3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościMiędzynarodowa współpraca szkoły z Piekoszowa przynosi wymierne efekty

Międzynarodowa współpraca szkoły z Piekoszowa przynosi wymierne efekty

Zobacz

Ponad trzydziestu przedstawicieli z czterech krajów gościło w szkole w Piekoszowie z kilkudniową wizytą. Wszystko w ramach międzynarodowego projektu Erasmus+, którego realizacja odbywa się pod hasłem ”European Digital Classroom+”. Współpraca obejmuje pięć szkół, w tym szkołę z Piekoszowa, a także szkoły z Estonii, Włoch, Grecji i Portugalii.

Szkoła w Piekoszowie jest jedną z pięciu szkół, które weszły w skład międzynarodowego projektu. Tym razem, to piekoszowska placówka była gospodarzem międzynarodowego spotkania. A powitanie, trzeba przyznać, przygotowano huczne. Zaprezentowali się najmłodsi uczniowie szkoły w strojach ludowych i nie tylko, prezentując polskie tańce i kulturę. Były też prezentacje multimedialne przedstawiające szkołę, a także promujące gminę i Polskę. Wszystko to oczywiście w języku angielskim. – Do naszej szkoły przyjechało 31 osób z czterech krajów, w tym 16 uczniów i 15 nauczycieli. Wszyscy mieszkają w prywatnych domach naszych wychowanków i wychowawców. To daje uczniom dodatkową możliwość nauki języka angielskiego, na którą stawiamy duży nacisk – mówi dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie, dr Krzysztof Stępniewski.

Projekt edukacyjny Erasmus+ pt. ”European Digital Classroom+” jest realizowany od 2018 roku, a jego zakończenie przewidziano na rok 2020. – Głównym celem projektu jest wdrożenie nowych, motywujących metod pracy z uczniem i podniesienie efektywności nauczania. Innowacje metody nauczania z użyciem narzędzi Web 2.0 przysłużą się zwiększeniu motywacji do nauki, wzrostowi kompetencji społecznych oraz poprawie wyników nauczania. Działania projektowe będą sprzyjać rozwijaniu zainteresowań, odkrywaniu własnych talentów, podniosą kompetencje uczniów w zakresie języka angielskiego, informatyki, znajomości kultury i historii krajów europejskich, zaradności i umiejętności pracy w grupie – wymienia nauczyciel Iwona Zalewska-Lech, koordynator projektu z ramienia piekoszowskiej placówki oświatowej.

Zdaniem wójta gminy Piekoszów, Zbigniewa Piątka, realizacja projektu przyczyni się nie tylko do podniesienia kompetencji cyfrowych uczniów, ale także do podniesienia umiejętności porozumiewania się w językach obcych z naciskiem na język angielski. – W tej szkole stawiamy na naukę języków obcych. Placówka jest wyposażona w nowoczesne sale do nauki języków. Poza tym, wprowadziliśmy to nauczanie dwujęzykowe. Programu takie jak Erasmus+ otwierają naszych uczniów, pozwalają im na zawieranie nowych przyjaźni i wdrażanie swobodnych konwersacji w języku angielskim – podkreśla wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.

Uczniowie piekoszowskiej szkoły już byli na studyjnym wyjeździe i wspominają go bardzo miło. Niebawem będą też mieli możliwość tygodniowego uczęszczania do szkoły w kolejnych krajach partnerskich, którymi będą Grecja i Portugalia. – Dzięki temu projektowi możemy poznawać kulturę i zwyczaje naszych rówieśników w innych krajach – mówi Daria Kozioł ze szkoły w Piekoszowie. – Poznaliśmy wielu przyjaciół, z którymi utrzymujemy stały kontakt. Rozmawiamy oczywiście w języku angielskim – przyznaje jeden z uczniów Igor Podsiadło.

Warto dodać, że program wizyty w Piekoszowie partnerów projektowych z Estonii, Włoch, Grecji i Portugalii jest bardzo szeroki. Będą liczne spotkania, wspólne warsztaty, a nawet wycieczki i wyjazdy. Partnerzy projektu będą też pracować nad realizacją ściśle określonych zadań projektowych.

Galeria

Aktualności

Dzień Babci i Dziadka w gminie Strawczyn – wzruszenie i radość w gronie seniorów

17 stycznia, Szkoła Podstawowa w Promniku stała się miejscem wyjątkowej uroczystości. Seniorzy z terenu gminy Strawczyn, zaproszeni przez Gminną...

Polecamy