Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który przeprowadzany jest co dziesięć lat. Dostarcza on Głównemu Urzędowi Statystycznemu aktualnej i wiarygodnej informacji na temat populacji Polski.
Formularz spisowy posiada jeden wzór dla wszystkich i jest podzielony na dwie części: osobową i mieszkaniową. Warto zapoznać się z formularzem jeszcze przed spisem – wprawdzie odpowiedź na zdecydowaną większość pytań nie powinna sprawiać żadnych trudności, ale być może w niektórych przypadkach pojawią się jakieś wątpliwości (np. dane dotyczące mieszkania, informacje o osobach z rodziny przebywających za granicą).
Czy musimy odpowiedzieć na wszystkie pytania? Tak, mamy taki obowiązek, ale w kilku miejscach będzie dostępna opcja „Nie chcę odpowiadać na to pytanie”. Pojawi się ona w pytaniach dotyczących kwestii zdrowotnych, wyznania religijnego oraz związków niesformalizowanych.
Pamiętajmy, że jeśli będziemy spisywać się za pośrednictwem rachmistrza terenowego lub telefonicznego, nie mają oni prawa zadawać pytań wykraczających poza zakres formularza! To kolejny dobry powód, by zapoznać się z treścią pytań jeszcze przed rozpoczęciem NSP 2021.
Udzielone przez nas odpowiedzi będą chronione tajemnicą statystyczną – jednostkowe dane dotyczące poszczególnych osób i gospodarstw domowych nie mogą być ujawniane ani przekazywane innym podmiotom.
Warto zapoznać się z blokami tematycznymi, tj. danymi zbieranymi w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, które dostępne są na stronie internetowej – https://spis.gov.pl/jakie-dane-bedziemy-zbierac-w-narodowym-spisie-powszechnym-ludnosci-i-mieszkan-2021/
oraz z wykazem pytań do NSP2021 – https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/