3.5 C
Kielce
piątek, 10 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościMiędzynarodowa współpraca szkoły z Jaworzni przynosi ekologiczne efekty

Międzynarodowa współpraca szkoły z Jaworzni przynosi ekologiczne efekty

Zobacz

Piętnastu przedstawicieli z pięciu krajów gościło w szkole w Jaworzni z kilkudniową wizytą. Wszystko w ramach międzynarodowego projektu Erasmus Plus prowadzonego w partnerstwie z jedną z piekoszowskich szkół. Celem tej współpracy jest realizowanie programu „Eco School” i zdobycie certyfikatu Zielonej Flagi. Polska jest głównym koordynatorem tego projektu.

Zespół Placówek Oświatowych w Jaworzni był gospodarzem pierwszego spotkania partnerów projektu Erasmus Plus prowadzonego pod hasłem „Little steps make a big difference. Together we care for our home” – „Małymi krokami zmierzamy ku dużej zmianie. Wspólnie troszczymy się o nasz dom”. – Jest to projekt o tematyce ekologicznej – mówi dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Jaworzni, Małgorzata Czekaj. – Celem międzynarodowej współpracy szkół jest przede wszystkim wspólne realizowanie programu „Eco School” i zdobycie certyfikatu Zielonej Flagi – dodaje dyrektor Małgorzata Czekaj.

Partnerami projektu są szkoły z Hiszpanii, Turcji, Rumunii, Słowacji, Grecji i Polski, która jest głównym koordynatorem tego projektu. – Działania projektowe sprzyjają rozwijaniu zainteresowań uczniów, zdobywaniu wiedzy z zakresu ekologii, doskonaleniu znajomości języka angielskiego, zwiększają kompetencje społeczne, umiejętność pracy w zespole, uczą otwartości i tolerancji. Współpraca z partnerami owocuje też lepszą znajomością kultury, geografii i historii krajów europejskich – wymienia koordynator projektu Iwona Zalewska – Lech. Warto też dodać, że osoby najbardziej zaangażowane w prace projektowe, czyli członkowie Eko-Komitetu, a jest ich w sumie dwadzieścia osób, skorzystają z możliwości tygodniowego pobytu i uczęszczania do szkoły za granicą.

Delegację przedstawicieli ze szkół w Hiszpanii, Turcji, Rumunii, Słowacji i Grecji w szkole w Jaworzni powitała cała społeczność szkolna. Uczniowie dali przedstawienie o tematyce ekologicznej oczywiście w języku angielskim. Zaprezentowali też tradycyjny polski taniec, jakim jest polonez. Kolejnym punktem programu były prezentacje anglojęzyczne starszych uczniów. – Uczniowie mówili na temat szkoły w Jaworzni oraz programu Erasmus Plus, Eco School i Zielonej Flagi, a członkowie Eko-Komitetu prezentowali plakaty mówiące o słynnych polskich miejscach, świętach i potrawach – wymienia dyrektor Małgorzata Czekaj. Pod wrażeniem umiejętności językowych uczniów był wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek. – Realizacja projektu Erasmus Plus otwiera przed uczniami nowe możliwości. Przede wszystkim pozwala na doskonalenie języka angielskiego, ale też pozwala głębiej zapoznać się z zagadnieniami ekologii. Poza tym, program z całą pewnością przyniesie naszym uczniom wiele międzynarodowych przyjaźni. Jestem pod wielkim wrażeniem przygotowania i wdrażania programu przez szkołę w Jaworzni – mówił wójt Zbigniew Piątek, obecny podczas powitania zagranicznej delegacji. Wraz z nim była także sekretarz gminy Grażyna Tatar, skarbnik Magdalena Korba – Smolarczyk oraz kierownik Referatu Oświaty, Justyna Robak.

Tego dnia na gości czekała też prezentacja na temat polskiego systemu oświaty przedstawiona przez Dorotę Zapałę. Odbyły się także warsztaty z ekspertem Zielonej Flagi, Agnieszką Pabis, która mówiła o idei eko-szkoły, a także o tym jak zdobyć certyfikat Zielonej Flagi. Natomiast założycielka fundacji „Safe Nest” Agnieszka Kuźba opowiedziała na temat edukacji pro-ekologicznej.

Kilkudniowa wizyta przedstawicieli pięciu krajów była niezwykle napięta. W Regionalnym Centrum Naukowo – Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim odbyły się specjalnie przygotowane warsztaty. Lekcje otwarte w pracowni ekologicznej poprowadzono również w szkole w Jaworzni. Goście zwiedzili reż Geopark Kielce, a także same Kielce i Kraków. – Program pobytu w Polsce był w ocenie gości bogaty i bardzo ciekawy, co znalazło odzwierciedlenie w ankiecie ewaluacyjnej przeprowadzonej po jego zakończeniu wśród wszystkich uczestników przez partnera hiszpańskiego, a także w licznych relacjach i filmach opracowanych przez poszczególne kraje – mówi dyrektor Małgorzata czekaj.

Kolejnym miejscem spotkania będzie szkoła w Słowacji, gdzie uczniowie wszystkich partnerskich krajów zapoznają się tematyką zanieczyszczeń i oszczędzania wody, a także wspólnie opracują eko-plan, który wprowadzą w życie swojej szkoły po powrocie.

Galeria

Aktualności

Siatkarski Turniej Mikstów

Już w najbliższą niedziele 12 stycznia 2025r. w hali sportowej w Bilczy odbędzie się kolejna edycja Siatkarskiego Turnieju Mikstów o Puchar Burmistrza Miasta...

Polecamy