Trzynastu młodych adeptów Akademii Małego Strażaka z Brynicy właśnie odebrało swoje pierwsze w życiu mundury strażackie, które ufundował wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek. Podczas uroczystości mali strażacy dali mistrzowski pokaz nie tylko sprawności fizycznej, ale przede wszystkim ratownictwa.

Mali strażacy z Brynicy mają już mundury [WIDEO]

– Z pomysłem stworzenia Małej Akademii Strażaka wyszedł Dariusz Śliwa, prezes Zarządu Gminnego OSP w Piekoszowie, a zarazem prezes OSP w Brynicy. Początkowo sami nie przypuszczaliśmy, że siedmio, ośmio i dziewięciolatki będą w stanie opanować wszystkie trudne czynności ratownicze. Szybko jednak okazało się, że dzieci z łatwością i wielką chęcią chłoną wiedzę, jaką wspólnie z druhami z Brynicy im przekazujemy. Postępy widać było z każdym dniem – mówi Tomasz Gruszczyński, dyrektor SP w Brynicy.

Wszystkie nabyte w ciągu ostatnich kilku miesięcy przez młodych druhów umiejętności można było podziwiać podczas specjalnego pokazu. – Dzieci dały pokaz ratownictwa medycznego i resuscytacji. Pokazały też jak prawidłowo włożyć poszkodowanego na deskę ratowniczą i przetransportować. Zaprezentowały również pokaz sprawności na torze przeszkód, a na koniec pokazały jak prawidłowo przeprowadzić ewakuację podczas pożaru – wymienia Dariusz Śliwa, prezes Zarządu Gminnego OSP w Piekoszowie. – Widać, że wszyscy złapali prawdziwego bakcyla strażackiego. Jestem spokojny o przyszłość brynickiej straży, bo widać, że rosną nam godni następcy – podkreślał z dumą prezes, Dariusz Śliwa.


Pod wrażeniem umiejętności młodych strażaków byli zarówno rodzice, jak i zaproszeni goście. – Stworzenie Małej Akademii Strażaka to doskonały pomysł. Maluchy nie tylko wiedzą jak prawidłowo zachować się w trakcie wszelkiego rodzaju zagrożeń, ale wiedzą także jak pomóc innym. Większość dorosłych nie umiałaby zachować zimnej krwi podczas sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu, a dzieci z brynickiej szkoły już od najmłodszych lat zgłębiają tajniki udzielania pierwszej pomocy. To doskonały przykład dla innych – zaznaczył Tomasz Zbróg, radny sejmiku województwa świętokrzyskiego. – Ogromnie cieszymy się, że przy szkole w Brynicy powstała Akademia Małego Strażaka. Nasze dzieci nie tylko poprawiają tu swoją sprawność, ale zdobywają też ogromną wiedzę i doświadczenie – mówiła jedna z mam, Ewelina Surma. – Wielkie podziękowania należą się za wkład pracy zarówno prezesowi Dariuszowi Śliwie, jak i dyrektorowi szkoły Tomaszowi Gruszczyńskiemu. Ta Akademia powstała głównie dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu – dodała Anita Janus.

Zwieńczeniem trudu kilkumiesięcznej nauki dotyczącej wszelkich aspektów bezpieczeństwa, a także niesienia pomocy innym było wręczenie mundurów strażackich dla wszystkich członków pierwszej w województwie Akademii Małego Strażaka. – Jestem zaskoczony nie tylko umiejętnościami młodych strażaków, ale też zaangażowaniem druhów z OSP w Brynicy i dyrekcji szkoły. To właśnie dzięki nim dzieci wiedzą jak zachować się na wypadek pożaru, jak zabezpieczyć miejsce wypadku, a także jak pomóc poszkodowanemu. Znają się nawet na specjalistycznym sprzęcie. Takie działania trzeba promować i wspierać. Mam nadzieję, że będą one doskonałym przykładem dla innych. Patrząc na tak wyszkolonych młodych adeptów pożarnictwa jestem przekonany, że przyszłość naszych straży rysuje się w pięknych barwach – podkreślał wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek, który na ręce dzieci osobiście przekazał mundury strażackie oraz słodkie upominki. Strażackie czapeczki młodzi druhowie dostali w prezencie od Tomasza Zbróga, radnego sejmiku województwa świętokrzyskiego.

Członkowie Akademii Małego Strażaka w Brynicy niebawem będą przekazywać nabyte umiejętności swoim rówieśnikom z innych szkół nie tylko na terenie gminy Piekoszów. – Postaramy się przekonać wszystkich, że warto pomagać innym, a ratowanie ludzi nie jest wcale takie trudne – zapewniali mali druhowie.

Na zakończenie do najmłodszych w gminie druhów popłynęły gratulacje i gorące życzenia. Było też mnóstwo niespodzianek od zaproszonych gości. Podczas uroczystości nagrody wręczono także wyróżnionym w konkursie plastycznym pod nazwą „Strażak – rycerz Świętego Floriana”, które popłynęły do Alicji Foksy, Magdaleny Przepióry, Julii Ziaja, Kamila Nogaja, Filipa Kozieł, Moniki Zadrąg, Natalii Zadrąg, Kariny Pindy, Mai Zapały, Mai Jarząbek oraz Wiktorii Mamot. Nagrody w konkursie plastycznym ufundowali druhowie z OSP w Brynicy oraz dyrekcja brynickiej szkoły.

Galeria