Zebrała się Powiatowa Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Staroście Kieleckim. Posiedzenie Rady poprowadziła jej przewodnicząca – Alina Buczyńska.
Uczestników spotkania powitał starosta kielecki Tomasz Pleban wraz z wicestarostą Tomaszem Dulnym.
Ponieważ posiedzenie Rady odbyło się w Międzynarodowym Dniu Kombatanta dlatego nie mogło zabraknąć życzeń i dyplomów uznania.
W imieniu swoim oraz Zarządu Powiatu najserdeczniejsze życzenia przekazał kombatantom starosta Tomasz Pleban.
– Życzymy Wam przede wszystkim zdrowia. Proszę przyjąć wyrazy szacunku za patriotyczną postawę i bohaterską służbę dla Ojczyzny. Przyjmijcie też życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Dużo błogosławieństwa Bożego dla Was i Waszych rodzin – mówił starosta.
– Jesteście dla nas wzorem do naśladowania. Przekazujecie piękne wartości patriotyczno – chrześcijańskie, z których powinniśmy czerpać wszyscy, a wasza wiedza i doświadczenie są niezwykle cenna dla młodego pokolenie – podkreślił wicestarosta Tomasz Dulny.
W trakcie posiedzenie Rady, przedstawicieli gmin Powiatu Kieleckiego przekazali informacje dotyczącą sytuacji środowisk kombatanckich na ich terenie.
Głos zabrali: Marek Kaleta z Urzędu Gminy w Górnie, Anna Kędziora z Miejsko Gminnego Domu Kultury w Łagowie, Tadeusz Szczykutowicz prezes Zarządu Gminnego Koła Kombatantów Byłych Więźniów Politycznych RP w Łagowie, Jarosław Chrobot prezes Związku Kombatantów RP i Więźniów Politycznych w Nowej Słupi.
Wszyscy podkreślali, że jest coraz mniej kombatantów w powiecie dlatego tak ważne jest wspieranie tego środowiska i przede wszystkim pielęgnowanie miejsc pamięci. Dzięki ich oddaniu i bohaterskiej służbie na rzecz Ojczyzny dziś możemy mówić po polsku i cieszyć się, że żyjemy w demokratycznym, suwerennym państwie. Podkreślali też, że kombatanci mimo podeszłego wieku aktywnie biorą udział w uroczystościach patriotycznych.
W spotkaniu Rady uczestniczyli także członkowie Powiatowej Rady Pamięci w Starachowicach na czele z przewodniczącym Cezarym Berakiem. Opowiadali o inicjatywie, która przyświecała powstaniu tego nowego gremium oraz jego działalności. Powiatowa Rada Pamięci zastąpiła Powiatową Radę Kombatantów i Osób Represjonowanych, a to z uwagi na mocno zaawansowany wiek jej członków oraz problemy zdrowotne, aktywność tego organu była coraz mniejsza aż w końcu zanikła. Jedynym sposobem, aby zachować pamięć było przekazanie pałeczki młodszym. Stąd pomysł utworzenia Rady Pamięci Narodowej, która celem jest pielęgnowanie szerokorozumianej pamięci narodowej, upamiętnienie miejsc i wydarzeń ważnych dla naszej tożsamości.
W sprawach różnych głos zabrał Eugeniusz Paluch ze Staropolskiego Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Kielcach, który zwrócił uwagę na trudną sytuację osób represjonowanych i ich rodzin oraz zaapelował o pomoc dla nich.
Spotkanie Rady uświetnił patriotyczny występ uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach, którzy przybyli wraz z wicedyrektor szkoły Jowitą Jandułą – Wójcik.