3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaGospodarkaMiędzynarodowo o dobrych praktykach OZE

Międzynarodowo o dobrych praktykach OZE

Zobacz

Wirtualna wizyta studyjna oraz innowacyjne rozwiązania w dziedzinie OZE – o tym rozmawiano podczas VI Spotkania Międzynarodowego projektu RESINDUSTRY, którego Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego jest partnerem.

W spotkaniu, które odbyło się w formie online 22 lutego, uczestniczyli przedstawiciele zagranicznych partnerów oraz interesariuszy projektu z Czech, Hiszpanii, Finlandii, Austrii, Estonii, wyspy Gozo należącej do archipelagu Wysp Maltańskich. Obecni byli również interesariusze z naszego województwa, m.in. reprezentanci Politechniki Świętokrzyskiej, Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii, Akademii Przedsiębiorczości, Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego, ZOZ Końskie oraz firm Trade-Off, RES Lab sp. z o.o. i  EkoEnergia. Spotkanie było okazją nie tylko do podsumowania dotychczasowych działań podejmowanych w projekcie, ale również do omówienia zarysu planu działania dla województwa świętokrzyskiego w zakresie efektywnego wykorzystania OZE w przemyśle, który powstanie w ramach projektu. Znajdą się w nim propozycje wsparcia projektów związanych z OZE i efektywnością energetyczną w nowej, unijnej perspektywie finansowej na lata 2021-2027. Priorytet 2 Region przyjazny dla środowiska z alokacją 385 mln euro, a w szczególności jego działania 2.1 Efektywność energetyczna i 2.2 Zielona energia są skierowane m.in. do przedsiębiorców.

W trakcie spotkania przedstawiono także nagranie z wizyty studyjnej w firmie HEKO Czermno zrealizowane przez Oddział ds. Promocji Gospodarczej Regionu działający w Departamencie Inwestycji i Rozwoju w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego przy współpracy Departamentu IT oraz Gabinetu Marszałka. O profilu firmy opowiadali Piotr Głogowski, dyrektor sprzedaży oraz Krzysztof Stępnicki, główny księgowy. Zakład Tworzyw Sztucznych i Wyrobów Różnych HEKO stworzył instalację fotowoltaiczną o mocy do 1 MW do zasilania hal produkcyjnych przy wsparciu środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014 – 2020 w ramach Działania 3.1. Instalacja ta została wyróżniona przez specjalistów ds. tzw. „zielonej energii” Programu Interreg i zaprezentowana na oficjalnej stronie programu jako tzw. „dobra praktyka” (https://www.interregeurope.eu/policylearning/good-practices/item/4719/a-pv-power-plant-of-up-to-1mw-at-heko-plastics-and-various-products-plant). HEKO jest producentem owiewek samochodowych od 1991 roku, firmą mocno wykorzystującą technologie ekologiczne, o czym świadczy m.in. produkcja płyt PMMA  z odpadów z tworzyw sztucznych.

Następnie zespół projektu  RESINDUSTRY przeniósł się  z wirtualną wizytą do siedzib firm BP Mediatech i Solarprojekt Construction, które były wykonawcami instalacji PV w firmie HEKO. O początkach, celach, planach na przyszłość obu firm, jak i o samym projekcie w HEKO, opowiedzieli prezes firmy Paweł Wieczorek i dyrektor Ita Nowerska-Ślifirska. W kolejnej części uczestnicy wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Magdalenę Łuszczyńską.

Głos zabrał również dr Tomasz Fiszer, ekspert w dziedzinie OZE oraz interesariusz projektu, który poprowadził warsztat na temat zastosowania wysokotemperaturowych pomp ciepła średniej i wysokiej mocy  (do 4 MW), które mogą być zaopatrzone w dolne źródło ciepła, takie jak odwiert geotermalny, grunt, powietrze we współpracy z powietrznymi PC, ścieki lub ciepło odpadowe (procesowe). Urządzenia te są w stanie zasilać zróżnicowane instalacje nowe i modernizowane w przemyśle i usługach. Zapewniają one wysokie parametry  do zasilana w ciepło i chłód szpitali, oczyszczalni ścieków, sieci miejskich oraz obiektów w przemyśle spożywczym.

Zagraniczni partnerzy projektu zaprezentowali efekty swoich prac nad planami działań w swoich regionach w ostatniej części telekonferencji.

Projekt „Polityki w zakresie odnawialnych źródeł energii w przemyśle” (RESINDUSTRY) realizowany jest przez Oddział ds. Promocji Gospodarczej Regionu w Departamencie Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w ramach Programu Interreg Europe, działanie 3.1 Poprawa polityk w zakresie gospodarki niskoemisyjnej.

 

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy