W uroczystej sesji udział wzięło ponad 100 przewodników z całej Polski, których połączyła pasja i miłość do regionu. Podczas zjazdu grono przewodników świętokrzyskich powiększyło się o kolejne osoby, którym wręczono przewodnickie blachy. Dokonano także nadania tytułu Honorowego Przewodnika Świętokrzyskiego 2 osobom zasłużonym dla krajoznawstwa, turystyki i ruchu przewodników. Obok profesora Krzysztofa Brachy, historyka i pracownika naukowego UJK w Kielcach tytułem tym nagrodzono także Marcina Dziewięckiego, zastępcę burmistrza Morawicy i prezesa Lokalnej Grupy Działania „Perły Czarnej Nidy”. W uzasadnieniu podano, że wyróżnienie nadaje się za przybliżanie czasów II Wojny Światowej, odkrywanie tajemnic bitwy pancernej pod Kielcami ze stycznia 1945 i znaczący wpływ na popularyzację historii regionu świętokrzyskiego. Warto nadmienić, że od roku 1969 honorowym przewodnikiem świętokrzyskim ustanowiono mniej niż 30 osób świeckich i duchownych, znanych ze swej działalności na rzecz naszego regionu.
– Przyznanie tego tytułu Honorowego Przewodnika Świętokrzyskiego odebrałem jako niezwykłe wyróżnienie – mówił „na gorąco” jeszcze w czasie spotkania Marcin Dziewięcki. – Nie było to dla mnie zaskoczeniem, w tym sensie, że zostałem uprzedzony w jakim charakterze zapraszano mnie na zjazd. Z drugiej jednak strony wiele osób dotychczas nawet nie wiedziało, że zupełnie społecznie bywam przewodnikiem różnych grup wycieczkowych i prowadzę wykłady dotyczące historii bitwy pancernej ze stycznia 1945r. To, że zostało to dostrzeżone przez zarząd świętokrzyskiego oddziału PTTK było dla mnie niezwykle miłą niespodzianką. – przyznał wyróżniony.
Organizatorami zjazdu było Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, które jest największą i najstarszą polską organizacją turystyczną. Powstało w roku 1950 z połączenia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oraz Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i zrzesza blisko 70.000 członków z całego kraju. Ponadto w gronie organizatorów był również Samorząd Przewodników Świętokrzyskich PTTK oraz Koło Przewodników Świętokrzyskich PTTK „Bartek”.
Foto. Zbigniew Borowiec