3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościMieszkańcy gminy Górno mogą korzystać z darmowych porad prawnych

Mieszkańcy gminy Górno mogą korzystać z darmowych porad prawnych

Zobacz

Na terenie Gminy Górno działa punkt udzielania bezpłatnych porad prawnych dla mieszkańców. Bezpłatne porady są dostępne w budynku Urzędu Gminy codziennie w godzinach od 8:00 do 12:00, a we wtorki w godzinach od 13:00 do 17:00.

Z początkiem 2016 roku weszła w życie ustawa z sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Założeniem ustawy było utworzenie na obszarze kraju 1524 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, z czego 8 zostało ulokowanych na terenie powiatu kieleckiego, w tym także w gminie Górno. – Nieodpłatna pomoc prawna na terenie gminy Górno jest świadczona za pośrednictwem Stowarzyszenia Bezpieczny Dom na podstawie umowy zawartej z powiatem kieleckim. Mieszkańcy mogą korzystać z darmowej pomocy prawnej przez pięć dni w tygodniu – przypomina wójt gminy Górno, Przemysław Łysak.

Warto zaznaczyć, że ustawodawca przewidział świadczenie pomocy konkretnym osobom. – Ustawa ściśle określa grupy osób, do których ta pomoc może być kierowana – zaznacza prawnik Paulina Rak, udzielająca darmowych porad prawnych w gminie Górno – Jest wyznaczonych siedem grup. Na pomoc mogą liczyć osoby, którym w okresie roku poprzedzającego przyznano świadczenie z pomocy społecznej, osoby do 26. roku życia i te, które ukończyły 65 lat, a także kombatanci, weterani i posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz osoby, które w wyniku klęsk żywiołowych, katastrof naturalnych lub awarii technicznych znalazły się w sytuacji zagrożenia lub poniosły straty – mówi adwokat, Paulina Rak z Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w Górnie.

W Punkcie Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w Górnie udzielane są porady w zakresie prawa pracy, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawa cywilnego, spraw karnych, spraw administracyjnych, ubezpieczenia społecznego, spraw rodzinnych oraz prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. – Pomoc prawna nie obejmuje spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia – mówi prawnik Paulina Rak. – Przekrój spraw, z jakimi zgłaszają się mieszkańcy gminy jest dosyć szeroki. Głównie jednak są to sprawy rodzinne, alimentacyjne, a także sprawy spadkowe, jak nabycie spadku, czy zniesienie jego współwłasności. Rzadziej mieszkańcy zgłaszają się ze sprawami karnymi czy administracyjnymi – poinformowała prawnik Paulina Rak.

Warto zaznaczyć, że udzielana pomoc prawna polega głównie na poinformowaniu osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach. – Po zapoznaniu się ze sprawą radca prawny wskazuje osobie uprawnionej sposób rozwiązania jej problemu prawnego. Oferujemy także pomoc w sporządzeniu projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w postępowaniu sądowo-administracyjnym – mówi wójt, Przemysław Łysak, a jego słowa potwierdza prawnik Paulina Rak. – Pomagamy w przygotowaniu pism, pozwów i odwołań, jak chociażby tych związanych ze zwolnieniem od kosztów sądowych lub ustaleniem pełnomocnika z urzędu – dodaje.

Dobrze się stało, że jeden z ośmiu działających na terenie powiatu kieleckiego Punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej został usytuowany w Górnie. Bezpłatny dostęp do porad prawnych jest niezwykle istotny. Wiemy, że dla wielu były one nieosiągalne ze względu na koszt. Zachęcamy wszystkich uprawnionych, którzy potrzebują porady prawnej do skorzystania z niej zupełnie bezpłatnie – zachęca wójt, Przemysław Łysak.

Aktualności

W nocy spadnie śnieg – na drogach może być ślisko

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega, że w najbliższych dniach prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg...

Polecamy