3.5 C
Kielce
poniedziałek, 13 maja, 2024
Strona głównaAktualnościMłodzi i chętni do służby

Młodzi i chętni do służby

Zobacz

W powiecie kieleckim rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Około 1296 młodych ludzi, głównie mężczyzn urodzonych w 2001 roku, stanie przed komisją lekarską, która oceni, czy są zdolni do pełnienia czynnej służby wojskowej. Kwalifikacja potrwa do 30 marca.

Obowiązek kwalifikacji wojskowej został wprowadzony w 2009 roku, gdy zawieszono zasadniczą służbę wojskową. Armia musi jednak wiedzieć, ilu młodych ludzi może powołać do służby w razie zagrożenia bezpieczeństwa państwa, dlatego co roku przeprowadza kwalifikację. Zbierane są wówczas informacje o stanie zdrowia wskazanej grupy osób i oceniana jest ich zdolność do ewentualnej służby.

Co roku liczbę osób, które zostaną wezwane, wskazują w rozporządzeniu ministrowie spraw wewnętrznych i administracji oraz obrony narodowej. W pierwszym dniu kwalifikacji stawiło się 28 mężczyzn z gminy Miedziana Góra.

– W powiecie kieleckim rozpoczęliśmy kwalifikacje wojskową, która potrwa do 30 marca. Przed powiatową komisje stawili się dzisiaj mężczyźni urodzeni w 2001 r. Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w tym okresie, podlegają także mężczyźni urodzeni w latach 1996 – 2000, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej – powiedział starosta kielecki Mirosław Gębski.

Obecny na kwalifikacji wójt gminy MIedziana Góra Damian Sławski dodaje, że z terenu gminy do kwalifikacji przystąpi 76 mężczyzn, 4 osoby z pozostałych rocznikó i 2 kobiety.

Zastępca szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach podpułkownikBogdan Kołkowski, dodał, że komisja może orzec jedną z czterech kategorii. – Dla nas najważniejsza jest kategoria „A”, oznaczająca pełną zdolność do czynnej służby wojskowej. W ubiegłym roku w naszym regionie uzyskało ją 91 proc. wezwanych. Dzięki niej poborowi mogą ubiegać się o pracę w tej formacji – mówi.

Jak dodał podpułkownik Mirosław Smerdzyński, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kielcach, największą grupę tworzą 19-letni mężczyźni, czyli urodzeni w 2001 roku (tzw. rocznik podstawowy). Wezwanie otrzymają także urodzeni w latach 1996-2000, którzy do tej pory nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Obowiązek stawienia się dotyczy też roczników 1999-2000, które stawały już do kwalifikacji, ale ze względu na swój stan zdrowia zostały uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej i otrzymały kategorię „B”. Aby ostatecznie uregulować swój stosunek do służby, muszą ponownie stawić się na badania.

Na komisję lekarską muszą też zgłosić się niektóre kobiety. Chodzi o panie urodzone w latach 1996-2001, które mają wykształcenie przydatne w armii, są np. absolwentkami kierunków: lekarskiego, pielęgniarstwa, farmacji, psychologii weterynarii czy ratownictwa medycznego. W tym roku mamy w powiecie zarejestrowanych do kwalifikacji 11 kobiet.

Zgłoszona liczba osób z poszczególnych gmin powiatu kieleckiego podlegających kwalifikacji wojskowej:

– Liczba mężczyzn rocznika podstawowego 2001, podlegających kwalifikacji – 1222,

– Liczba mężczyzn rocznika starszego (1996-2000) o nieuregulowanym stosunku do powszechnego obowiązku obrony – 63

– Liczba kobiet – 11

Na czym polega kwalifikacja?

Każdy, kto zgodnie z przepisami podlega stawiennictwu do kwalifikacji wojskowej, otrzyma od wójta, burmistrza (prezydenta miasta) imienne wezwanie. Określone w nim będą: dokładny termin i miejsce stawienia się oraz wykaz dokumentów, jakie trzeba ze sobą zabrać, m.in. dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, dokumentację medyczną, a także dokumenty potwierdzające wykształcenie lub kwalifikacje zawodowe.

Każdy przejdzie wywiad lekarski, czyli rozmowę o stanie zdrowia. Potem proste, obowiązkowe badania: słuchu, wzroku, postawy oraz pomiar ciśnienia i wagi. Na tym najczęściej się kończy. Może się jednak zdarzyć, że orzecznicy uznają za konieczne skierowanie niektórych np. na dodatkowe, obowiązkowe badania specjalistyczne.

Każdego wezwanego czeka też rozmowa z przedstawicielem wojskowej komendy uzupełnień. Pytania mogą dotyczyć np. dodatkowych kwalifikacji, hobby czy ewentualnych planów wstąpienia do wojska. Ci, którzy są zainteresowani służbą, będą mogli zdobyć informacje o rekrutacji, a także zgłosić swój akces np. do służby przygotowawczej lub terytorialnej.

Na zakończenie kwalifikacji każdej osobie zostanie przyznana kategoria zdolności do służby. Osoby z kategorią „A” lub „D” zostaną po dwóch tygodniach przeniesione do rezerwy i tym samym ich stosunek do służby wojskowej zostanie uregulowany. Ci, wobec których komisja orzeknie czasową niezdolności do służby otrzymają kategorię „B” i będą musiały stawić się przed komisją ponownie. Do rezerwy zostaną przeniesione dopiero po ustaleniu ostatecznej kategorii zdolności do służby.

Stawiennictwo obowiązkowe

Kwalifikacja będzie się odbywać na terenie wszystkich 16 województw. Będzie prowadzona przez wojewodów przy współudziale starostów, wójtów, burmistrzów (prezydentów miast). Udział w niej wezmą także przedstawiciele wojskowych komend uzupełnień oraz członkowie wojewódzkich i powiatowych komisji lekarskich.

Należy pamiętać, że stawienie się do kwalifikacji jest obowiązkowe. Jeśli jednak ktoś nie może tego zrobić, powinien poinformować o tym właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta najpóźniej w dniu wyznaczonego stawiennictwa. W innym przypadku należy liczyć się z poważnymi konsekwencjami, np. przymusowym doprowadzeniu przez policję, karą grzywny lub karą ograniczenia wolności.

Kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej

Kategoria „A” – zdolny(a) do czynnej służby wojskowej, co oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby w obronie cywilnej oraz służby zastępczej, z wyjątkiem zawodowej służby wojskowej. Aktualnie nie ma obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej oraz przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych, w związku z tym wszystkie osoby, którym orzeczono kategorię „A”, jeżeli nie zgłoszą się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, będą przenoszone do rezerwy;

Kategoria „B” – czasowo niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej, co oznacza, że aktualny stan zdrowia nie pozwala na pełnienie tej służby, natomiast w okresie do 12 lub 24 miesięcy od dnia badania rokuje nadzieję na odzyskanie zdolności do jej pełnienia. Osoby takie zostaną ponownie wezwane do kwalifikacji wojskowej po upływie okresu, na jaki orzeczona została niezdolność;

Kategoria „D” – niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;

Kategoria „E” – trwale i całkowicie niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie będzie podlegała już obowiązkowi wojskowemu.

Aktualności

Polecamy