cof


11 maja, w Kielcach odbył się wojewódzkie obchody Dnia Strażaka. Gościem specjalnym była wicepremier Beata Szydło. Na specjalne zaproszenie organizatorów wspaniały pokaz udzielania pierwszej pomocy dali mali strażacy z Akademii Małego Strażaka z Brynicy.

Hucznie świętowano w tym roku Dzień Strażaka w Kielcach. Wojewódzkie obchody rozpoczęły się od wmurowania kamienia węgielnego w budowaną strażnicę w jednostce przy ulicy Sandomierskiej. Godzinę później na Placu Wolności odbył się uroczysty apel. Wręczono promesy na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP. Strażacy otrzymali także odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe. Później była uroczysta defilada pododdziałów pieszych i zmotoryzowanych, gdzie można było podziwiać pojazdy zabytkowe, ale również te współczesne, które na co dzień pełnią służbę w straży. Kolejnym punktem obchodów był wyjątkowy piknik.

A ten rozpoczął się od pokazu udzielania pierwszej pomocy przez najmłodszą drużynę ochotników – małych strażaków z Akademii Małego Strażaka w Brynicy. – Członkowie Małej Akademii Strażaka, po kilkumiesięcznym profesjonalnym przeszkoleniu zaczęli uczyć swoich rówieśników jak nieść pomoc drugiemu człowiekowi i jak ratować życie innym. Bez wątpienia wielkim sukcesem zakończył się także ich udział w spocie edukacyjnym, jaki nasi mali strażacy nagrali wspólnie z ratownikami medycznymi i policją. Film ten trafił do wszystkich szkół z terenu województwa świętokrzyskiego, z czego jesteśmy ogromnie dumni – mówi Tomasz Gruszczyński, dyrektor SP w Brynicy.

Mali strażacy podczas pokazów w innych szkołach uczą swoich rówieśników ratownictwa medycznego i resuscytacji. Pokazują też jak prawidłowo włożyć poszkodowanego na deskę ratowniczą i przetransportować. Prezentują również pokaz sprawności na torze przeszkód i prawidłowe przeprowadzanie ewakuacji podczas pożaru. Wspaniale swoje umiejętności pokazali podczas wielkiego pikniku z okazji wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka w Kielcach. Małych strażaków osobiście chwaliła wicepremier, Beata Szydło, która była pod wielkim wrażeniem wiedzy i sprawności małych strażaków. – To dla nas wielkie wyróżnienie i motywacja do jeszcze większej pracy – mówi Dariusz Śliwa, prezes Zarządu Gminnego OSP w Piekoszowie, a zarazem prezes OSP w Brynicy. To z inicjatywy jego i dyrektora brynickiej szkoły, Tomasza Gruszczyńskiego powstała Akademia Małego Strażaka w Brynicy.


Galeria