3.5 C
Kielce
sobota, 4 maja, 2024
Strona głównaAktualnościMiasto i Gmina Piekoszów przejmuje pałac Tarłów. Będzie wniosek o dofinansowanie odrestaurowania...

Miasto i Gmina Piekoszów przejmuje pałac Tarłów. Będzie wniosek o dofinansowanie odrestaurowania zabytku [WIDEO]

Zobacz

Starostwo Powiatowe w Kielcach przekazało w użyczenie gminie Piekoszów pałac Tarłów. Dzięki temu istnieje ogromna szansa na odrestaurowanie i tym samym ocalenie od zniszczenia zabytku, który od lat popada w ruinę. Władze Miasta i Gminy Piekoszów już zapowiadają złożenie wniosku o dofinansowanie pierwszego etapu prac związanych z rewitalizacją zabytkowego obiektu.

Wybudowany na wzór Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim to jedna z największych atrakcji turystycznych gminy. Obiekt niezwykle cenny historycznie od lat popadał w ruinę. Niestety, gmina nie mogła podjąć się odrestaurowania cennego zabytku, ponieważ nie była jego właścicielem. Po latach starań to nareszcie się zmieniło i wszystko wskazuje na to, że w końcu pojawiła się szansa na ocalenie pałacu. – Procedura przejęcia pałacu Tarłów na własność Skarbu Państwa trwała bardzo długo, bo aż kilkanaście lat. Dopiero, po wywłaszczeniu spadkobierców można było rozpocząć rozmowy z władzami Miasta i Gminy Piekoszów oraz z radnymi na temat przekazania obiektu na poczet gminy. Teraz gmina może wystąpić o środki w ramach Polskiego Ładu na remont obiektu. Póki co dziś została podpisana umowa użyczenia, a wszystko po to, aby gmina mogła złożyć jak najszybciej wniosek o dofinansowanie. Docelowo Miasto i Gmina Piekoszów stanie się właścicielem tego zabytku. Procedura zmierzająca w kierunku przekazania przez Starostwo Powiatowe pałacu Tarłów w ramach darowizny już trwa i zakończy się w przeciągu dziewięciu miesięcy – poinformował Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu Kieleckiego.

Nadzieje na jak najszybsze odrestaurowanie pałacu Tarłów ma także starosta kielecki Mirosław Gębski. – Dzisiejsze podpisanie umowy to pierwszy krok w kierunku przywrócenia pałacowi dawnej świetności. Cieszę się, że po tak długim czasie obiekt w końcu stał się własnością Skarbu Państwa, a użyczenie go na rzecz Miasta i Gminy Piekoszów pozwoli na jak najszybsze złożenie wniosku o dofinansowanie pierwszego etapu prac remontowych. To ważny historycznie obiekt, który bez wątpienia stanie się jedną z największych atrakcji regionu – mówi starosta kielecki Mirosław Gębski. – Pałac przez wiele lat niszczał. Obecnie jest pomysł na to, aby wrócił do swej dawnej świetności. Pod względem turystycznym jest to dla Miasta i Gminy Piekoszów perełka – dodaje Cezary Majcher, członek Zarządu Powiatu Kieleckiego. Obecny podczas podpisania umowy był także radny Rady Powiatu Kieleckiego Tomasz Gruszczyński.

Jak podkreślał burmistrz Miasta i Gminy Piekoszów Zbigniew Piątek, przejęcie pałacu Tarłów to ważne wydarzenie w historii gminy. Jak tłumaczy, gmina przejmując pałac może w końcu poczynić kroki w kierunku odrestaurowania tego jakże ważnego historycznie obiektu. – Budowa pałacu Tarłów rozpoczęła się w 1649 roku i zakończyła sześć lat później. Powstał on na wzór Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Pomiędzy 1850 a 1860 rokiem obiekt częściowo spłonął, a w ostatnich latach ulegał coraz to większej degradacji. Bardzo zależało nam na ocaleniu go. Dzięki bardzo dobrej współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kielcach dziś mamy w końcu finał wieloletnich prac. W końcu gmina mogła przejąć obiekt, który idealnie wpisuje się w sieć atrakcji turystycznych, jakie powstają na naszym terenie – podkreśla burmistrz Miasta i Gminy Piekoszów Zbigniew Piątek.

Jak zapowiada, gmina Piekoszów planuje złożyć wniosek o rządowe dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu na pierwszy etapu prac związanych z odrestaurowania pałacu Tarłów. – Teraz przed gminą stoi bardzo duże wyzwanie, bo odrestaurowanie pałacu Tarłów z całą pewnością będzie procesem nie tylko długotrwałym, ale też kosztownym. Jeszcze w tym miesiącu złożymy wniosek o dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu na pierwszy etap prac renowacyjnych. W ich ramach przewidujemy odbudowę elewacji budynku, murów, a także budowę dachu, dzięki któremu wnętrza pałacu zostaną zabezpieczone. W kolejnych etapach będziemy chcieli przeprowadzić remont pomieszczeń. Teraz najważniejsze co musimy zrobić to spełnić wymogi świętokrzyskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dopiero po przygotowaniu projektu renowacji będziemy znali konkretne koszty wszystkich pracy – poinformował burmistrz Zbigniew Piątek. – Zrobimy wszystko, aby pałac Tarłów stał się jedną z najważniejszych perełek turystycznych naszego regionu – zapewnia.

Wszystko wskazuje na to, że po latach starań pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim w końcu odzyska należyty blask. Jeszcze w marcu gmina złoży wniosek o dofinansowanie na odrestaurowanie obiektu.

Aktualności

Ogródkowy włamywacz zatrzymany

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Końskich zatrzymali 42-letniego mieszkańca miasta, podejrzewanego o włamanie do przyczepy kempingowej i kradzież...

Polecamy