29 kwietnia 2021 r. Gmina Morawica podpisała z Województwem Świętokrzyskim umowę na realizację projektu pn. „Wypożyczalnia sprzętu pielęgnacyjnego i wspomagająco – rehabilitacyjnego dla mieszkańców Miasta i Gminy Morawica”.
Od 1 października mieszkańcy Gminy Morawica będą mogli bezpłatnie wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny. Będzie to możliwe w ramach realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Morawicy projektu pn. „Wypożyczalnia sprzętu pielęgnacyjnego i wspomagająco – rehabilitacyjnego dla mieszkańców Miasta i Gminy Morawica”. Całkowity koszt projektu opiewa na kwotę 379 375.00zł, w tym wkład własny to 30 850.00zł. Środki na realizację w/w zadania zostały pozyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 -2020 dla EFS, Oś priorytetowa 9. Włączenie społeczne i walka z ubóstwem, Poddziałanie 9.2.2. Rozwój wysokiej jakości usług społecznych i zdrowotnych – ZIT.
Celem projektu jest wzrost dostępności do usług zdrowotnych i społecznych dla osób z terenu Miasta i Gminy Morawica potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
W ramach projektu zostanie zakupiony sprzęt pielęgnacyjny i wspomagająco – rehabilitacyjny na kwotę 95 000,00 zł w tym m.in.:
- 5 łózek rehabilitacyjnych wraz z materacami przeciwodleżynowymi i zmiennociśnieniowymi,
- 5 wózków inwalidzkich,
- 2 pionizatory,
- 2 podnośniki,
- 2 koncentratory tlenu,
- 2 ssaki elektryczne,
- 2 rowery trójkołowe,
- podnośniki wannowe,
- 2 komplety szyn podjazdowych oraz drobniejszy sprzęt typu kule i balkoniki.
Sprzęt przeznaczony będzie dla osób niepełnosprawnych, jak również osób po przebytych operacjach, wypadkach, a także seniorów, którzy w codziennym funkcjonowaniu wymagają korzystania ze sprzętu specjalistycznego.
W projekcie zaplanowano świadczenie długoterminowej opieki pielęgniarskiej dla 10 mieszkańców gminy Morawica zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym – 6 godz. miesięcznie dla 1 osoby oraz wsparcie psychologiczne dla 10 opiekunów/ członków rodzin sprawujących opiekę nad osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu – po 3 godz. miesięcznie dla 1 osoby.