10 listopada w Strawczynie odbył się Marsz niepodległości z okazji 101. rocznicy wolnej Polski. Podczas tak ważnej uroczystości nie mogło zabraknąć asysty kompanii honorowych służb mundurowych, wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego oraz apelu poległych. Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną, czyli koncert i układanie wielkiej biało-czerwonej flagi. Patronat nad wydarzeniem objął wojewoda świętokrzyski, marszałek województwa świętokrzyskiego, starosta kielecki oraz wójt gminy Strawczyn.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 12.30 mszą świętą w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Strawczynie. Nabożeństwo zostało odprawione w intencji Ojczyzny. Po mszy została uformowana kolumna marszowa. Uczestnicy wydarzenia, przy asyście kompanii honorowych służb mundurowych oraz pocztów sztandarowych, uroczystym krokiem przeszli na teren Centrum Sportowo-Rekreacyjnego OLIMPIC w Strawczynku, gdzie miały miejsce dalsze części uroczystości patriotycznej.

Po dotarciu na miejsce uroczyście wciągnięto na maszt polską flagę i wspólnie odśpiewano hymn Polski, Mazurka Dąbrowskiego. Po odczytaniu apelu poległych przyszedł czas na okolicznościowe przemówienia. – 101. lat temu Polska wyzwoliła się z zaborów, które trwały aż 123 lata. Był to moment wyjątkowy. Polacy odzyskali kraj, polski język i wolność. Jednak musimy pamiętać, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Musimy o nią szczególnie dbać, pielęgnując polskie wartości i tradycje. Naszym obowiązkiem jest znać historię Polski, po to, abyśmy wiedzieli co robić, aby nie zatoczyła koła, po to, żeby czasy zaborów, tak trudne dla polskiego narodu nie wróciły. Dziś spotykamy się tu w celu pielęgnowania pamięci o tym, co wydarzyło się lata temu, o bohaterach, dzięki którym możemy dziś rozmawiać w języku polskim. Cieszę się, że mieszkańcy doceniają wagę tego wydarzenia i chcą tak ważny dzień spędzić razem – mówił Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn.

Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna wydarzenia. Na scenie zaprezentowali się artyści z terenu gminy Strawczyn, a także uczniowie miejscowych szkół. Zwieńczeniem obchodów było ułożenie na trybunach wielkiej biało-czerwonej flagi z kartek oraz wspólne zdjęcie. Na zakończenie spotkania jego uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek.


Organizatorem Marszu Niepodległości z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości był wójt gminy Strawczyn oraz Samorządowe Centrum Kultury i Sportu w Strawczynie. Patronat honorowy nad Marszem objęli Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Starosta Kielecki.

Galeria