Gmina Morawica uzyskała wyróżnienie w I edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Samorząd Promujący Zdrowie”. Siódmego września 2020 roku w Pałacu w Otrębusach odbyła się gala finałowa, podczas której wręczono certyfikaty i statuetki. Wzięli w niej udział menedżerowie podmiotów ochrony zdrowia, samorządowcy, naukowcy i dziennikarze z całej Polski.
Konkurs „Samorząd Promujący Zdrowie” stanowi część Ogólnopolskiego Programu Certyfikacyjnego „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia”. W konkursie tym zostały nagrodzone polskie gminy, powiaty i samorządowe województwa, w których podejmowane są efektywne, nowoczesne i skuteczne działania na rzecz rozwoju ochrony zdrowia, profilaktyki zdrowego stylu życia, promocji aktywności fizycznej i ekologii.
Burmistrz Miasta i Gminy Morawica Marian Buras odebrał certyfikat z rąk Prezesa Zarządu Quality Institute, Piotra Celeja. Otrzymał także pisemne uzasadnienia decyzji Kapituły Konkursu w formie tabelarycznych, punktowych recenzji, zawierających oceny wystawione przez ekspertów zasiadających w certyfikacyjnym jury. –To ważne, albowiem celem konkursu nie jest tylko nagradzanie i promowanie Laureatów, ale przede wszystkim przekazywanie im informacji zwrotnej od ekspertów na temat tego, jak zarządzane są ich samorządy, co w sferze lokalnej ochrony zdrowia działa w nich doskonale, a co wymaga poprawy. Oceniając np. gminę eksperci wskazują, w jakich obszarach zarządzania, które odnoszą się do zdrowia, rekreacji i ekologii gmina odnosi sukcesy, a które działania menedżerskie wymagają korekty– wyjaśnia Kamila Przeniosło.
–We wszystkich wyróżnionych w naszym Programie jednostkach samorządu realizowane są nowatorskie inicjatywy, projekty i inwestycje, które przyczyniają się do rozwoju systemu ochrony zdrowia i umożliwiają pacjentom czy też mieszkańcom dostęp do nowoczesnych świadczeń, jak również udział w rozmaitych programach profilaktycznych czy rozwój aktywności fizycznej i postaw proekologicznych. Cieszę się, że mogę wręczać nasze jakościowe Oscary przyznane za multum projektów, działań i pomysłów zmieniających polską politykę samorządową w zakresie ochrony zdrowia, często wbrew rozlicznym przeciwnościom– deklarował w swoim przemówieniu wygłoszonym w trakcie Gali Piotr Celej, Prezes Zarządu Quality Institute.
W bieżącej edycji konkursu zgłoszenia przyjmowane były do lutego 2020 roku.
–Otrzymanie tak prestiżowego wyróżnienia jest dla naszej gminy niezwykle nobilitujące. Doceniono tym samym działania prozdrowotne, które od lat wprowadzamy w różne sfery życia naszych mieszkańców. Począwszy od stworzenia bardzo dobrego zaplecza sportowego, w skład którego wchodzą hala sportowa, boiska -w tym również te z nawierzchnia poliuretanową, kryta pływalnia czy stadion piłkarski. Dbamy również o poprawę jakości powietrza w naszej gminie poprzez dofinansowywanie wymiany kotłów grzewczych, zrealizowanie projektu instalacji odnawialnych źródeł energii na budynkach mieszkalnych, a także założenie czujników kontrolujących stan powietrza. Od lat gmina realizuje program usuwania azbestowych pokryć dachowych.
Finansujemy również koszty szczepień na meningokoki i grypę. Organizujemy szereg konkursów szkolnych o tematyce ekologicznej i prozdrowotnej, aby już od najmłodszych lat wyrabiać w naszym społeczeństwie właściwe postawy i zachowania. Na terenie gminy organizujemy cykliczne wydarzenia sportowe, które niewątpliwie przyczyniają się do popularyzacji zdrowego stylu życia. Również branża turystyczna bardzo dobrze się rozwija. Są u nas przecież wspaniałe miejsca do odpoczynku i rekreacji tj. urokliwie położony zalew, ścieżki rowerowe, gospodarstwa agroturystyczne, jedyne w województwie zoo, stadniny koni, czy popularne już spływy kajakowe. Cieszę się, że kapituła doceniła nasze działania. Otrzymany certyfikat mobilizuje do dalszej pracy – podkreśla burmistrz Marian Buras
Program „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia” organizowany jest od 2013 roku. Zatem od siedmiu lat nieprzerwanie przyznawane są polskie medyczne Oscary – jedne z najbardziej prestiżowych certyfikatów jakości na rynku ochrony zdrowia, a od tego roku – również na rynku samorządowej polityki zdrowotnej. Wyróżnienia trafiły dotychczas do rąk najwybitniejszych polskich lekarzy i menedżerów ochrony zdrowia, by wymienić takie nazwiska jak prof. Marian Zembala – legendarny kardiochirurg, współpracownik prof. Zbigniewa Religi, były Minister Zdrowia i dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca czy też prof. Piotr Radziwon, jeden z najwybitniejszych polskich hematologów, Krajowy Konsultant ds. Transfuzjologii Klinicznej. Grono laureatów konkursu jest wyjątkowe, znamienite, prawdziwie elitarne. To grono osób i instytucji, które mogą być wzorami do naśladowania pod względem troski o jakość, kreatywności, innowacyjności.