3.5 C
Kielce
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościMieszkańcy wybierają sołtysów

Mieszkańcy wybierają sołtysów

Zobacz

Mieszkańcy kilkuset miejscowości Powiatu Kieleckiego rozpoczęli wybory sołtysów i Rad Sołeckich. Przepisy stanowią, że wybory powinny zostać przeprowadzone w ciągu sześciu miesięcy od czasu wyborów samorządowych. Oznacza to, że sołtysów trzeba wskazać do 7 października.

Wybory mogą odbywać się na dwa sposoby. Pierwsza metoda, to głosowanie przeprowadzane, podobnie jak wybory do samorządów albo Sejmu. Powołuje się więc komisję, przygotowuje lokal, a pisemne głosy wrzuca się do urny. Częściej jednak, sołtysa wybiera się podczas zebrania wiejskiego.

O zwołaniu zebrania informuje mieszkańców wójt, co najmniej czternaście dni przed wyznaczoną datą zebrania. Kandydatów do objęcia funkcji sołtysa może zgłaszać osoba indywidualna, ale także grupa obywateli, organizacje czy stowarzyszenia.

Do dokonania wyboru sołtysa i rady sołeckiej wymagane jest oddanie głosów przez co najmniej jedną dziesiątą osób posiadających prawo wybierania sołtysa i członków rady sołeckiej.

Z reguły, głosowaniu towarzyszy wysoka frekwencja, ponieważ mieszkańcy chcą mieć swojego przedstawiciele a w kontaktach z samorządem gminnym. To właśnie sołtysi uczestniczą w sesjach rad gmin, zgłaszają wnioski do burmistrzów i wójtów, kontaktują się w imieniu mieszkańców z władzami gmin.

Dziś (17.06) sołtysa będą wybierać m.in. mieszkańcy Doliny Marczakowej w gminie Masłów, a jeszcze w tym tygodniu zebrania wiejskie odbędą się też w Dąbrowie, Ciekotach i Mąchocicach Kapitulnych.

Na przełomie czerwca i lipca, sołtysów wybiorą też mieszkańcy w gminie Łopuszno. Serię zebrań, od 20 czerwca otworzą Łopuszno, Sarbice Drugie i Czałczyn. W większości gmin, wybory zaplanowano na wrzesień.

Tymczasem w najbliższy weekend (22 – 23.06), w Wąchocku odbędzie się Zjazd Sołtysów Województwa Świętokrzyskiego i Krajowy Turniej Sołtysów. Kazimierz  Łebek, prezes Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Kieleckiej, które organizuje imprezę podkreśla, że mimo zmiany struktury mieszkańców wsi, rola sołtysa nie zmienia się. Nowym mieszkańcom wsi, przeprowadzającym się z miast zależy na tym, żeby mieć bezpośredni wpływ na życie społeczności. Najczęściej dążą jednak do tego, żeby przenieść na wiejski grunt udogodnienia, które do tej pory wydawały się dostępne tylko w mieście.

Zjazd sołtysów ma być okazją do wymiany doświadczeń, ale także do przekazania nowym sołtysom informacji o ich prawach, obowiązkach i możliwościach działania.

Aktualności

Informacja o utrudnieniach w dojeździe do Kopalni Jaźwica

Szanowni Państwo,Informujemy, że w dniach 23.12.2024 - 31.12.2024 prowadzone będą prace remontowe na drodze dojazdowej do kopalni Jaźwica (ul. Sitkówka,...

Polecamy