3.5 C
Kielce
wtorek, 1 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościMiędzynarodowy Dzień Kombatanta

Międzynarodowy Dzień Kombatanta

Zobacz

Zebrała się Powiatowa Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Staroście Kieleckim. Posiedzenie Rady poprowadziła jej przewodnicząca – Alina Buczyńska.

Uczestników spotkania powitał starosta kielecki Tomasz Pleban wraz z wicestarostą Tomaszem Dulnym.

Ponieważ posiedzenie Rady odbyło się w Międzynarodowym Dniu Kombatanta dlatego nie mogło zabraknąć życzeń i dyplomów uznania.
W imieniu swoim oraz Zarządu Powiatu najserdeczniejsze życzenia przekazał kombatantom starosta Tomasz Pleban.
– Życzymy Wam przede wszystkim zdrowia. Proszę przyjąć wyrazy szacunku za patriotyczną postawę i bohaterską służbę dla Ojczyzny. Przyjmijcie też życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Dużo błogosławieństwa Bożego dla Was i Waszych rodzin – mówił starosta.
– Jesteście dla nas wzorem do naśladowania. Przekazujecie piękne wartości patriotyczno – chrześcijańskie, z których powinniśmy czerpać wszyscy, a wasza wiedza i doświadczenie są niezwykle cenna dla młodego pokolenie – podkreślił wicestarosta Tomasz Dulny.

W trakcie posiedzenie Rady, przedstawicieli gmin Powiatu Kieleckiego przekazali informacje dotyczącą sytuacji środowisk kombatanckich na ich terenie.
Głos zabrali: Marek Kaleta z Urzędu Gminy w Górnie, Anna Kędziora z Miejsko Gminnego Domu Kultury w Łagowie, Tadeusz Szczykutowicz prezes Zarządu Gminnego Koła Kombatantów Byłych Więźniów Politycznych RP w Łagowie, Jarosław Chrobot prezes Związku Kombatantów RP i Więźniów Politycznych w Nowej Słupi.
Wszyscy podkreślali, że jest coraz mniej kombatantów w powiecie dlatego tak ważne jest wspieranie tego środowiska i przede wszystkim pielęgnowanie miejsc pamięci. Dzięki ich oddaniu i bohaterskiej służbie na rzecz Ojczyzny dziś możemy mówić po polsku i cieszyć się, że żyjemy w demokratycznym, suwerennym państwie. Podkreślali też, że kombatanci mimo podeszłego wieku aktywnie biorą udział w uroczystościach patriotycznych.

W spotkaniu Rady uczestniczyli także członkowie Powiatowej Rady Pamięci w Starachowicach na czele z przewodniczącym Cezarym Berakiem. Opowiadali o inicjatywie, która przyświecała powstaniu tego nowego gremium oraz jego działalności. Powiatowa Rada Pamięci zastąpiła Powiatową Radę Kombatantów i Osób Represjonowanych, a to z uwagi na mocno zaawansowany wiek jej członków oraz problemy zdrowotne, aktywność tego organu była coraz mniejsza aż w końcu zanikła. Jedynym sposobem, aby zachować pamięć było przekazanie pałeczki młodszym. Stąd pomysł utworzenia Rady Pamięci Narodowej, która celem jest pielęgnowanie szerokorozumianej pamięci narodowej, upamiętnienie miejsc i wydarzeń ważnych dla naszej tożsamości.

W sprawach różnych głos zabrał Eugeniusz Paluch ze Staropolskiego Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Kielcach, który zwrócił uwagę na trudną sytuację osób represjonowanych i ich rodzin oraz zaapelował o pomoc dla nich.
Spotkanie Rady uświetnił patriotyczny występ uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach, którzy przybyli wraz z wicedyrektor szkoły Jowitą Jandułą – Wójcik.

Galeria

Aktualności

Dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rok

                                                                                                                           OGŁOSZENIEo naborze wniosków na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rokTERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: OD...

Polecamy