33 radnych liczy Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego II kadencji. To osoby w różnym wieku, z różnym doświadczeniem i pomysłami, aktywnie działające w swoich środowiskach, które chcą zaangażować swój czas i energię w pracę na rzecz regionu. Przed nimi dwa lata pracy. Będą nie tylko konsultować wybrane propozycje dorosłych, ale też wychodzić ze swoimi inicjatywami. Dziś młodzi radni złożyli ślubowanie i rozpoczęli swoją, często wykonywaną po raz pierwszy, pracę w samorządności.
Swoich kandydatów do Młodzieżowego Sejmiku zgłosiły młodzieżowe rady gmin i miast z terenu województwa świętokrzyskiego, samorządy uczniowskie i studenckie oraz organizacje pozarządowe pracujące z młodzieżą lub na jej rzecz. O tym, kto wejdzie w skład Młodzieżowego Sejmiku II kadencji zadecydowała Kapituła złożona z 9 osób, młodzieżowych radnych poprzedniej kadencji, którzy nie ubiegali się o ponowny mandat radnego. Kapituła zarekomendowała Zarządowi Województwa osoby do uzyskania mandatu radnego II kadencji Młodzieżowego Sejmiku.
Dziś, podczas uroczystej pierwszej sesji II kadencji Młodzieżowego Sejmiku, nowi radni złożyli ślubowanie. Nominacje wręczył przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś. W wyniku przeprowadzonego głosowania Młodzieżowy Sejmik wybrał swoją przewodniczącą – została nią Zofia Mogielska.
Radni pochodzą z różnych części województwa, m. in. z Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Połańca, Starachowic, Skarżyska-Kamiennej, Końskich, Pawłowa, Kunowa, Miedzianej Góry, Kluczewska, Włoszczowy, Bogorii i Radoszyc. Najmłodszy radny ma 15 lat, zaś najstarsza radna ma 22 lata i reprezentuje Samorząd Studencki Politechniki Świętokrzyskiej.
Młodzieżowy Sejmik ma charakter inicjatywny, wnioskodawczy i konsultacyjno-doradczy dla organów Samorządu Województwa Świętokrzyskiego. Formuła działania zbliżona jest do funkcjonowania sejmiku wojewódzkiego (organizacja sesji plenarnych poprzedzonych posiedzeniami komisji problemowych). Jego kadencja trwa 2 lata.