15 i 16 czerwca 2024 r. na Zamku Królewskim w Chęcinach zwiedzający mogli przenieść się w czasie do pradziejów.
W ramach Europejskich Dni Archeologii, organizowanych od kilku lat w całej Europie, turyści mogli zobaczyć, a nawet samemu doświadczyć tego, jak radzili sobie z codziennymi obowiązkami nasi przodkowie sprzed tysięcy lat. Rekonstrukcje strojów i przedmiotów, narzędzia z krzemienia i ręcznie wykonane naczynia – wszystko to i wiele innych ciekawych doświadczeń i atrakcji przygotowali dla nas rekonstruktorzy. Ponadto w ramach warsztatów archeologicznych można było spróbować swoich sił w lepieniu figurek i naczyń z gliny. Czas turystom umilały także tańce dworskie, wykonywane przez nasze zamkowe dwórki.
W zabytkowej kamienicy Niemczówce natomiast zwiedzającym została udostępniona wystawa zdjęć z prac archeologicznych prowadzonych w Niemczówce jak i na Zamku Królewskim w Chęcinach. Wielkoformatowe fotografie wzbudzały zainteresowanie i zachwyt wśród zwiedzających.
Europejskie Dni Archeologii, odbiły się szerokim echem również w Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej. Nie mogło być inaczej, bo budynek chęcińskiej synagogi był przez wieki świadkiem wielu ważnych wydarzeń odbywających się w mieście. Pomimo wielu trudnych historycznych zawirowań i zniszczeń przetrwał do dziś.
Jak bardzo synagoga się zmieniła, odwiedzający mogli zobaczyć na prezentacji, która wyświetlana była na ekranie znajdującym się w sieni.
Europejskie Dni Archeologii to nie tylko edukacja, ale i świetna zabawa, które potwierdzają, że archeologia może być fascynującą przygodą dla każdego.