3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościMiej oko na kleszcze

Miej oko na kleszcze

Zobacz

Tegoroczna majówka sprzyja odpoczynkowi na łonie natury, a tam niestety czyhają kleszcze, dlatego trzeba „mieć na nie oko” i nie lekceważyć tych pajęczaków, bo przenoszą groźne choroby.

Lasy, ale także łąki, przydomowe ogródki, parki, czy skwery – w tych miejscach najczęściej występują kleszcze. W związku z tym po powrocie ze spaceru warto dokładnie obejrzeć całe ciało. Kleszcze lubią miejsca, gdzie skóra jest najcieńsza: ręce, nogi, głowę – na granicy włosów i za uszami, zgięcia stawów, pachwiny oraz fałdy skórne.

Jedną z chorób przenoszoną przez kleszcze jest borelioza. Częstym objawem jest tzw. rumień wędrujący, który pojawić się może po 7-10 dniach od ukłucia przez zakażonego kleszcza.
Nieleczona borelioza może prowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz mózgu, zapalenia nerwów, zapalenia stawów lub zaburzeń rytmu pracy serca.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach od początku roku odnotowała 1 przypadek boleriozy, w Kielcach. Jednak jak pokazują statystyki z poprzednich lat powinniśmy spodziewać się, także w tym roku, znacznej liczby zakażeń.

Zazwyczaj przypadków boleriozy przybywa w lipcu, sierpniu i we wrześniu – informują specjaliści.
W 2023 roku odnotowano 146 potwierdzonych przypadków boleriozy w powiecie kieleckim, w Kielcach 85. Natomiast w 2022 roku w powiecie było ich 52, a w Kielcach 40.

Jak chronić się przed kleszczami?

Zalecane jest noszenie długich spodni (nogawki należy wpuścić do skarpetek), koszul z długim rękawem, zakrytych butów oraz nakrywać głowę. Lepiej wybierać jasną odzież gdyż szybciej i łatwiej można dostrzec kleszcza.

Jak właściwie usunąć kleszcza?

– należy specjalnym zestawem do usuwania kleszczy lub pęsetą ująć kleszcza przy samej skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, jak najmniej przy nim manipulować lub zgniatać,
– nie należy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia,
– miejsce ukłucia należy zdezynfekować,
– jeśli usunięcie kleszcza sprawia trudności lub nie mamy w tym wprawy, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.

Pamiętaj! Jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia.

Fot i źródło: Główny Inspektorat Sanitarny/FB

Aktualności

Babciu i dziadku nie wierz hienom i wilkom złym

„Na przekór hienom i wilkom złym” to utwór, który został stworzony dla wszystkich babć i dziadków. Przestrzega on...

Polecamy