3.5 C
Kielce
wtorek, 20 maja, 2025
Strona głównaAktualnościMetropolitan Opera w Busku-Zdroju! Aleksandra Kurzak gwiazdą Festiwalu im. Krystyny Jamroz!

Metropolitan Opera w Busku-Zdroju! Aleksandra Kurzak gwiazdą Festiwalu im. Krystyny Jamroz!

Zobacz

W Ogrodach Włoskich Muzeum Narodowego odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca XXXI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. W wydarzeniu wzięli udział: marszałek Renata Janik, dyrektor artystyczny Festiwalu Artur Jaroń oraz burmistrz Buska-Zdrój Jerzy Szydłowski. Festiwal, który odbędzie się w dniach 26 czerwca – 5 lipca, po raz kolejny przyciągnie do uzdrowiska wybitnych artystów i melomanów z całej Polski. Tegoroczną edycję uświetni występ światowej klasy śpiewaczki operowej Aleksandry Kurzak oraz koncert francuskiego śpiewaka operowego Roberto Alagny. Dzięki ich obecności, Festiwal zyska jeszcze bardziej na swoim prestiżu i międzynarodowym charakterze.

Samorząd Województwa Świętokrzyskiego, doceniając rangę i znaczenie Festiwalu dla promocji kultury oraz rozwoju turystyki festiwalowej w regionie, przeznaczył na organizację tegorocznej edycji znaczącą kwotę 300 tys. zł. Uroczysty koncert inaugurujący Festiwal odbędzie się 26 czerwca w Powiatowym Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Busku-Zdroju. Na scenie zabrzmią dźwięki wielkiej sztuki w wykonaniu światowej sławy solistów i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Rubena Silvy.

Marszałek Renaty Janik zapraszając na ten wyjątkowy Festiwal powiedziała: – To doskonałe wydarzenie, które promuje nasz region, ale także i Polskę. Maestro Artur Jaroń wynegocjował z gwiazdą światowej opery Aleksandrą Kurzak, koncert, który zainauguruje nasz Festiwal. Samorząd Województwa Świętokrzyskiego, doceniając rangę tego wydarzenia, podjął decyzję o przeznaczeniu na jego tegoroczną edycję kwotę 300 tys. zł. Melomani z całego kraju, a także z zagranicy, przyjadą do Buska-Zdroju, aby wysłuchać tego niezwykłego koncertu. Warto podkreślić, że pani Aleksandra Kurzak zawsze występuje ze swoją orkiestrą. Bardzo ważne jednak dla mnie było, aby towarzyszyli jej artyści z Filharmonii Świętokrzyskiej, i tak właśnie się stało. Podzielę się z Państwem już teraz informacją, że to nie koniec wydarzeń muzycznych na najwyższym poziomie. Już po raz drugi w tym roku, z inicjatywy Zarządu Województwa, w pięknych Ogrodach Włoskich w Kielcach odbędą się “Inspiracje Chopinowskie”. Pierwszy koncert zaplanowano na 16 lipca, a na jednym z nich będziemy gościć Grażynę Brodzińską. Ważna informacja: na koncerty “Inspiracje Chopinowskie” wstęp będzie wolny! Także proszę szykować leżaczki, kocyki… Serdecznie zapraszamy!

Najjaśniejszym punktem tegorocznej edycji Festiwalu będzie występ jednej z największych osobowości światowej sceny operowej – Aleksandry Kurzak. Ta wybitna polska sopranistka, która występowała na najbardziej prestiżowych scenach świata, takich jak Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Royal Opera House w Londynie czy Teatro alla Scala w Mediolanie, swoim kunsztem wokalnym i charyzmą z pewnością zachwyci publiczność. Jej obecność w Busku-Zdroju jest nie tylko ogromnym zaszczytem, ale i potwierdzeniem wysokiej rangi festiwalu, który od lat buduje swoją markę na najwyższym poziomie artystycznym.

Dyrektor Artur Jaroń nie krył wzruszenia i zadowolenia z nadchodzącego koncertu: – Światowej rangi gwiazda Aleksandra Kurzak występowała do tej pory tylko w największych polskich salach, biorąc pod uwagę Filharmonię Narodową czy Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu. Marzyłem o tym koncercie już od ponad 10 lat i cieszę się, że wreszcie na ten rok udało się ten występ zorganizować. Jeszcze raz podkreślę, że jestem wdzięczny wszystkim tym, którzy się do tego przyczynili. Bez wsparcia finansowego to by się nie udało. Jeszcze raz serdecznie dziękuję marszałek Renacie Janik i wszystkim radnym Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Program tegorocznego festiwalu obfituje w wydarzenia z udziałem wybitnych polskich artystów, w tym tenora Arnolda Rutkowskiego oraz pochodzącego z Kielc, znakomitego basa Grzegorza Szostaka. Festiwal będzie wyjątkowo „rozśpiewany”, goszcząc Chór Synagogi pod Białym Bocianem z Wrocławia, Chór Filharmonii Śląskiej, a także Chór Obrządku Bizantyjskiego z Grecji, który wystąpi w Wiślicy.

