3.5 C
Kielce
niedziela, 13 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościMiasto i Gmina Piekoszów przejmuje pałac Tarłów. Będzie wniosek o dofinansowanie odrestaurowania...

Miasto i Gmina Piekoszów przejmuje pałac Tarłów. Będzie wniosek o dofinansowanie odrestaurowania zabytku [WIDEO]

Zobacz

Starostwo Powiatowe w Kielcach przekazało w użyczenie gminie Piekoszów pałac Tarłów. Dzięki temu istnieje ogromna szansa na odrestaurowanie i tym samym ocalenie od zniszczenia zabytku, który od lat popada w ruinę. Władze Miasta i Gminy Piekoszów już zapowiadają złożenie wniosku o dofinansowanie pierwszego etapu prac związanych z rewitalizacją zabytkowego obiektu.

Wybudowany na wzór Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim to jedna z największych atrakcji turystycznych gminy. Obiekt niezwykle cenny historycznie od lat popadał w ruinę. Niestety, gmina nie mogła podjąć się odrestaurowania cennego zabytku, ponieważ nie była jego właścicielem. Po latach starań to nareszcie się zmieniło i wszystko wskazuje na to, że w końcu pojawiła się szansa na ocalenie pałacu. – Procedura przejęcia pałacu Tarłów na własność Skarbu Państwa trwała bardzo długo, bo aż kilkanaście lat. Dopiero, po wywłaszczeniu spadkobierców można było rozpocząć rozmowy z władzami Miasta i Gminy Piekoszów oraz z radnymi na temat przekazania obiektu na poczet gminy. Teraz gmina może wystąpić o środki w ramach Polskiego Ładu na remont obiektu. Póki co dziś została podpisana umowa użyczenia, a wszystko po to, aby gmina mogła złożyć jak najszybciej wniosek o dofinansowanie. Docelowo Miasto i Gmina Piekoszów stanie się właścicielem tego zabytku. Procedura zmierzająca w kierunku przekazania przez Starostwo Powiatowe pałacu Tarłów w ramach darowizny już trwa i zakończy się w przeciągu dziewięciu miesięcy – poinformował Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu Kieleckiego.

Nadzieje na jak najszybsze odrestaurowanie pałacu Tarłów ma także starosta kielecki Mirosław Gębski. – Dzisiejsze podpisanie umowy to pierwszy krok w kierunku przywrócenia pałacowi dawnej świetności. Cieszę się, że po tak długim czasie obiekt w końcu stał się własnością Skarbu Państwa, a użyczenie go na rzecz Miasta i Gminy Piekoszów pozwoli na jak najszybsze złożenie wniosku o dofinansowanie pierwszego etapu prac remontowych. To ważny historycznie obiekt, który bez wątpienia stanie się jedną z największych atrakcji regionu – mówi starosta kielecki Mirosław Gębski. – Pałac przez wiele lat niszczał. Obecnie jest pomysł na to, aby wrócił do swej dawnej świetności. Pod względem turystycznym jest to dla Miasta i Gminy Piekoszów perełka – dodaje Cezary Majcher, członek Zarządu Powiatu Kieleckiego. Obecny podczas podpisania umowy był także radny Rady Powiatu Kieleckiego Tomasz Gruszczyński.

Jak podkreślał burmistrz Miasta i Gminy Piekoszów Zbigniew Piątek, przejęcie pałacu Tarłów to ważne wydarzenie w historii gminy. Jak tłumaczy, gmina przejmując pałac może w końcu poczynić kroki w kierunku odrestaurowania tego jakże ważnego historycznie obiektu. – Budowa pałacu Tarłów rozpoczęła się w 1649 roku i zakończyła sześć lat później. Powstał on na wzór Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Pomiędzy 1850 a 1860 rokiem obiekt częściowo spłonął, a w ostatnich latach ulegał coraz to większej degradacji. Bardzo zależało nam na ocaleniu go. Dzięki bardzo dobrej współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kielcach dziś mamy w końcu finał wieloletnich prac. W końcu gmina mogła przejąć obiekt, który idealnie wpisuje się w sieć atrakcji turystycznych, jakie powstają na naszym terenie – podkreśla burmistrz Miasta i Gminy Piekoszów Zbigniew Piątek.

Jak zapowiada, gmina Piekoszów planuje złożyć wniosek o rządowe dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu na pierwszy etapu prac związanych z odrestaurowania pałacu Tarłów. – Teraz przed gminą stoi bardzo duże wyzwanie, bo odrestaurowanie pałacu Tarłów z całą pewnością będzie procesem nie tylko długotrwałym, ale też kosztownym. Jeszcze w tym miesiącu złożymy wniosek o dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu na pierwszy etap prac renowacyjnych. W ich ramach przewidujemy odbudowę elewacji budynku, murów, a także budowę dachu, dzięki któremu wnętrza pałacu zostaną zabezpieczone. W kolejnych etapach będziemy chcieli przeprowadzić remont pomieszczeń. Teraz najważniejsze co musimy zrobić to spełnić wymogi świętokrzyskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dopiero po przygotowaniu projektu renowacji będziemy znali konkretne koszty wszystkich pracy – poinformował burmistrz Zbigniew Piątek. – Zrobimy wszystko, aby pałac Tarłów stał się jedną z najważniejszych perełek turystycznych naszego regionu – zapewnia.

Wszystko wskazuje na to, że po latach starań pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim w końcu odzyska należyty blask. Jeszcze w marcu gmina złoży wniosek o dofinansowanie na odrestaurowanie obiektu.

Galeria

Aktualności

Dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rok

                                                                                                                           OGŁOSZENIEo naborze wniosków na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rokTERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: OD...

Polecamy