Dłuuugi majowy weekend zachęca do wypoczynku, także w plenerze, a ciekawych wydarzeń na terenie powiatu kieleckiego nie brakuje – piknik, rajd, a może podróż w czasie? Spotkanie z historią Gór Świętokrzyskich, urokliwą przyrodą, smaczną regionalną kuchnią i świętokrzyskimi zespołami folklorystycznymi – jednym słowem tegoroczna majówka zapowiada się w powiecie kieleckim niezwykle obiecująco.
Majówka na Żeromszczyźnie. W majowy weekend warto odwiedzić Żeromszczyznę. Na każdy dzień długiego weekendu Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” przygotowało ofertę atrakcyjnych wydarzeń.
- 1 maja o godz. 12:00 Zwyczaje dworów i wsi czasów rodziny Żeromskich – spotkanie z etnolożką dr Alicją Trukszyn.
- 2 maja o godz. 12:00 Tak mówili 100 lat temu w Ciekotach – o gwarze czasów Żeromskiego – spotkanie z etnolożką dr Alicją Trukszyn.
- 3 maja o godz. 12:00 Kuratorskie oprowadzenie po dworku Stefana Żeromskiego przez kustosz honorową Kazimierę Zapałową
Na wydarzenia w dniach 1 – 3 maja bilety można rezerwować pod numerem telefonu: 41 311 21 28 lub mailowo: - 4 maja o godz. 16:00 najpiękniejsze pieśni maryjne przed kapliczką zaśpiewa Chór Masłowianie
- 5 maja o godz. 11:00 48. Buskie Spotkania z Folklorem – eliminacje rejonowe w Ciekotach. W amfiteatrze wystąpią zespoły folklorystyczne z powiatu kieleckiego.
Majówka w Starożytnej Osadzie w Nowej Słupi odbędzie się w dniach 1-5 maja w skansenie archeologicznym w Nowej Słupi (Centrum Kulturowo- Archeologiczne w Nowej Słupi).
Czy marzyliście kiedykolwiek o podróży w czasie? Teraz macie niepowtarzalną okazję, aby spędzić wyjątkowy długi weekend z epoką żelaza. Zanurzcie się w odradzającej się przyrodzie i życiu dawnych mieszkańców Gór Świętokrzyskich. Przyjdź i odkryj tajemnice z pierwszych wieków naszej ery, poznaj historię z bliska i poczuj atmosferę starożytnej osady.
Pokazy trwają od 1-5 maja w godzinach 10:00-18:00.
Wstęp bezpłatny
Świętokrzyski Festiwal Smaków w Parku Etnograficznym w Tokarni, w dniach 4-5 maja.
Ponad 120 wystawców, którzy stworzą przepiękny kiermasz rękodzieła, produktów regionalnych i przysmaków. Przyjadą regionalni twórcy ludowi z ręcznie wykonanymi przedmiotami o charakterze zdobniczym i obrzędowym. Lokalni producenci będą oferowali swoje tradycyjne produkty: miody, wędliny, pieczywo, sery.
Podczas dwóch dni wytrawnej zabawy przy dźwiękach naszych Kapel i Zespołów Ludowych będzie można skosztować doskonałych potraw kuchni świętokrzyskiej. Znajdą tam się także „Smaki żydowskiej Paschy.
4 maja 2024 r.
Kapela Działoszacy
Zespół Korytniczanki
Zespół Pieśni i Tańca Wincentowianie
Kapela Jędrzej
Zespół Pieśni i Tańca ze Strawczynka
Kapela Heńka z Małogoszcza
Prelekcja „Tradycje kulinarne Kielecczyzny” – dr Alicja Trukszyn – etnograf, folklorysta
Konkurs kulinarny „Zróbmy sobie jaja” – konkurs adresowany do Kół Gospodyń Wiejskich, Gospodarstw Agroturystycznych oraz Instytucji Kultur. Tematem jest przygotowanie potrawy, której głównym składnikiem są jaja lub przygotowanie potrawy o humorystycznej tematyce lub składzie.
5 maja 2024 r
Godz. 11.00 Msza Święta
Zespół Bolechowiczanie
Zespół Pieśni i Tańca Małogoszcz
Kapela od Połańca
Zespół Pieśni i Tańca Łopuszno
Zespół Pieśni i Tańca Wierna Rzeka
Konkurs na „Najpiękniejsze stoisko Świętokrzyskiego Festiwalu Smaków”
Gminny Rajd Pieszy pn. „Patriotyczna Majówka” organizuje w sobotę, 4 maja Gminny Ośrodek Kultury w Górnie.
To dobra okazja by odpocząć na łonie przyrody i wspólnie uczcić 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Razem z przewodnikiem świętokrzyskim uczestnicy rajdu zdobędą 4 szczyty Korony Gór Świętokrzyskich:
-Jaźwina
-Kiełków
-Drogosiowa
-Włochy
Spotkanie o godz. 9:00 pod Gminnym Ośrodkiem Kultury w Górnie (budynek OSP), ul. św. Floriana 4, gdzie czekać będzie bus, który zawiezie uczestników na pierwszą z tras.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują zapisy pod numerem 504 411 350
Piknik rodzinny w Oblęgorku – 5 maja to może być to świetna propozycja na koniec majówki. W programie wiele atrakcji- otwarcie krainy tematycznej, gry i zabawy dla dzieci, spektakl i pokaz ujeżdżania koni arabskich.