Busko-Zdrój, jako muzyczne centrum festiwalu, rozszerza swój zasięg na całe województwo świętokrzyskie. W tym roku po raz pierwszy koncerty odbędą się w Chęcinach, Świętym Krzyżu i Ostrowcu. Festiwal powróci również do zaprzyjaźnionych od lat miejsc, takich jak Ożarów, Solec-Zdrój, Wiśniowa koło Staszowa, Skalbmierz czy Mielec. Przez 10 dni widzowie będą mieli okazję podziwiać różnorodne formy muzyczne – od wielkich widowisk, przez muzykę rozrywkową, po balet, z udziałem artystów z Włoch, Turcji, Grecji i Niemiec.

Rozkwitająca turystyka festiwalowa sprawia, że publiczność z wyprzedzeniem rezerwuje noclegi. Planowane są również wydarzenia takie jak realizacja Digital Martina Garcia oraz występ zdobywcy trzeciej nagrody ostatniego Konkursu Chopinowskiego w Busku, co będzie realizowane we współpracy z Telewizją Polską. Istnieje także nadzieja na zorganizowanie spotkania z Aleksandrą Kurzak przed jej występem.

Należy podkreślić bezprecedensowe wsparcie finansowe ze strony Samorządu Województwa Świętokrzyskiego, które przewyższa łączne wsparcie z poprzednich dziesięciu lat. Festiwal od lat promuje lokalne talenty, czego przykładem jest debiutująca na pierwszym festiwalu śpiewaczka operowa Magdalena Idzik. Dodatkowo, po raz pierwszy od dłuższego czasu, odbędzie się koncert w Kielcach, w Wojewódzkim Domu Kultury, zatytułowany „Świętokrzyskie Gwiazdy Wokalistyki”.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz ma bogatą historię. Powstał w 1987 roku, po odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej śpiewaczce Krystynie Jamroz na ścianie sanatorium “Krystyna”. Inicjatywa organizacji festiwalu wyszła od Bogusława Kaczyńskiego, a pierwszą edycję zorganizował Artur Jaroń, który do dziś pełni funkcję dyrektora festiwalu, współpracując z Buskim Samorządowym Centrum Kultury.

Festiwal, którego celem jest upamiętnienie talentu Krystyny Jamroz oraz rozwój sceny muzycznej w regionie, regularnie rozszerzał swoje lokalizacje. Koncerty odbywały się nie tylko w Buskim Centrum Kultury, Sanatorium Marconi, kościołach czy na promenadzie parkowej, ale także w tak malowniczych miejscach jak pałac w Kurozwękach, Stara Synagoga w Pińczowie czy kolegiata w Wiślicy. To wydarzenie, które przyciąga uwagę melomanów z całej Polski i z zagranicy, stając się prawdziwą wizytówką kultury świętokrzyskiej.

* Aleksandra Kurzak – polska śpiewaczka (sopran), solistka operowa. Jako pierwsza Polka w historii wokalistyki podpisała ekskluzywny kontrakt fonograficzny z firmą DECCA. Aleksandra Kurzak współpracowała m.in. z takimi dyrygentami, jak: Ivor Bolton, Bruno Campanella, James Conlon,  Sir Andrew Davis, Christoph von Dohnanyi, Riccardo Frizza, Rafael Frühbeck de Burgos, René Jacobs, Fabio Luisi, Nicola Luisotti, Sir Charles Mackerras, Ingo Metzmacher, Daniel Oren, Antonio Pappano, Carlo Rizzi, Ralf Weikert, Simone Young.

* Roberto Alagna – specjalizuje się w repertuarze francuskim oraz w lirycznych rolach włoskich. W 2007 regularnie występował na deskach Metropolitan Opera w roli Pinkertona w Madame Butterfly, wrócił również do roli Radamesa, zajmując miejsce Marco Bertiego w nowej produkcji Aidy. Grał tytułowe role w Trubadurze, Otellu i Don Carlosie.

* Grażyna Brodzińska – polska śpiewaczka operetkowa, musicalowa oraz operowa (sopran) i aktorka. Nazywana „pierwszą damą polskiej operetki”. Śpiewa repertuar operetkowy, operowy, musicalowy i piosenki ze światowego repertuaru. Współpracuje z wieloma krajowymi orkiestrami filharmonicznymi i operowymi. Dokonała licznych nagrań telewizyjnych i radiowych.

Galeria

Aktualności

Kolorowa zabawa na Dzień Dziecka w Piekoszowie. 25 maja Plac Niepodległości zamieni się w dziecięcą strefę radości

Tegoroczne święto najmłodszych zbliża się wielkimi krokami. Już w najbliższą sobotę, 25 maja, o godzinie 14:30 na Placu Niepodległości...

Polecamy