Do przejścia było 76 km trasą wiodącą najpiękniejszymi miejscami Gór Świętokrzyskich. W Maratonie Pieszym Przedwiośnie wzięło udział 289 osób piechurów z 13 województw z całego kraju. To świetna promocja Gminy Masłów.
Wiosna w Gminie Masłów od lat rozpoczyna się turystycznym wydarzeniem, które przyciąga setki osób ceniących sobie aktywny wypoczynek i piękne widoki. Udało nam się stworzyć wydarzenie liczące się w turystycznym środowisku doskonale promujące nasze wyjątkowo piękne tereny – opowiada wójt Tomasz Lato. W miniony weekend w Ciekotach gościła trzecia edycja Maratonu Pieszego Przedwiośnie. To długodystansowa impreza dla piechurów i biegaczy na 76 km po najpiękniejszych szlakach turystycznych i zakątkach Gór Świętokrzyskich. Jej nazwa nawiązuje do powieści Stefana Żeromskiego, który w Ciekotach spędził swoje lata młodzieńcze. W ciągu dwóch lat Przedwiośnie zdążyło zyskać ogromne grono zwolenników. – Rejestracja uczestników w tej edycji trwała 5,5 minuty. Na liście było 300 osób z 13 województw, a ostatecznie na mecie pojawiło się 289 osób – informuje Paweł Milewicz, instruktor turystyki z Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom w Ciekotach, które organizuje wydarzenie.
18 godzin na przejście
Uczestnicy wystartowali sprzed dworu Stefana Żeromskiego tuż po godz. 5 i po pamiątkowym zdjęciu ruszyli na trasę. Szli m.in. przez Świętą Katarzynę, Bodzentyn, Nową Słupię, byli na Łysicy, Bukowej Górze i Diabelskim Kamieniu. Słoneczna i rześka pogoda sprzyjała pokonywaniu średnio zaawansowanego dystansu. Na jego przejście będzie dokładnie 18 godzin. Na trasie czekało 8 punktów kontrolnych, na których można było potwierdzić swoją obecność, ale również napić się i zjeść. Uczestnicy z uśmiechem wspominali później zalewajkę podawaną w Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej, pomidorówkę w Bodzentynie czy słynną herbatę prezesa, gotowaną na ognisku, serwowaną na punkcie w Baszowicach. Na bieżąco z maratonem mogli być ci wszyscy, którzy z różnych powodów zostali w domach i chcieli kibicować uczestnikom. Relację z trasy na facebookowym profilu imprezy na żywo prezentował Dominik Kowalski, znany regionalista i przewodnik.
Pamiątkowe dyplomy
Podsumowanie imprezy odbyło się w niedzielny poranek w Szklanym Domu. Maraton ukończyły 254 osoby, które zostały wyróżnione pięknymi medalami. Od pierwszej edycji są to ręcznie przygotowywane medale z motywem witrażu. Ich autorem jest Marcin Krakowiak. Co ciekawe pierwszym uczestnikiem, który dotarł na metę był Pan Robert Gołąb zajęło mu to niespełna osiem godzin. Wszystkim podczas finału gratulowali organizatorzy wydarzenia: Tomasz Lato, wójt gminy Masłów, Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna oraz Marcin Marciniewski, prezes PTTK Kielce, nie zabrakło również Jacka Kowalczyka dyrektora Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego. Odbyło się również losowanie atrakcyjnych nagród m.in. sprzętu turystycznego czy voucherów na pobyty w Górach Świętokrzyskich.
Przedwiośnie na takim ultradystansie to największa impreza tego typu w naszym województwie. Z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem w polskim środowisku turystycznym. W organizację oprócz Gminy Masłów zaangażowani byli również PTTK Kielce oraz Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie.