3.5 C
Kielce
wtorek, 13 maja, 2025
Strona głównaAktualnościMarszałkowie województw o środkach unijnych dla regionów w nowej perspektywie finansowej

Marszałkowie województw o środkach unijnych dla regionów w nowej perspektywie finansowej

Zobacz

Uczestnicy II posiedzenia Konwentu Marszałków Województw RP w Świętokrzyskiem, obradujący w Sandomierzu pod przewodnictwem marszałka województwa świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego, kontynuowali podjęty wcześniej temat dotyczący postępów w pracach nad przygotowaniem nowej unijnej perspektywy finansowej w latach 2021 – 2027. W dyskusji na ten temat uczestniczyli m. in. przedstawicielka Komisji Europejskiej Emma Toledano Laredo oraz minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Podczas posiedzenia rozmawiano o głównych obszarach, wokół których toczą się negocjacje dokumentów na nową perspektywę finansową Unii Europejskiej w latach 2021-2027.

– Samorządom województw zależy na sprawnym przeprowadzeniu procesu negocjacji i osiągnięciu dobrego kompromisu w kwestiach, na których będą się koncentrować rozmowy. Umożliwi nam to rozpoczęcie wielu ważnych dla nas przedsięwzięć – podkreślał wagę tej kwestii prowadzący obrady marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Priorytety Polityki Spójności na lata 2021-2027, uwagi Komisji Europejskiej do programów regionalnych oraz postępy w negocjacjach programów i Umowy Partnerstwa omówiła przedstawicielka Komisji Europejskiej Emma Toledano Laredo, dyrektor Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej. Przypomniała, że Komisja Europejska jest na końcowym etapie negocjacji dotyczących umowy partnerskiej z Polską, finalizowane są też uwagi i komentarze Komisji dotyczące programów regionalnych.

Przedstawicielka Komisji Europejskiej podkreśliła, że jest pod wrażeniem reakcji Polski na kryzys związany z wojną w Ukrainie oraz skali pomocy udzielanej uchodźcom.

– Dziękuję regionom, które planują wykorzystać zasoby dostępne w ramach polityki spójności do realizacji wyzwań związanych z integracją uchodźców ukraińskich. Zapewniam, że Unia Europejska reaguje bardzo szybko na pojawiające się problemy, czy to związane z pandemią, czy z kryzysem wywołanym wojną w Ukrainie. Są propozycje zakładające pewną elastyczność w wykorzystywaniu funduszy czy większe prefinansowanie – mówiła Emma Toledano Laredo, dziękując województwom za przesłanie propozycji projektów programów i zapewniając, że Komisja Europejska postara się szybko odpowiedzieć na otrzymane propozycje modyfikacji.

– Oczekujemy, że programy regionalne na lata 2021–2027 będą przedstawiać bardzo konkretne, celowe odpowiedzi na wszystkie problemy związane z przejściem na zieloną i cyfrową gospodarkę. Programy te mają również podkreślać potrzebę polepszenia wyników innowacyjnych polskiego gospodarki. Nie jesteśmy w takiej samej sytuacji jak w poprzednim okresie programowania, musimy odpowiadać na nowe wyzwania, które przed nami stoją, wyzwania związane z pandemią i sytuacją w Ukrainie – dodała Emma Toledano Laredo z Komisji Europejskiej.

Zaznaczyła, że w latach 2021- 2027 w kontekście pracy na kształtem nowych programów regionalnych bardzo istotne jest m. in. szczególne wsparcie również takich obszarów jak środowisko, promowanie przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym, zwiększenie wydatków na bioróżnorodność. W kontekście sytuacji w Ukrainie niezwykle pilna staje się kwestia redukowania zależności krajów Unii od paliw kopalnianych i ropy oraz dekarbonizacja sektora transportowego, przy wspieraniu rozwoju zrównoważonego transportu publicznego.

Uczestniczący zdalnie w posiedzeniu minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda przypomniał założenia Krajowego Planu Odbudowy, który ostatnio został zaakceptowany przez Komisję Europejską i którego realizacja również ma przełożyć się na poprawę poziomu życia obywateli.

– To wielki sukces negocjacyjny. Celem zaplanowanych w ramach KPO reform oraz inwestycji jest przede wszystkim promowanie spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej, przez zwiększenie odporności i gotowości na wypadek sytuacji nieprzewidywalnych i kryzysowych – mówił minister Grzegorz Puda.

Dodał, że wynegocjowane środki w kwocie 158,5 mld zł zostaną zainwestowane w sposób ściśle określony w Programie, m. in. na polepszenie dostępu najmłodszych dzieci do opieki żłobkowej i przedszkolnej, poprawę stanu środowiska, poprzez dalsze wspieranie wymiany szkodliwych dla środowiska źródeł ciepła, a także poprawę zdrowia obywateli czy dostępu do nowych technologii.

Galeria

Aktualności

Gmina Chęciny przygotowuje się do budowy Ośrodka Historii. Podpisano umowę na wykonanie projektu

Gmina Chęciny podpisała umowę na wykonanie projektu i dokumentacji technicznej dla nowej inwestycji, która ma na celu wyeksponowanie bogatego dziedzictwa...

Polecamy