32 radnych liczy Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego II kadencji. To osoby w różnym wieku, z różnym doświadczeniem i pomysłami, aktywnie działające w swoich środowiskach, które angażują swój czas i energię w pracę na rzecz regionu. 16 lipca 2021r. minął rok, od kiedy zainaugurowali swoją działalność.
Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego II kadencji zainaugurował swoją działalność 16 lipca 2020 r., I sesja odbyła się w Filharmonii Świętokrzyskiej. Ślubowanie złożyły 33 osoby: przedstawiciele młodzieżowych rad, samorządów uczniowskich oraz organizacji pozarządowych. Pochodzą z różnych części województwa, m. in. z Kielc, Kunowa, Połańca, Starachowic, Skarżyska-Kamiennej, Pawłowa, Miedzianej Góry, Włoszczowy, Bogorii i Radoszyc. Najmłodszy radny miał 15 lat, zaś najstarsza radna 22 lata. Wybrano Prezydium Młodzieżowego Sejmiku: przewodniczącą została Zofia Mogielska, wiceprzewodniczącymi: Katarzyna Wojdan i Piotr Michalski, a sekretarzem Aleksandra Mróz. W międzyczasie, do grona młodzieżowych radnych dołączyli: Konrad Ląd, Katarzyna Makowska i Michał Karbowniczek. Z funkcji wiceprzewodniczącego zrezygnował Piotr Michalski, zastąpiła go Veronika Kurdybakha.
– To był dla nas pracowity czas, nowe doświadczenia i nawiązane przyjaźnie. Obradowaliśmy na siedmiu sesjach, od 16 lipca 2020r. do 2 lipca 2021r. podjęliśmy 43 uchwały. Ze względu na sytuację epidemiologiczną związaną z SARS-CoV-2, trzy sesje odbywały się zdalnie – mówi Zofia Mogielska, przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku. – Zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy Konkurs na logo MSWŚ oraz Konkurs Wiedzy o Ziemi Świętokrzyskiej. Nawiązaliśmy współpracę i podpisaliśmy stosowne umowy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Kielcach oraz Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Wkrótce podpiszemy również umowę z Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach. Mamy swojego przedstawiciela w Świętokrzyskiej Radzie Innowacji, bierzemy także udział w opracowaniu założeń nowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2021-2027. Jako organ doradczy i konsultacyjny, MS opiniował projekty uchwał Sejmiku Województwa dotyczące młodzieży, m.in. programy stypendialne oraz Program Współpracy Samorządu Województwa z Organizacjami Pozarządowymi – dodaje Zofia Mogielska.
Po raz pierwszy w historii Samorządu Województwa, Młodzieżowy Sejmik włączył się w prace nad Strategią Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+, Radni aktywnie w proces konsultacji społecznych tego dokumentu organizując spotkania w szkołach, na których prezentowali założenia dokumentu i dyskutowali na temat przyszłości naszego regionu. 26 września 2020 roku Młodzieżowy Sejmik przyjął uchwałę dotyczącą projektu Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+ i przedstawił uwagi do tego dokumentu. Zostały one uwzględnione przy tworzeniu tego niezwykle ważnego dokumentu określającego obszary, cele i kierunki polityki rozwoju naszego regionu na najbliższe lata. MSWŚ przyjął także stanowisko w sprawie ujęcia komponentu doradczego dla młodych przedsiębiorców w ramach projektu “Vouchery na start”. Wspólnie z Winnicką Radą Studencką, Młodzieżowy Sejmik realizował projekt „Online wymiana studentów”, adresowany do studentów uczelni wyższych z terenu województwa świętokrzyskiego. Przy wsparciu Radnych Województwa w ramach akcji „Szlachetna paczka”, obdarowana została rodzina z okolic Skarżyska-Kamiennej.
Z inicjatywy Veroniki Kurdybakhy, wiceprzewodniczącej MS, w Urzędzie Marszałkowskim sprzedawane były świąteczne pierniczki. Zebrane pieniądze (ponad tysiąc złotych) zasiliły akcję pomocy dziewczynce zmagającej się z chorobą nowotworową.
Na portalu www.aukcje.wosp.org.pl zostało wystawione jednodniowe zaproszenie do udziału, na prawach radnego, w sesji Młodzieżowego Sejmiku. Zwycięzca licytacji wziął udział w VII sesji MSWŚ. Młodzieżowy Sejmik zaangażował się w promocję Narodowego Spisu Powszechnego, jego ambasadorem został radny Tomasz Kałuża.
– Wzięliśmy aktywny udział w konsultacjach nad projektem zmiany ustawy o samorządzie gminnym, powiatowym oraz samorządzie województwa wprowadzającym prawne umocowania istnienia młodzieżowych rad gmin, powiatów i młodzieżowych sejmików województw. W tej sprawie zabieraliśmy m.in. głos podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do spraw młodzieży, natomiast 1 czerwca uczestniczyłam w uroczystości w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, podczas której Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację tej ustawy – mówi Zofia Mogielska.
Jesienią młodzieżowi radni chcą współuczestniczyć w tworzeniu kolejnej edycji programu “Świętokrzyskie dla młodych”. Będą również pracować nad zmianami w Statucie Młodzieżowego Sejmiku.
Młodzieżowi radni na co dzień mogą liczyć na pomoc i wsparcie przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Prusia. – Dziękuję młodzieżowym radnym za zaangażowanie w sprawy świętokrzyskiej młodzieży, za skuteczne zgłaszanie uwag i pomysłów oraz determinację w ich realizacji. Jestem z nich bardzo dumny – podkreśla Andrzej Pruś. – To bardzo ambitni, zmotywowani młodzi ludzie, liderzy swoich środowisk, z głowami pełnymi pomysłów – dodaje Marta Solińska-Pela, dyrektor Kancelarii Sejmiku, która wspiera merytorycznie i organizacyjnie działalność Młodzieżowego Sejmiku.