3.5 C
Kielce
czwartek, 3 kwietnia, 2025
Strona głównaKultura“Międzynarodowe położenie Rzeczypospolitej w I połowie XVII wieku”

“Międzynarodowe położenie Rzeczypospolitej w I połowie XVII wieku”

Zobacz

Zapraszamy 4 lutego br. o godz. 12.00 do dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach na kolejne spotkanie z cyklu “Niedziela w Muzeum”, zatytułowane “Międzynarodowe położenie Rzeczypospolitej w I połowie XVII wieku”.

Wiek XVII w historii stosunków międzynarodowych Rzeczypospolitej ściśle związany jest z objęciem tronu przez Wazów. To Zygmunt III i Władysław IV zadecydowali o dalszym kierunku polskiej polityki zagranicznej. Sytuację polityczną Rzeczypospolitej w XVII wieku w decydującej mierze ukształtowało położenie geograficzne. To ono spowodowało, że interesy zagraniczne państwa polsko-litewskiego wiązały się ze wschodem Europy, z południowym wschodem oraz z basenem Morza Bałtyckiego.

Rzeczpospolita miała również powiązania z Zachodem, ale w ostatecznym rozrachunku to nie one decydowały o polityce zagranicznej kraju.
Więcej o pozycji międzynarodowej Rzeczypospolitej pod koniec 1. połowy XVII wieku opowie Robert Pepaś podczas wykładu z cyklu “Niedziela w Muzeum”.

Aktualności

„Zrozumieć autyzm – niebieski Piekoszów”. W Piekoszowie powstała wyjątkowa grupa wsparcia dla rodziców dzieci ze spektrum autyzmu

To już pewne. W Piekoszowie żaden rodzic dziecka ze spektrum autyzmu nie zostanie pozostawiony sam sobie i osamotniony. Właśnie...

Polecamy