt do gier i zabaw. Janowskie Orlęta z Janowa zorganizują turniej sportowy. Do realizacji tego celu przygotują boiska, zakupią nagrody, puchary, napoje i poczęstunek. Odkrywcy z Zajączkowa zapoznają uczestników projektu z zasadami bezpiecznego poruszania się komunikacją miejską oraz po dużym mieście. W tym celu oprócz transportu, zakupione zostaną odpowiednie bilety, odbędzie się także rejs po Wiśle. Grupa etc. ze Skałki zakupi piaskownice oraz mini zestaw placu zabaw.
Uroczystego wręczenia voucherów dokonał wójt gminy Piekoszów Zbigniew Piątek wraz z przewodniczącą Rady Gminy Piekoszów Barbarą Drogosz