Akademia Młodego Strażaka z Brynicy gościła w sali edukacyjnej „Ognik” w Komendzie Miejskiej PSP w Kielcach. Młodzi ochotnicy uczyli się radzenia sobie z zagrożeniami, które mogą ich spotkać w domu lub mieszkaniu. Sala edukacyjna „Ognik” powstała w ramach rządowego programu „Bezpieczna+”.

Był „pożar” kuchenki gazowej i ewakuacja z zadymionej kuchni, w pokoju dziennym „zapalił” się telewizor i choinka, „paliło się” też jedno z pomieszczeń za zamkniętymi drzwiami, a wentylacja w łazience okazała się być „niesprawna”. Całe szczęście to nie rzeczywistość, a szkolenie z zakresu bezpieczeństwa, które w ramach programu „Bezpieczna+” przeprowadzili strażacy w powstałej w kieleckiej straży sali edukacyjnej „OGNIK”. – To druga taka sala do ćwiczeń praktycznych w województwie świętokrzyskim. Przypomina ona typowe mieszkanie wraz ze sprzętem i wyposażeniem, które mogą być źródłem zagrożenia. Chcieliśmy stworzyć warunki do prowadzenia praktycznych zajęć edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego dla dzieci z przedszkoli oraz szkół podstawowych – mówi kpt. Michał Świąder, zastępca komendanta miejskiego PSP w Kielcach. – Prowadzone przez nas szkolenia praktyczne podnoszą wiedzę i umiejętności reagowania w sytuacjach zagrożenia – dodaje.

Podczas szkolenia dzieci mogły się dowiedzieć jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla, jak należy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego, a także jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca objętego pożarem. Po przeprowadzonym szkoleniu w sali edukacyjnej „Ognik” dzieci doskonale wiedzą już, jak zachować się w trakcie zagrożenia. – Mogliśmy dotknąć nagrzanych drzwi, za którymi powstał pożar. Wiemy, że nie należy ich otwierać. Wiemy też co zrobić, kiedy zapali się patelnia, a nawet w jaki sposób ewakuować się, kiedy w pomieszczeniu jest dym – wymieniały dzieci tuż po odbytym szkoleniu. – Panowie strażacy powiedzieli nam także jak istotne są w domu czujniki dymu oraz czadu. To bardzo ważne informacje – podkreślały dzieciaki z Akademii Małego Strażaka, które z zaciekawieniem wzięły udział w szkoleniu.

Warto zaznaczyć, że Akademia Małego Strażaka powstała w listopadzie ubiegłego roku w Szkole Podstawowej w Brynicy. – Już od najmłodszych lat chcemy zaszczepić w dzieciach definicję bezpieczeństwa i wszystkiego, co się z tym wiąże. Wspólnie ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brynicy uczymy dzieci podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, aby w przyszłości nie bały się ratować i robiły to skutecznie. Taka wiedza przyda się zawsze, a być może któreś z nich zostanie w przyszłości strażakiem i zasili szeregi straży pożarnej – mówi Tomasz Gruszczyński, dyrektor SP w Brynicy, pomysłodawca powołania do życia Akademii Młodego Strażaka, który sam jest ratownikiem medycznym. – Członkowie naszej Akademii od listopada ubiegłego roku przechodzą kursy szkoleniowe. Już wiosną wyjdziemy do innych szkół, w których to nasi młodzi strażacy będą przeprowadzać szkolenia dla swoich rówieśników – mówi dyrektor, Tomasz Gruszczyński.


Ideę powołania do życia Akademii Młodego Strażaka chwalił kpt. Michał Świąder, zastępca komendanta miejskiego PSP w Kielcach. – Z moich informacji wynika, że w powiecie kieleckim jest to pierwsza taka Akademia Małego Strażaka, która skupia dzieci klas I-III, a być może i pierwsza w całym województwie świętokrzyskim. Jestem pod wrażeniem wiedzy, z jaką dzieci już do nas przyszły. Od najmłodszych lat uczą się jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych. To niezwykle istotne. Powinno być więcej takich inicjatyw – podkreśla kpt. Michał Świąder, zastępca komendanta miejskiego PSP w Kielcach.

Jak zaznaczył Dariusz Śliwa, naczelnik OSP w Brynicy i Prezes Zarządu Gminnego OSP w Piekoszowie, zajęcia edukacyjno-szkoleniowie w sali Ognik były bardzo potrzebne. – Podczas szkoleń, jakie przeprowadzamy z członkami Akademii Małego Strażaka uczymy dzieci nie tylko ratowania i pomocy innym, ale mówimy również o wielu zagrożeniach, jakie na nich czyhają. Tutaj jednak mogli na własne oczy przekonać się, co może wydarzyć się w domu. Myślę, że taką lekcję w praktyce zapamiętają na długo – mówi Dariusz Śliwa, prezes Zarządu Gminnego OSP w Piekoszowie.

Szkolenie dla dzieci poprowadzili druhowie Dominik Sito i Damian Jarząb z komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. Po zakończonej edukacji członkowie Akademii Małego Strażaka z Brynicy mogli pooglądać wozy strażackie z pełnym wyposażeniem do akcji ratowniczej.

Galeria