W Starostwie Powiatowym rozstrzygnęliśmy konkurs ekologiczny pt. „Mały Ekolog to ja”. Na konkurs ogółem wpłynęły 54 prace z 26 placówek oświatowych, w tym: 18 prac z oddziałów przedszkolnych i klas „0”, oraz 36 prac ze szkół podstawowych klas I-III.

Komisja konkursowa, pod przewodnictwem członka Zarządu Powiatu w Kielcach – Mariusza Ściany, oceniała prace wykonane przez uczestników konkursu pt. „Mały Ekolog to ja”, kierując się następującymi kryteriami: praca dziecięca, twórcze podejście do tematu, możliwość oddziaływania na wyobraźnię, względy estetyczne, możliwość zaprezentowania pracy w siedzibie Starostwa.

Najmłodsi mieszkańcy powiatu wykonali plakat, na którym przedstawili, w jaki sposób mogą chronić przyrodę. Dzieci dowiedziały się na czym polega szkodliwe działanie człowieka w stosunku do przyrody, dostrzegły konieczność segregowania odpadów i zaangażowały się do prac na rzecz ochrony środowiska w najbliższym otoczeniu. Prace wykonane były w różnej technice, inspirowane przyrodą i ekologią, wzbogacone dodatkami surowców wtórnych, roślin, kolorowych liści, gałęzi drzew liściastych i iglastych. Duża ilość prac zawierała hasła związane z ekologią: „Kiedy śmieci segregujemy to przyrodę szanujemy”, „Na ochronie środowiska świat dokoła zyska,”„Ekoludek mały kocha czysty świat cały” czy „Segregujmy śmieci, bo się świat rozleci”.

Na konkurs ogółem wpłynęły 54 prace z 26 placówek oświatowych, w tym: 18 prac z oddziałów przedszkolnych i klas „0”, oraz 36 prac ze szkół podstawowych klas I-III.


Poprzez konkurs dzieci dowiedziały się kim jest Ekolog, na czym polega jego działalność oraz zrozumiały, że same mogą nim zostać.

Konkurs rozstrzygnięto w dwóch kategoriach wiekowych, tj. przedszkoli (grupa 5, 6 latków)  i klas „O” oraz szkół podstawowych (klas I-III)

Najwyżej ocenione zostały następujące prace:

 I grupa wiekowa – przedszkolaki i uczniowie klas „0”

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Oblęgorku, gm. Strawczyn (grupa 6-latków);

II miejsce – Publiczne Przedszkole w Kostomłotach Drugich, gm. Miedziana Góra (oddział VIII);

III miejsce – Szkoła Podstawowa w Sukowie, gm. Daleszyce (klasa 0);

Wyróżnienie – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Cedzynie, gm. Górno (grupa „Biedronki” i „Mróweczki”);

II grupa wiekowa – uczniowie szkół podstawowych (klasy I-III )

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Promniku, gm. Strawczyn (klasa II);

II miejsce – Szkoła Podstawowa w Jaworzni gm. Piekoszów (klasa II);

III miejsce – Społeczna Szkoła Podstawowa w Drugni, gm. Pierzchnica (klasa I-III);

Wyróżnienie – Szkoła Podstawowa w Woli Jachowej, gm. Górno (klasa I );

Laureatom konkursu zostaną przyznane nagrody w postaci materiałów edukacyjnych, przyrodniczych o łącznej wartości około 10 400,00 zł. Powiat będzie ubiegał się o środki w Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Galeria